مقالات

کوین های حریم خصوصی در سال ۲۰۱۹؛ آزادی در امور مالی یا مزیتی برای مجرمان؟

حق داشتن حریم خصوصی یکی از پیش نیازهای بنیادین برای آرامش خاطر و امنیت است. این ایده که فقط مجرمان چیزهایی برای پنهان کردن دارند درست نیست. قطعا همه افراد به دنبال دستیابی به حریم خصوصی هستند. با این حال این دید منفی وجود دارد که حریم خصوصی صرفا برای مجرمان است.

هم چنین این نگرش غیرمنصفانه برای ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد که بر اساس ناشناس بودن آنها است و به عنوان ابزاری برای مجرمان برچسب زده شده است. هرچند سطح ارزش هیچ ارز دیجیتالی به اندازه کوین های خصوصی دارای این ویژگی کاسته نمی‌شود.

اما کوین های خصوصی برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟ جرایم ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹ چه تغییری کرده اند؟ و آینده این موضوع چطور ارزیابی می‌شود؟

آیا بیت کوین ارزشی بیشتر از این موارد دارد؟

برخلاف باور عموم، بیت کوین آن چنان که اکثر مردم فکر می‌کنند ناشناس نیست. بلاک چین بیت کوین یک دفتر کل تغییرناپذیر و دائمی است از تمام تراکنش های بیت کوین است. به همین دلیل، بیت کوین برای فعالیت های غیرقانونی و برای مجرمان مناسب نیست.

اگرچه هیچ اطلاعات شخصی نمی‌توان از تراکنش های بیت کوین به دست آورد، اما توالی شبه مستعاری از کارکترها یا همان آدرس های عمومی اغلب برای متوقف کردن فعالیت های مجرمانه کافی است. در چندین موارد، سرمایه های بیت کوین که هک یا سرقت شده بودند، پیگیری و در لیست سیاه قرار گرفته شد. به علاوه، تمام چیزی که بین آدرس ناشناس بیت کوین و هویت واقعی کاربر قرار دارد، صرافی متمرکز و بررسی های احراز هویت است.

البته جایگزین هایی نیز وجود دارد. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، کوین های خصوصی اطلاعات موجود در تراکنش های معمولی ارزهای دیجیتال را پنهان می‌کنند. هیچ سابقه ای از آدرس دریافت یا ارسال کننده وجود ندارد و مقدار تراکنش نیز نامشخص باقی می‌ماند. این موضوع باعث می‌شود یک سیستم پرداخت ناشناس ایجاد شود.

با این حال، این نکته که کوین های خصوصی از افشا شدن هویت جلوگیری می‌کنند بدان معنا نیست که برای اهداف و استفاده های مجرمانه می‌باشند. این موضوع برای افرادی که از این کوین ها استفاده می‌کنند نیز صادق است. از این ها گذشته، حریم خصوصی مالی برای بسیاری از افراد موضوعی مهم است. همانطور که افراد نمی‌خواهند کسی از حساب های بانکی آنها باخبر شود، همه کاربران نیز تمایلی به ثبت تراکنش های ارز دیجیتال خود ندارند.

کوین های خصوصی و فعالیت های مجرمانه

در عصر دیجیتال، سطح کمی از حریم خصوصی وجود دارد. شرکت هایی که به دنبال جمع آوری هرچه بیشتر اطلاعات هستند بر سر کوچکترین اطلاعات نیز با یکدیگر رقابت می‌کنند. این موضوع یکی از دلایل اصلی ورود شرکت های بزرگ فناوری به صنعت امور مالی است.

برای مثال آخرین سرمایه گذاری گوگل را در نظر بگیرید: بررسی حساب ها. در ظاهر این شرکت به دنبال ارائه تحلیل های گسترده تر از امور مالی به مشتریان خود است. اما منتقدان بیان می‌کنند که گوگل در این طرح در واقع به دنبال چشم اندازهای فوق می‌باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع، شاید قابل درک باشد که در وهله اول چرا نیاز به ارزهای دیجیتال ناشناس افزایش یافته است. در عین حال، کوین های خصوصی نیز همانند تمام کالاهای مبتنی بر ارزش، فرصت مناسبی برای جرم و سوء استفاده امکان پذیر می‌سازد. در واقع، مونرو اوایل سال گذشته این دلایل را مطرح کرد.

در ماه ژانویه سال گذشته، خبرگزاری ها در خصوص ربوده شدن آن الیزابت فالکویک هاگن (Anne-Elisabeth Falkevik Hagen) همسر تام هاگن میلیونر نروژی گزارش دادند. متن باج خواهی در خانه این زوج پیدا شد که ۱۰ میلیون دلار به صورت مونرو تقاضا شده بود. حتی با وجود این تراژدی که به سرخط خبرها تبدیل شده بود، استفاده از مونرو در بازارهای غیرقانونی دارک نت تقریبا از بین رفته است.

شرکت تحقیقاتی سایفرتریس (Ciphertrace) در گزارش سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ خود در خصوص اقدامات ضدپولشویی در عرصه ارز دیجیتال بیان کرده است که فقط ۴ درصد پرداخت های مجرمانه و دارک وب از مونرو استفاده کرده اند. نکته جالب این است که بیت کوین هم چنان بیشترین سهم در پرداخت های دارک نت را در اختیار دارد و در ۷۴ درصد موارد از این ارز دیجیتال استفاده می‌شود. جان جفریز (John Jefferies) تحلیلگر امور مالی سایفرتریس در مصاحبه با کوین تلگراف بیان کرد این موضوع به دلیل مسائل نقدینگی است. وی افزود:

اگرچه کوین های خصوصی به عاملان مخرب و مجرمان، سطحی از ناشناس بودن را ارائه می‌دهد، اما مسائل نقدینگی و موانع موجود در خرید و فروش کوین های خصوصی آنها را برای اکثر خریدهای بازار دارک نت ناکارآمد می‌کند.

هرچند تام رابینسون موسس و دانشمند ارشد شرکت امنیت ارز دیجیتال الیپتیک (Elliptic) به کوین تلگراف گفت که فارغ از سلطه بیت کوین در بازارهای دارک نت، کوین های خصوصی هم چنان با پذیرش و استفاده بیشتر مواجه هستند.

وی گفت:

روند دیگری که شاهد آن هستیم افزایش پذیرش کوین های خصوصی نظیر مونرو در بازارهای دارک نت است که در آنها می‌توان مواد مخدر خرید. اکنون اکثر بازارهای جدید پرداخت های مونرو را در کنار بیت کوین می‌پذیرند. این موضوع، یک تهدید برای قابلیت اجرای قانون در زمینه رصد و پیگیری این نوع فعالیت ها و اجرای عدالت برای افرادی است که این فعالیت ها را انجام می‌دهند.

گزارش سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ سایفرتریس نیز اطلاعات بیشتری درباره شرایط فعالیت های مجرمانه ارز دیجیتال مشخص کرد. طبق گزارش محققان، در طول سال ۲۰۱۹ رقم بسیار چشمگیر ۴.۴ میلیارد دلار در جرایم و کلاهبرداری های ارز دیجیتال انجام شده است که نسبت به سال ۲۰۱۷، افزایش ۲۵۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش بازرسی های قانونی در سال ۲۰۱۹

فارغ از عدم استفاده از کوین های خصوصی در دارک نت، سرکوبی های قانونی در خصوص این نوع کوین ها، ارزهای دیجیتال ناشناس را تهدید می‌کند. در ماه ژوئن ۲۰۱۹، گروه ویژه اقدام مالی، برنامه ای به اسم قانون سفر ایجاد کرد. این برنامه از تمام شرکت هایی که انتقال های بالای ۱۰۰۰ دلار انجام می‌دهند درخواست کرده است تا اطلاعات مشتریان خود را ارائه دهند.

این قانون به عنوان روشی برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی از طریق ارزهای دیجیتال ایجاد شده است. هرچند مخالفان، این سیاست را مانع مستقیمی برای ناشناس بودن امور مالی می‌دانند. در نتیجه، بسیاری از صرافی ها چاره ای جز این ندارند که از کوین های خصوصی چشم پوشی کنند.

به دنبال اجرای این برنامه، بسیاری از کوین های خصوصی ارزش خود را از دست داده اند. برای مثال، ارز دیجیتال دش پس از آنکه از فهرست صرافی OKEx حذف شد با کاهش قیمت ۷۶ درصدی مواجه شد. هم چنین مونرو نیز در ماه ژوئن و پس از حذف شدن از صرافی های ByBit و OKEx، از بالاترین قیمت خود بر روی ۱۱۱ دلار با کاهش ۵۹ درصدی مواجه شد.

عملکرد دش و مونرو از اواخر ژانویه (حریم خصوصی)
عملکرد دش و مونرو از اواخر ژانویه

جاناتان لوین (Jonathan Levin) موسس و مدیر ارشد امنیتی شرکت تحلیل بلاک‌چین چینالیسیس (Chainalysis) طی مصاحبه ای با کوین تلگراف اذعان داشت که فقط نبود نقدینگی مسبب این شرایط نیست بلکه عدم قانونگذاری نیز نقش مهمی دارد. وی گفت:

ما معتقدیم که بازار تصمیم می‌گیرد و در حال حاضر، کوین هایی غیر از کوین های حریم خصوصی بیشترین نوسان را دارند. این موضوع بیانگر یک توازن است، زیرا هنگامی که از این کوین ها برای فعالیت غیرقانونی استفاده شود قابل بازرسی هستند اما این امر به منابع و کار کافی نیاز دارد.

بر اساس گفته های جفریز از سایفرتریس، به نظر می‌رسد که قانونگذاری و به ویژه اقدامات ضدپولشویی، کلید کاهش جرایم مرتبط با ارزهای دیجیتال است. وی گفت:

تحقیق انجام شده توسط سایفرتریس نشان داده است که بیت کوین غیرقانونی در کشورهایی با قوانین و کنترل ضدپولشویی ۳۹ برابر کمتر وجود دارد. بنابراین، قانونگذاری باعث کاهش فعالیت های مجرمانه در عرصه ارزهای دیجیتال می‌شود.

افشای حریم خصوصی

با وجود افزایش فعالیت های مجرمانه در عرصه ارزهای دیجیتال و بدون تغییر ماندن استفاده از کوین های ناشناس در دارک نت، یک سوال هم چنان پابرجاست: کوین های حریم خصوصی چه استفاده ای دارند؟

برای پاسخ به این سوال، در وهله اول به ابزاری برای رصد و پیگیری این کوین ها نیاز است. هرچند یک مانع هم چنان باقی است. اینکه این کوین ها بسیار غیرقابل پیگیری هستند.

به لطف فرآیندهای الگوریتمی مختلف به کار گرفته شده توسط کوین های خصوصی نظیر مونرو، زی کش و دش، پیگیری آدرس های مشخص تقریبا غیرممکن است. بدون پیگیری سفت و سخت این فعالیت ها، مشخص کردن کاربردها و دموگرافیک های کاربران بسیار دشوار می‌شود. هرچند این موضوع بدان معنا نیست که تلاش هایی در این خصوص انجام نشده است. لوین بیان می‌کند کوین های خصوصی، حوزه فعال تحقیقاتی هستند. وی افزود ما اغلب روش هایی برای رصد و پیگیری کوین های غیرقابل ردیابی پیدا می‌کنیم.

فلورین ترامر (Florian Tramèr) یکی از محققان حوزه رمزنگاری در دانشگاه استفورد، اخیرا یک نقص بسیار مهم در مونرو و زی کش برملا کرده است. ترامر با اجرای حمله زنجیره جانبی که دریافت کننده کوین ها را هدف قرار داده بود توانست هویت دریافت کننده و آدرس IP کاربر را مشخص کرد. مونرو و زی کش پس از این موضوع، آسیب پذیری های موجود را اصلاح کردند. هرچند این موضوع بدان معنا نیست که چنین شرایطی دیگر امکان پذیر نیست.

بنابراین اگر شرکت های تحلیل بلاک چین بتوانند به دستاوردی در خصوص قابل پیگیری بودن کوین های خصوصی برسند، آیا باید از آن استفاده شود؟

حق داشتن حریم خصوصی یک حق بنیادین و اساسی است. توجه نکردن و چشم پوشی از این حق می‌تواند به مسائل و واکنش های متعددی از جانب سرمایه گذاران و صنعت ارز دیجیتال منجر شود. جفریز معتقد است که باید یک رویکرد تحلیلی اتخاذ شود. وی در این خصوص گفت:

خط بین کسانی که به دنبال حفظ حریم خصوصی (محافظت از هویت) هستند و کسانی که به دنبال مبهم کردن اقدامات مخرب می‌باشند هنگامی رسم شده که الگویی از تراکنش های مشکوک مشاهده شده یا از آستانه ارزش رد شده است.

به نظر چینالیسیس، حق داشتن حریم خصوصی یک اقدام متوازن کننده است. لوین در این خصوص به کوین تلگراف گفته است:

دو طرف طیف ناشناس بودن کامل و شفافیت مطلق خوب نیست. ناشناس بودن کامل، فرصت هایی برای فعالیت های غیرقانونی به وجود می‌آورد که نمی‌توان آنها را بازرسی کرد. این دنیایی نیست که دوست ندارید در آن زندگی کنید. از طرف دیگر، شفافیت مطلق به معنای عدم وجود هرگونه حریم خصوصی است. این دنیا نیز برای زندگی کردن شرایط خوبی ندارد.

سال ۲۰۲۰ و بعد از آن

روندها و سوابق ثبت شده در سال ۲۰۱۹ و سال های گذشته نیز احتمالا برای آینده باقی خواهند ماند. می‌توان انتظار داشت که سرکوبی شدیدی در خصوص پولشویی از طریق ارز دیجیتال صورت خواهد گرفت که البته تاثیر منفی بر کوین های حریم خصوصی خواهد گذاشت. به علاوه، با در نظر گرفتن افزایش چشمگیر کوین های حریم خصوصی، می‌توان در نظر داشت که جرایم مرتبط با ارز دیجیتال نیز افزایش خواهند یافت.

لوین با این ایده موافق است و اشاره می‌کند که بر افزایش آگاهی سرمایه گذاران از فعالیت های غیرقانونی مرتبط با ارزهای دیجیتال و روش های مبارزه با آن تاکید ویژه ای خواهد شد. وی گفت:

به نظر ما سال ۲۰۲۰ سالی خواهد بود که جرایم مالی نظیر فرار از مالیات، دستکاری بازار و پولشویی مورد توجه و تمرکز سهامداران ارز دیجیتال قرار خواهد گرفت. تحلیل بلاک چین برای مطابقت و تحقق تعهدات قانونگذاری و بازرسی جرایم ادامه خواهد یافت.

جفریز در مقابل به روابط خارجی و بین المللی توجه و بر تلاش هایی در خصوص اجتناب از تحریم های آمریکا تاکید می‌کند. وی گفت:

به نظرم ارزهای دیجیتال نقش مهم تری در سطوح ژئوپولیتیکی ایفا خواهد کرد، به طوری که کشورهایی نظیر کره شمالی، ایرانی روسیه تلاش می‌کنند از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تسلط و برتری دلار آمریکا استفاده کنند.

در خصوص کوین های حریم خصوصی، به نظر می‌رسد که سرمایه گذاران باید انتظارات خود را کاهش دهند. با این حال، موانع قانونگذاری به ندرت جلوی ارزهای دیجیتال را برای مدت طولانی گرفته اند. حداقل مزایای اصلی کوین های خصوصی تا زمانی که به آنها نیاز باشد حفظ خواهد شد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا