وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتالی در کشورهای مختلف به چه صورت است؟

همانطور که می دانید با توجه به ویژگی های ارزهای دیجیتالی و تکنولوژی بلاکچین که از آن استفاده می کنند، مثل غیرمتمرکز بودن، دولت ها به دنبال قانون گذاری مرتبط با آن ها هستند. هیچ یک از مراکز قدرت تمایلی به از دست دادن قدرتِ تولید و انتشار پول ندارند، ولی کشورهای توسعه یافته استفاده از آن ها را با وضع مقررات روشن تر و قابل کنترل قبول کرده اند. همچنین کشورهای در حال توسعه، دنباله روی کشورهای توسعه یافته با تاخیر زمانی چند ساله و وضع قوانین سختگیرانه تر با ارزهای دیجیتالی برخورد کرده اند.

در این مقاله قصد داریم شما را با قوانین وضع شده در کشورهای مختلف آشنا کنیم. همانطور که می دانید بارها مسئولین کشور اعلام کرده‌اند که می توان از ارزهای دیجیتالی در مراودات مالی بین المللی استفاده کرد، به همین دلیل وجود قوانین و استانداردهای بین المللی می تواند استفاده از آن ها را تسهیل کند.

در شکل زیر وضعیت قانون گذاری در کشورهای مختلف دنیا را می توانید مشاهده کنید.

  1. رنگ سبز نشان دهنده کشورهایی است که استفاده ارزهای دیجیتالی در آن ها مجاز است.
  2. رنگ قرمر نشان دهنده کشورهایی است که استفاده از ارزهای دیجیتالی ممنوع است.
  3. رنگ زرد نشان دهنده کشورهایی است که استفاده از ارزهای دیجیتالی با محدودیت هایی همراه است.
  4. رنگ خاکستری نشان دهنده کشورهایی است که هنوز هیچ تصمیمی در این رابطه نگرفته اند.

قانون گذاری

قوانین وضع شده در کشورهای مختلف دنیا

در این قسمت قصد داریم به صورت خلاصه، شما را با قوانین وضع شده در حوزه ارزهای دیجیتالی در کشورهای مختلف دنیا آشنا کنیم.

آمریکا

✅ دولت آمریکا ضمن پذیرش بیت کوین، سود حاصل از آن را یک درآمد مشمول مالیات محسوب کرده و از طریق فرآیند خود اظهاری، مالیات آن را اخذ می کند.

کانادا

✅ دولت کانادا بیت کوین را تحت عنوان دارایی نامشهود دسته بندی کرده است.

ژاپن

✅ در سال ۲۰۱۷ دولت ژاپن به طور رسمی بیت کوین را به عنوان وسیله پرداخت همچون سایر پول های متداول پذیرفت. یکی از هدف های مطرح شده از این طرح، جذب گردشگران و سرمایه گذاران بین المللی است. شاید این حمایت قانونی و شفاف دولت ژاپن از بیت کوین باعث شده باشد که حدود  ۵۲ درصد معامالت بیت کوین با ارز ین ژاپن در جهان صورت پذیرد.

نیوزیلند

✅بانک مرکزی کشور نیوزیلند اعلام کرده است که نهادهای مالی به غیر از بانک ها نیازی به اجازه بانک مرکزی درخصوص نحوه انتقال پول و ذخیره ارزش ندارند. بنابراین استفاده از بیت کوین برای نهادهای غیربانکی مجاز است.

امارات متحده عربی

✅ امارات متحده عربی اولین کشور در خاورمیانه است که در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ به یکی از شرکت های  خود به نام Regal RA DMCC مجوز معامله ارزهای دیجیتالی را داده است.

کره جنوبی

✅ دولت کره جنوبی تاکنون موضعی رسمی در قبال ارزهای دیجیتالی نگرفته است، اما مسئولان بورس این کشور درحال وضع مقرراتی درخصوص تأمین مالی شرکت ها از طریق عرضه اولیه پول هستند.

انگلیس

✅ دولت انگلیس بیت کوین را همانند یک ارز خارجی تعریف کرده و قواعد مالیاتی یک ارز خارجی بر آن حاکم است.

استرالیا

✅ استرالیا یکی از معدود کشورهایی است که دولت آن، بیت کوین را به عنوان پول به رسمیت شناخته است و رئیس بانک مرکزی استرالیا در یک مصاحبه درباره بیت کوین اعلام کرد که در این کشور هیچ گونه محدودیتی برای افرادی که می خواهند از سایر ارزها برای خرید استفاده کنند، وجود ندارد.

سنگاپور

✅ سنگاپور که احتمال می رود در آینده ای نزدیک جزء عمده ترین مراکز استفاده از بیت کوین باشد برای آن قوانین مالیاتی ارزش افزوده هم چون کالاها وضع کرده است.

تایلند

✅ کشور تایلند ازجمله کشورهایی است که دستورالعمل های متعددی برای ارزهای دیجیتالی و صرافی، به طور خاص بیت کوین تدوین کرده است. صرافی های فعال در حوزه معاملات ارزهای دیجیتالی باید مجوز تجارت الکترونیک اخذ کنند و همچنین به اجرایی سازی سیاست های شناخت مشتری و ارزیابی موشکافانه مشتری ملزم هستند. در راستای این سیاست، چنانچه صرافی ها وقایع مشکوکی مشاهده کردند باید به کمیته مبارزه با پولشویی کشور اطلاع دهند.

مکزیک

✅ بانک مرکزی کشور مکزیک طی اعلامیه ای در سال ۲۰۱۴ درخصوص خطرات پولشویی  و سرقت ارزهای دیجیتالی هشدارهای لازم را به عموم مردم و مؤسسات مالی داد، بیت کوین در مکزیک مطابق سرفصل دارایی مجازی این کشور قانون گذاری شده است.

قرقیزستان

✅ قانون کشور قرقیزستان بیت کوین را به عنوان کالا به رسمیت می شناسد و این امکان وجود دارد که در بورس کالا خرید و فروش شود. استفاده از ۱ بیت کوین به عنوان پول در تسویه حساب های داخلی محدود است.

ویتنام

✅ تاکنون دولت این کشور هیچ محدودیتی برای ارزهای دیجیتالی قائل نشده است و دو بازار بزرگ معامله بیتکوین به نام های VBTC و Vietnam Bitcoin در این کشور بدون هرگونه مزاحمت قانونی مشغول به کار هستند. وزیر کشور ویتنام در آگوست ۲۰۱۷ اعلام کرد که دولت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۸ بیت کوین را به عنوان وسیله پرداخت به رسمیت بشناسد.

روسیه

✅ تاکنون دو پیشنویس ازسوی وزارت مالی و بانک مرکزی روسیه درخصوص ارزهای دیجیتالی تدوین و منتشر شده است. مطابق آن پیشبینی می شود دولت روسیه به سرمایه گذاران داخلی اجازه معامله با ارزهای دیجیتالی را ندهد، اما در مقابل سعی دارد تأمین مالی بین المللی را از طریق عرضه اولیه پول برای شرکت ها قانون گذاری کند تا ارزهای دیجیتالی را به سمت فعالیت در محیطی قانونی هدایت کند.

هند

✅ وزیر مالی هند در سخنرانی بودجه سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که دولت قصد دارد تمام تلاش خود را در راستای جلوگیری از فعالیت های مجرمانه از طریق ارزهای دیجیتالی انجام دهد و به جای آن سعی در تقویت استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در سیستم پرداخت دارد. اما تاکنون قانونی در خصوص غیرقانونی بودن ارزهای دیجیتالی صادر نشده است.

چین

✅ قانونگذاری ارزهای دیجیتالی در کشور چین بسیار حائز اهمیت است، زیرا این کشور در صنعت استخراج و معامله ارزهای دیجیتالی سهم عمدهای دارد تا جایی که تغییر در سیاستهای این کشور بهطور مشخص روی قیمت بیتکوین اثر مستقیم دارد. در این کشور استفاده از ارزهای دیجیتالی برای نهادهای دولتی و حقوقی ممنوع است، اما مبادله آن توسط افراد حقیقی بلامانع است

استونی

✅ در ۱۵ مارس ۲۰۱۷ وزارت مالی استونی اعلام کرد که استفاده از ارزهای دیجیتالی به عنوان  وسیله پرداخت هیچ ممانعت قانونی ندارد.

برخی از کشورهای خاورمیانه

✅ ایران عملیات ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتالی را به عنوان یک صنعت، قانونی اعلام کرده است. در حال حاضر خرید و فروش ارزهای دیجیتالی از جمله بیت کوین در این کشور قانونی نیست.

❌ اردن و لبنان بیت کوین را به دلیل نوسانات شدید قیمتی و احتمال استفاده در تراکنش های مجرمانه، غیرقانونی اعلام کردند.

برخی از کشورهای آمریکای جنوبی

❌در کشورهایی همانند بولیوی و اکوادور هرگونه پولی که تحت نظارت دولت نباشد رسماً ممنوع است، برخی از کشورهای آمریکای جنوبی مانند کلمبیا نیز هنوز موضع رسمی در قبال ارزهای دیجیتالی نگرفته اند.

عربستان

❌ استفاده از بیت کوین در عربستان برای نهادهای دولتی ممنوع است. از طرف دیگر، نهاد ناظر پولی عربستان به عموم مردم و نهادهای خصوصی هشدارهای لازم را درخصوص ریسک بالای بیت کوین داده و اعلام کرده است که معامله گران بیت کوین هیچگونه حمایت و پشتیبانی دولت را نخواهند داشت.

الجزایر

❌ کشور الجزایر در ماده ۱۱۳ قانون مالی جدید خود که در سال ۲۰۱۸ ابلاغ شده است بیت کوین را ممنوع اعلام کرده است.

اندونزی

❌ بانک مرکزی اندونزی در سال ۲۰۱۷ دستورالعملی را درخصوص استفاده از ارزهای دیجیتالی منتشر کرد؛ در این دستورالعمل استفاده از ارزهای دیجیتالی به عنوان وسیله پرداخت ممنوع شده است. درحالیکه بانک مرکزی این کشور درخصوص استخراج و معامله آن ها اعلام نظر نکرده است.

پاکستان

❌ بانک مرکزی پاکستان در ۷ آوریل سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در پاکستان ممنوع هستند.

نامیبیا

❌ بانک مرکزی این کشور در سپتامبر سال ۲۰۱۷ طی اعلامیه ای بیان کرد معامله ارزهای دیجیتالی و همچنین استفاده از آن به عنوان وسیله پرداخت در این کشور مجاز نیست.

منبع میهن بلاکچین

ارسال نظر

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد!

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین