آموزشیکریپتو پدیا

نقشه راه اتریوم ۲.۰ و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید + ویدیو

اتریوم از زمانی که عرضه شد با فورک های متفاوتی روبرو شده که هر یک ارتقا و بروز رسانی را برای این شبکه به ارمغان آوردند. در این مقاله قصد داریم بروز رسانی‌ها و نقشه راه اتریوم را مورد بررسی قرار دهیم.

شبکه اتریوم ابتدا در سال ۲۰۱۵ عرضه شد که این روز را المپیک نامیدند و شبکه آزمایشی عمومی در دسترس عموم قرار گرفت. تا به امروز اتریوم ۴ بروز رسانی مهم را به همراه داشت که به ترتیب فرانتیر (Frontier)، هوم استید (homestead)، بیزانس (Byzantium)،  کنستانتینوپول (Constantinople) و استانبول (Istanbul) نام دارند. این شبکه در هر یک از این آپدیت‌ها ویژگی‌های جدیدی را به شبکه خود افزود تا آن را بهبود بخشد.

فرانتیر در واقع اولین زمان عرضه شبکه اصلی اتریوم به صورت عمومی است که در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ عرضه شد و به همراه آن اولین بلاک یا همان جنسیس بلاک اتریوم استخراج شد. همچنین تراکنش‌ها برای چندین روز مسدود شدند تا ماینرها به شبکه بپیوندند. در آن زمان جایزه استخراج هر بلاک ۵ اتر بود. پس از آن در تاریخ ۱۴ مارچ ۲۰۱۶ بروزرسانی هوم استید عرضه شد. به همراه این بروز رسانی قراردادهای قناری که به توسعه دهندگان اصلی اتریوم امکان می‌داد تا فعالیت‌های شبکه را متوقف کنند، لغو شد. همچنین موجب سرعت بخشیدن به معاملات در شبکه بود و کدهای جدیدی برای زبان سالیدتی معرفی شد. کیف پول میست (Mist) نیز با این بروز رسانی معرفی شد.

پیش از آنکه اتریوم بروزرسانی بیزانس را اعمال کند، مجبور به اجرای یک بروز رسانی حیاتی شد. آن زمانی بود که هارد فورک DAO رخ داد. در سال ۲۰۱۶ به دلیل وجود آسیب پذیری قراردادها هکرها موفق به سرقت اتر به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار شدند. این هارد فورک موجب دو دستگی در میان جامعه این ارز دیجیتال شد و شبکه به دو دسته تقسیم شد و این شبکه به دو دسته اتریوم و اتریوم کلاسیک مجزا شد.

در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ بروز رسانی بیزانس اعمال شد. بیزانس بخش اولیه هارد فورک متروپلیس بود که جایزه بلاک را از ۵ به ۳ اتر کاهش داد و قراردادهای هوشمند را هوشمندتر کرد. سپس در ۲۸ فوریه ۲۰۱۸ بخش دوم هارد فورک متروپلس با نام کنستانتینوپول یا قسطنطنیه اعمال شد. کنستانتینوپول  جایزه استخراج بلاک را از ۳ به ۲ اتر کاهش داد و به قراردادهای هوشمند این اجازه را داد تا تنها با هش قراردادهای دیگر یکدیگر را شناسایی کنند و همچنین از تراکنش ها خارج زنجیره پشتیبانی بهتری می کرد. استانبول که هشتمین هارد فورک اتریوم است، در سال ۲۰۱۹ به وقوع پیوست و قابلیت‌های مقیاس‌پذیری این شبکه را بهبود بخشید. گفته می‌شود این آپدیت که آخرین آپدیت پیش از سرنیتی است، قصد دارد برای اپراتورهای مختلف هزینه گس را تغییر دهد و همچنین الگوریتم ماینینگ ProgPoW را ارائه می‌دهد که برتری استخراج با اسیک‌ها (ASIC) بر کارت گرافیک (GPU) را کاهش می‌دهد تا شبکه‌ای غیرمتمرکز داشته باشد.

با مشاهده ویدیو زیر نقشه راه اتریوم ۲.۰ را به طور جامع و کامل متوجه خواهید شد:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

سپس سرنیتی (Serenity) در چهار مرحله اجرا خواهد شد. به هنگام سرنیتی، زنجیره PoW اتریوم باقی خواهد ماند. این زنجیره به عنوان اتریوم ۱.x باقی خواهد ماند و به آپدیت‌های خود ادامه خواهد داد.

فاز صفر سرنیتی که برای سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده بود بیکن چین (beacon chain) نام دارد. این فاز سیگنال‌هایی در مورد انتقال شبکه از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام می‌دهد. مکانیزم اعتبارسنجی گواه اثبات سهام را مدیریت می‌کند. در این فاز ۲/۳ اعتبارسنج‌ها باید ۳۲ اتر را در بلاک بعدی داشته باشند تا اجماع کامل شود.

فاز اول شارد چین (Shard chain) است. شارد چین مکانیزم مقیاس پذیری است که تراکنش‌های شبکه را در میان چندین مجموعه از اعتبارسنج‌ها تقسیم می‌کند. شاردینگ همچنین امکان تراکنش‌های موازی، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات را فراهم می‌کند. شارد چین توسط بیکن چین پشتیبانی می‌شود که هر یک از آنها اعتبارسنج هایی به مجموع ۱۲۸ نود خواهند داشت.

فاز دوم eWASM است. در این فاز شارد چین هایی که محدودیت کارایی در اتریوم ۱ دارند به زنجیره‌های با قابلیت‌های فراوان انتقال داده می‌شود. به قراردادهای هوشمند این امکان داده می‌شود که با زبان‌های دیگر به جز سالیدتی هم قابل نوشتن باشند و به روز رسانی از ماشین مجازی اتریوم یا EVM به وب اسمبلی اتریوم یا eWASM است. انتقال به eWASM باعث اجرای سریعتر کدها، افزایش امنیت شبکه از طریق استانداردسازی پروتکل و بهبود تجربه توسعه دهندگان با پشتیبانی از زبان های کدنویسی بیشتر خواهد شد.

فاز سوم بهبودهای پیوسته (Continued Improvemnet) است که در این فاز بر روی بهبودهای پیوسته و عمومی شبکه تمرکز می‌شود و برخی از این بهبودها عبارتند از: لایت کلاینت‌های پروتکل، جفت شدن با امنیت شبکه اصلی و شاردینگ نمایی یا کوادراتیک.

با انجام این فارها آپدیت سرنیتی در سال ۲۰۲۲ به اتمام خواهد رسید. اتریوم تیم توسعه دهنده فعالی دارد که بر روی پروژه‌های خود فعالیت می کنند و در تلاش برای توسعه شبکه غیرمتمرکز و مقیاس پذیر اتریوم هستند.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۳/۷

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا