مورگان استنلی: بیت کوین و CBDCها تهدیدی برای سلطه دلار در جهان 

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

بانک مورگان استنلی هشدار داده که با رشد درک و استفاده از دارایی‌های دیجیتال مثل بیت کوین و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، سلطه دلار آمریکا به عنوان یک ارز جهانی تهدید می‌شه.

اندرو پیل (Andrew Peel)، رییس دارایی‌های دیجیتال این بانک گفته دلار آمریکا تقریبا ۶۰٪ ذخایر ارزی جهانی رو تشکیل می‌ده، اما «تغییر الگوی جهانی در درک و کاربرد دارایی‌های دیجیتال» می‌تونه رهبری دلار رو به چالش بکشه.

طبق گفته‌های پیل با تایید ETFهای اسپات بیت کوین در آمریکا جریان ورودی هفتگی این صندوق‌ها به بیش از ۱.۱۸ میلیارد دلار رسیده و رشد قیمت و اکوسیستم بیت کوین در ۱۵ سال گذشته و ۱۰۶ میلیون هولدر آن در کل جهان نشون‌دهنده رشد مستمر این رمزارز هست.

علاوه بر این، پیل تاکید کرده CBDCها پتانسیل ایجاد یک استاندارد واحد برای پرداخت‌های فرامرزی رو دارن و می‌تونن واسطه‌های سنتی مثل SWIFT و دلار رو کنار بزنن. در حال حاضر، ۱۳۰ کشور که ۹۸٪ تولید ناخالص داخلی جهان رو تشکیل می‌دن، قصد دارن CBDCها رو توسعه بدن. 

به گفته پیل CBDCها می‌تونن نوآوری قابل توجهی رو در بخش خدمات مالی مثل استفاده از قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی پرداخت‌ها امکان‌پذیر کنن و به همین دلیل، استیبل‌کوین‌های با پشتوانه ارز فیات رو به عنوان «برنامه قاتل (Killer app)» کریپتو توصیف کرد.