مقالات عمومی

تاثیر پیدایش بیت‌کوین روی بلاکچین

با وجود اینکه هر روزه دستاوردهای بیشتری از انقلاب رمزنگاری به دست می‌آید، هنوز به نظر می‌رسد شکاف بزرگی در این حوزه وجود دارد. به عنوان مثال، هنوز برای بسیاری از مردم علم بلاکچین و کریپتوکارنسی واقعا روشن نیست. چند سال پیش، وقتی فقط بیت‌کوین در بستر بلاکچین حضور داشت همه چیز بسیار ساده بود و حتی مردم کلمات بلاکچین و کریپتوکارنسی را بجای یکدیگر به کار می‌بردند. با این حال، با تکامل اکوسیستم رمزنگاری، بلاکچین‌های زیادی ایجاد شدند. با توجه به اینکه کلمه بلاکچین در حال حاضر در زمینه‌های مربوط به سیستم های تحویل P۲P و رجیسترهای غیر متمرکز نیز استفاده می‌شود، بنابراین به اشتباه یا درست از این کلمه در زمینه های دیگر نیز استفاده می‌کنند.

 عمق بلاکچین

بلاکچین را می‌توان به صورت سیستمی غیرمتمرکز معرفی کرد که شامل مجموعه ای از کاربران است که یک انگیزه  مشترک برای انجام  کاری را دارند.

blockchain

 چشم پوشی خطای بیزانس (BFT) 

اصطلاحی است که ظرفیت یک سیستم دیجیتال را برای مقاومت در برابر نوع خاصی از خطاها نشان می‌دهد، این خطاها زمانی رخ می‌دهند که مولفه‌های الکترونیکی در هنگام انتقال داده‌ها با خرابی یا اشکال مواجه می‌شوند. از آنجا که بلاکچین‌ها، یک نوع دفتر کل‌ غیر متمرکز هستند و توسط هیچ قدرت منحصر به فردی کنترل نمی‌شوند، بنابراین فقط احتمال ایجاد خطاهایی در سیستم توسط همین مولفه‌ها وجود دارد. علاوه بر این، زمانی که BFT اتفاق می‌افتد، احتمال وقوع معاملات غلط درون اکوسیستم وجود دارد که ممکن است امنیت و اطمینان به بلاکچین را کاهش دهد.

با ظهور بیت‌کوین، این مشکل خیلی کم شد. این موضوع به دلیل پیدایش پروتکلی به نام Proof-of-Work (PoW) بود که توسط Satoshi Nakamoto طراحی شد تا به عنوان راه حل احتمالی برای مسئله بیزانس در نظر گرفته شود. یک ایمیل از خود ساتوشی وجود دارد که در آن او در مورد جزئیات این مسئله بسیار بحث می‌کند.

بیت‌کوین علاوه بر اینکه اولین ارز رمزنگاری‌شده برای وارد شدن به بازار ارزهای دیجیتال بود، معیارهای جدیدی را برای کاربران همراه با یک سری ویژگی های کاربردی جدید ایجاد کرد. هدف آن ایجاد یک مسیر مبادله ارزی بود که وابسته به نهادهای متمرکز مانند بانک‌ها نباشد، با این حال از قابلیت اطمینان و امنیت بالایی برخوردار باشد. می‌توانیم ببینیم بیت‌کوین قادر است تا حد زیادی از مشکلات مربوط به اتک double-spending را جلوگیری کند (با توجه به این واقعیت که معاملات آن برگشت‌ناپذیر است و بعد از اینکه در بلاکچین اعمال شد، قابل بازگشت نیست.)  

حرف آخر

بلاکچین

انقلاب بلاکچین در حال حاضر در حال تکامل است، نکته بسیار مهم این است که سرمایه گذاران و علاقه مندان به این حوزه آموزش ببیند. این امر نه تنها به حذف شکاف‌های معمول در این زمینه کمک می کند بلکه کاربران را نیز در آینده با گزینه های سرمایه گذاری دقیق‌تر آشنا می‌کند.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا