وایت پیپر بیت کوین ۱۵ ساله شد

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

ساتوشی ناکاموتو در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ (۱۰ آبان ۱۳۸۷) وایت پیپر بیت کوین را تحت عنوان «بیت کوین: یک سیستم همتا‌به‌همتا» منتشر کرد و آن را برای گروهی از متخصصان رمزنگاری فرستاد. وی در این وایت پیپر اعلام کرد روی سیستم نقدی و الکترونیکی جدیدی کار کرده که ۱۰۰٪ همتا‌به‌همتا است و به هیچ شخص ثالثی برای اعتماد کردن نیاز ندارد. 

در وایت پیپر بیت کوین یک سیستم غیرمتمرکز پیشنهاد شده بود که می‌توانست تراکنش‌های همتا‌به‌همتا را تسهیل کرده و مشکل «دو بار خرج کردن» را حل کند. دستیابی به این هدف تنها دو ماه بعد در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۱۳۸۷) با استفاده از شبکه‌ای از گره‌ها برای اعتبارسنجی و ثبت تراکنش‌‌ها از طریق مکانیسم اجماع اثبات کار امکان‌پذیر شد.

ساتوشی ناکاموتو در مسیر راه‌اندازی بیت کوین تنها نبود و تلاش دانشمندانی مثل آدام بک (Adam Back) و وی دای (Wie Dai) هم در توسعه BTC موثر بود. آدام بک متخصص رمزنگاری مشهوری است که سیستم اثبات کار هش‌کش (Hashcash) را توسعه داد و ساتوشی با الهام از آن توانست بیت کوین را راه‌اندازی کند.

سیستم نقدی الکترونیکی ناشناس و توزیع‌شده B-money نیز توسط وی دای توسعه یافت و هم نقش زیادی در راه‌اندازی بیت کوین داشت. ا این حال، نبوغ ناکاموتو در این بود که او با توسعه یک سیستم پیچیده توانست یافته‌های سایر دانشمندان را ترکیب کرده و اکوسیستم غیرمتمرکز بیت کوین را سازماندهی کند.