اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

مصرف برق بیت کوین معیار خوبی برای قیاس آن با پول فیات نیست!

ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین نسبت به پول فیات مصرف منابع کمتری دارند! بیشتر مردم مصرف برق بیت کوین را با تولید پول کاغذی توسط بانک‌های مرکزی مانند فدرال رزرو، انرژی و برق مورد نیاز برای چاپ، توزیع و انتقال پول مقایسه می‌کنند. پول فیات به بانک‌های تجاری، بانک‌های مرکزی، دستگاه‌های خودپرداز، ماشین‌های محافظت شده برای جابه جایی پول، صدها هزار کارمند و … نیاز دارد. بانک مرکزی مثل FED دلار آمریکا را بین همه افراد در داخل کشور توزیع نمی‌کند. FED دلار آمریکا را از طریق بانک‌ها و موسسات مالی بین مردم توزیع می‌کند.

پول نقد نیاز به یک زیر ساخت واقعا گسترده برای عملکرد دارد. در ایالات متحده بیشتر از ۶۰۰۰ بانک برای پردازش معاملات نقدی وجود دارد. بیشتر مردم برای جابه جایی پول از پول نقد استفاده نمی‌کنند. آن‌ها به خدماتی که بانک‌ها و موسسات مالی مثل JPMorgan، Visa، MasterCard ارائه می‌دهند، برای پردازش پرداخت‌های خود متکی هستند. مقدار منابع و انرژی این شرکت‌ها و موسسات مالی و همچنین صدها هزار کارکمند آن‌ها باید در مقایسه با مصرف انرژی بیت کوین در نظر گرفته شود.

مصرف برق

بیت کوین یک شبکه مالی همتا به همتا به حساب می‌آید و به دلیل ماهیت غیر متمرکز آن، هیچ شخص ثالثی برای انجام معاملات مورد نیاز نیست. برای مثال وقتی Alice می‌خواهد ۱۰۰ دلار برای Bob ارسال کند، تراکنش وی در استخر تراکنش‌های تایید نشده قرار می‌گیرد و ماینرها عملیات پردازش آن را انجام می‌‌دهند. در عوض، ماینرها پاداش ایجاد بلاک و کارمزد تراکنش‌هایی که در بلاک موجود است را دریافت می‌کنند.

درست است که برای  انجام دادن عملیات ماینینگ برق بیشتری مورد نیاز است ولی این موضوع که برای ایجاد یا تولید بیت کوین منابع بیشتری نسبت به چاپ پول و توزیع آن مورد نیاز است، باید مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد. البته باید این را در نظر بگیریم که فرآیندهای مورد نیاز برای تایید تراکنش‌ها در بانک‌ها نیز باید در این بررسی در نظر گرفته شود.

John Lilic – یکی از توسعه دهندگان اتریوم – اظهار داشت که هزینه برای هر تراکنش به طور قابل توجهی برای ارزهای رمزنگاری شده بالاتر است و بدون شک این درست است. بانک‌های اصلی مثل JPMorgan روزانه میلیاردها دلار پردازش می‌کنند. Lilic در این رابطه گفت:

پروژه‌های بلاک چینی باید راهی بهتر و موثرتر برای پردازش معاملات و اطلاعات پیدا کند.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا ارزهای دیجیتالی مقرون به صرفه هستند؟

منبع
ccn

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا