وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتالی در کشورهای مختلف به چه صورت است؟

همانطور که می دانید با توجه به ویژگی های ارزهای دیجیتالی و تکنولوژی بلاکچین که از آن استفاده می کنند، مثل غیرمتمرکز بودن، دولت ها به دنبال قانون گذاری مرتبط با آن ها هستند. هیچ یک از مراکز قدرت تمایلی به از دست دادن قدرتِ تولید و انتشار پول ندارند، ولی کشورهای توسعه یافته استفاده از آن ها را با وضع مقررات روشن تر و قابل کنترل قبول کرده اند. همچنین کشورهای در حال توسعه، دنباله روی کشورهای توسعه یافته با تاخیر زمانی چند ساله و وضع قوانین سختگیرانه تر با ارزهای دیجیتالی برخورد کرده اند.

در این مقاله قصد داریم شما را با قوانین وضع شده در کشورهای مختلف آشنا کنیم. همانطور که می دانید بارها مسئولین کشور اعلام کرده‌اند که می توان از ارزهای دیجیتالی در مراودات مالی بین المللی استفاده کرد، به همین دلیل وجود قوانین و استانداردهای بین المللی می تواند استفاده از آن ها را تسهیل کند.

در شکل زیر وضعیت قانون گذاری در کشورهای مختلف دنیا را می توانید مشاهده کنید.

  1. رنگ سبز نشان دهنده کشورهایی است که استفاده ارزهای دیجیتالی در آن ها مجاز است.
  2. رنگ قرمر نشان دهنده کشورهایی است که استفاده از ارزهای دیجیتالی ممنوع است.
  3. رنگ زرد نشان دهنده کشورهایی است که استفاده از ارزهای دیجیتالی با محدودیت هایی همراه است.
  4. رنگ خاکستری نشان دهنده کشورهایی است که هنوز هیچ تصمیمی در این رابطه نگرفته اند.

قانون گذاری

قوانین وضع شده در کشورهای مختلف دنیا

در این قسمت قصد داریم به صورت خلاصه، شما را با قوانین وضع شده در حوزه ارزهای دیجیتالی در کشورهای مختلف دنیا آشنا کنیم.

آمریكا

✅ دولت آمریكا ضمن پذیرش بيت کوین، سود حاصل از آن را یک درآمد مشمول ماليات محسوب کرده و از طریق فرآیند خود اظهاری، ماليات آن را اخذ می کند.

كانادا

✅ دولت کانادا بيت کوین را تحت عنوان دارایی نامشهود دسته بندی کرده است.

ژاپن

✅ در سال ۲۰۱۷ دولت ژاپن به طور رسمی بيت کوین را به عنوان وسيله پرداخت همچون سایر پول های متداول پذیرفت. یكی از هدف های مطرح شده از این طرح، جذب گردشگران و سرمایه گذاران بين المللی است. شاید این حمایت قانونی و شفاف دولت ژاپن از بيت کوین باعث شده باشد که حدود  ۵۲ درصد معامالت بيت کوین با ارز ین ژاپن در جهان صورت پذیرد.

نیوزیلند

✅بانک مرکزی کشور نيوزیلند اعلام کرده است که نهادهای مالی به غير از بانک ها نيازی به اجازه بانک مرکزی درخصوص نحوه انتقال پول و ذخيره ارزش ندارند. بنابراین استفاده از بيت کوین برای نهادهای غيربانكی مجاز است.

امارات متحده عربی

✅ امارات متحده عربی اولين کشور در خاورميانه است که در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ به یكی از شرکت های  خود به نام Regal RA DMCC مجوز معامله ارزهای دیجیتالی را داده است.

كره جنوبي

✅ دولت کره جنوبی تاکنون موضعی رسمی در قبال ارزهای دیجیتالی نگرفته است، اما مسئولان بورس این کشور درحال وضع مقرراتی درخصوص تأمين مالی شرکت ها از طریق عرضه اوليه پول هستند.

انگلیس

✅ دولت انگليس بيت کوین را همانند یک ارز خارجی تعریف کرده و قواعد مالياتی یک ارز خارجی بر آن حاکم است.

استرالیا

✅ استراليا یكی از معدود کشورهایی است که دولت آن، بيت کوین را به عنوان پول به رسميت شناخته است و رئيس بانک مرکزی استراليا در یک مصاحبه درباره بيت کوین اعلام کرد که در این کشور هيچ گونه محدودیتی برای افرادی که می خواهند از سایر ارزها برای خرید استفاده کنند، وجود ندارد.

سنگاپور

✅ سنگاپور که احتمال می رود در آینده ای نزدیک جزء عمده ترین مراکز استفاده از بيت کوین باشد برای آن قوانين مالياتی ارزش افزوده هم چون کالاها وضع کرده است.

تایلند

✅ کشور تایلند ازجمله کشورهایی است که دستورالعمل های متعددی برای ارزهای دیجیتالی و صرافی، به طور خاص بيت کوین تدوین کرده است. صرافی های فعال در حوزه معاملات ارزهای دیجیتالی باید مجوز تجارت الكترونيک اخذ کنند و همچنين به اجرایی سازی سياست های شناخت مشتری و ارزیابی موشكافانه مشتری ملزم هستند. در راستای این سياست، چنانچه صرافی ها وقایع مشكوکی مشاهده کردند باید به کميته مبارزه با پولشویی کشور اطلاع دهند.

مكزیک

✅ بانک مرکزی کشور مكزیک طی اعلاميه ای در سال ۲۰۱۴ درخصوص خطرات پولشویی  و سرقت ارزهای دیجیتالی هشدارهای لازم را به عموم مردم و مؤسسات مالی داد، بيت کوین در مكزیک مطابق سرفصل دارایی مجازی این کشور قانون گذاری شده است.

قرقیزستان

✅ قانون کشور قرقيزستان بيت کوین را به عنوان کالا به رسميت می شناسد و این امكان وجود دارد که در بورس کالا خرید و فروش شود. استفاده از ۱ بيت کوین به عنوان پول در تسویه حساب های داخلی محدود است.

ویتنام

✅ تاکنون دولت این کشور هيچ محدودیتی برای ارزهای دیجیتالی قائل نشده است و دو بازار بزرگ معامله بيتکوین به نام های VBTC و Vietnam Bitcoin در این کشور بدون هرگونه مزاحمت قانونی مشغول به کار هستند. وزیر کشور ویتنام در آگوست ۲۰۱۷ اعلام کرد که دولت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۸ بيت کوین را به عنوان وسيله پرداخت به رسميت بشناسد.

روسیه

✅ تاکنون دو پيشنویس ازسوی وزارت مالی و بانک مرکزی روسيه درخصوص ارزهای دیجیتالی تدوین و منتشر شده است. مطابق آن پيشبينی می شود دولت روسيه به سرمایه گذاران داخلی اجازه معامله با ارزهای دیجیتالی را ندهد، اما در مقابل سعی دارد تأمين مالی بين المللی را از طریق عرضه اوليه پول برای شرکت ها قانون گذاری کند تا ارزهای دیجیتالی را به سمت فعاليت در محيطی قانونی هدایت کند.

هند

✅ وزیر مالی هند در سخنرانی بودجه سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که دولت قصد دارد تمام تلاش خود را در راستای جلوگيری از فعاليت های مجرمانه از طریق ارزهای دیجیتالی انجام دهد و به جای آن سعی در تقویت استفاده از فناوری زنجيره بلوکی در سيستم پرداخت دارد. اما تاکنون قانونی در خصوص غيرقانونی بودن ارزهای دیجیتالی صادر نشده است.

چین

✅ قانونگذاری ارزهای دیجیتالی در کشور چين بسيار حائز اهميت است، زیرا این کشور در صنعت استخراج و معامله ارزهای دیجیتالی سهم عمدهای دارد تا جایی که تغيير در سياستهای این کشور بهطور مشخص روی قيمت بيتکوین اثر مستقيم دارد. در این کشور استفاده از ارزهای دیجیتالی برای نهادهای دولتی و حقوقی ممنوع است، اما مبادله آن توسط افراد حقيقی بلامانع است

استوني

✅ در ۱۵ مارس ۲۰۱۷ وزارت مالی استونی اعلام کرد که استفاده از ارزهای دیجیتالی به عنوان  وسيله پرداخت هيچ ممانعت قانونی ندارد.

برخي از كشورهای خاورمیانه

✅ ایران عملیات ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتالی را به عنوان یک صنعت، قانونی اعلام کرده است. در حال حاضر خرید و فروش ارزهای دیجیتالی از جمله بیت کوین در این کشور قانونی نیست.

❌ اردن و لبنان بيت کوین را به دليل نوسانات شدید قيمتی و احتمال استفاده در تراکنش های مجرمانه، غيرقانونی اعلام کردند.

برخي از كشورهای آمریكای جنوبي

❌در کشورهایی همانند بوليوی و اکوادور هرگونه پولی که تحت نظارت دولت نباشد رسماً ممنوع است، برخی از کشورهای آمریكای جنوبی مانند کلمبيا نيز هنوز موضع رسمی در قبال ارزهای دیجیتالی نگرفته اند.

عربستان

❌ استفاده از بيت کوین در عربستان برای نهادهای دولتی ممنوع است. از طرف دیگر، نهاد ناظر پولی عربستان به عموم مردم و نهادهای خصوصی هشدارهای لازم را درخصوص ریسک بالای بيت کوین داده و اعلام کرده است که معامله گران بيت کوین هيچگونه حمایت و پشتيبانی دولت را نخواهند داشت.

الجزایر

❌ کشور الجزایر در ماده ۱۱۳ قانون مالی جدید خود که در سال ۲۰۱۸ ابلاغ شده است بيت کوین را ممنوع اعلام کرده است.

اندونزی

❌ بانک مرکزی اندونزی در سال ۲۰۱۷ دستورالعملی را درخصوص استفاده از ارزهای دیجیتالی منتشر کرد؛ در این دستورالعمل استفاده از ارزهای دیجیتالی به عنوان وسيله پرداخت ممنوع شده است. درحالیکه بانک مرکزی این کشور درخصوص استخراج و معامله آن ها اعلام نظر نكرده است.

پاكستان

❌ بانک مرکزی پاکستان در ۷ آوریل سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که بيت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در پاکستان ممنوع هستند.

نامیبیا

❌ بانک مرکزی این کشور در سپتامبر سال ۲۰۱۷ طی اعلاميه ای بيان کرد معامله ارزهای دیجیتالی و همچنين استفاده از آن به عنوان وسيله پرداخت در این کشور مجاز نيست.


54321
امتیاز 2.3 از 3 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین