محبوب‌ترین کاربردهای بلاکچین

شماره ۱: احراز هویت

بعضی از سازمان‌ها سرویس تایید احراز هویت آنلاین در اختیار مردم می‌گذارند. با استفاده از این سرویس‌ها، می‌توانیم کارت احراز هویت را اسکن کنیم و اعتبار آن را بررسی کنیم. این کار خیلی پر هزینه است. اگر شما از بلاک‌چین استفاده کنید دیگر نیاز نیست هزینه‌ای بابت زیرساخت آن بپردازید. شما می‌توانید از بستر اتریوم برای ذخیره کردن جزئیات هویتتان استفاده کنید. در این صورت هرکسی بخواهد از اعتبار هویت شما با خبر شود، می‌تواند به راحتی از طریق جست‌ و جوی ساده در بلاکچین این کار را انجام دهد.

Identity

شماره ۲: دفتر اسناد رسمی

امروزه اکثر سوابق مالکیت شما در کاغذ ذخیره می‌شوند و امکان دستکاری در این سوابق وجود دارد. در تکنولوژی بلاک‌چین دو مورد مهم بلاک و زنجیره وجود دارد که در واقع زنجیره‌ای از بلاک‌ها این تکنولوژی را بوجود آورده است. از آنجایی که این تکنولوژی از کامپیوترها استفاده می‌کند، خطاهای انسانی کاهش می‌یابد. در عکس زیر اطلاعات دیجیتالی را می‌بینید که در بلاک‌ها تقسیم شده‌اند و از طریق بلاک‌ها به یکدیگر لینک شده‌اند. همانطور که می‌بینید هر بلاک شامل یک سری اطلاعات و یک عبارت هش شده است.

Block details

در واقع هر بلاک تایید شده شامل هش بلاک قبلی است که این امر باعث می‌شود، بلاک‌ها به یکدیگر سری‌وار متصل شوند. اگر کسی تلاش کند، در بلاک اول دستکاری بکند و اطلاعات را تغییر دهد، عبارت هش تغییر خواهد کرد و این تغییر باعث شکستن توالی بلاک‌ها می‌شود. با این اوصاف کسی نمی‌تواند در این بلاک‌ها تغییر ایجاد کند. هر تغییری از دید همگان مخفی نخواهد ماند.

شماره ۳: دارایی‌های دیجیتال

ICO یک راه جدید برای افزایش سرمایه است، هرکسی در هرجایی می‌تواند از طریق آن سرمایه گذاری کند. وقتی شخصی در شرکت شما سرمایه‌گذاری می‌کند، شما بایستی به او رسید دهید. ICO دارایی‌های دیجیتالی را پیشنهاد می‌کند و شما می‌توانید با توکن‌های ایجاد شده رسید خود را به سرمایه‌گذار بدهید. توکن‌ها در کیف پول بلاک‌چینی ذخیره می‌شود. این توکن‌ها می‌توانند برای استفاده از سرویس‌های ارائه شده از شرکت شما به کار برده شوند یا حتی با توکن‌های دیگر مبادله شوند.

digital assets

شماره ۴: قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند، فرآیند انجام معاملات شما را ساده‌تر می‌کند. با استفاده از آن شما می‌توانید تعهدات یا تراکنش‌های خود را بدون نیاز به واسط یا طرف سوم انجام دهید. این قرارداد در واقع کدهای کامپیوتری است که در پلتفرم بلاک‌چین ذخیره می‌شود. قراردادهای هوشمند شامل تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد است و اجرای تمام بندهای قرارداد به صورت خودکار صورت می‌گیرد. با استفاده از این قراردادها هر دو طرف خیالشان راحت می‌شود که به خواسته‌ی خود خواهند رسید.

smart contracts

شماره ۵: رای‌گیری دیجیتال

بزگترین مشکل رای‌گیری دیجیتال امنیت آن است. رای‌ها می‌تواند دستکاری یا هک شود. بلاک‌چین این توانایی را دارد که امنیت بهتری برای فرایند رای‌گیری تامین کند، با این کار مشارکت بیشتری در رای‌گیری صورت خواهد گرفت و رای‌گیری از اعتبار بیشتری برخوردار می‌شود.

digital voting

شماره ۶: ذخیره‌سازی توزیع شده

در حال حاضر شما برای ذخیره‌سازی فایل‌های خود از Dropbox یا Gdrive استفاده می‌کنید. مشکل اصلی استفاده از این سرویس‌دهنده‌ها این است که شما باید به آن‌ها اعتماد کنید. دولت‌ها می‌توانند آن‌ها را مجبور کنند، اطلاعات شما را افشا کنند. اما با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین اطلاعات شما در رایانه‌های مختلف موجود در شبکه با رمزگذاری منحصر به فرد ذخیره می‌شود. همین امر باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد. حتی اگر شما فضای اضافی در رایانه‌ی خود دارید، می‌توانید این فضا را اجاره دهید. Storj مثال خوبی از این موضوع است.

به نظر شما با توجه به کاربردهای مطرح شده آیا بلاک‌چین می‌تواند تحول عظیمی در زندگی ما به وجود بیاورد ؟

ارسال نظر

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد!

avatar
  اشتراک  
اطلاع از