انتقادات به شبکه Blast؛ آیا این پروژه یک طرح پانزی است؟

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

بلست (Blast) یک شبکه لایه ۲ جدید اتریوم هست که بعد از گذشت تنها ۵ روز از راه‌اندازی به TVL بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رسیده.

این شبکه با شرکت در پلتفرم‌های استیکینگ ETH ادعا می‌کنه برای اولین بار سود بومی خودش را به صورت اتریوم و استیبل کوین‌هایی مثل USDC ،USDT و DAI ارائه میده و سود رو با پاداش‌های اضافی به کاربران برمی‌گردونه. همین هم باعث سرازیر شدن دارایی کاربرها به این پلتفرم شده.

اما یک توسعه‌دهنده پالیگان به نام جارد واتس (Jarrod Watts) ادعا کرده که این شبکه جدید به دلیل تمرکز، خطرات امنیتی قابل توجهی داره. حتی برخی نگرانی‌ها در مورد اسکم بودن و مشابهت اون با طرح‌های پانزی هم مطرح شده.

به گفته واتس این پلتفرم که ورود به اون فقط با کد دعوت امکان‌پذیره، فقط یک حساب چند امضایی ۳/۵ هست. یعنی اگه مهاجمی کنترل سه کلید از پنج کلید اعضای تیم را به دست بیاره، می‌تونه تمام رمزارزهای سپرده‌گذاری شده در قراردادهای این پلتفرم رو به سرقت ببره.

علاوه بر این، واتس ادعا میکنه Blast اصلا «یک لایه ۲ نیست» و فقط دارایی کاربران رو در پروتکل‌هایی مثل لیدو استیک میکنه و اینکه فعلا اجازه برداشت به کاربرها رو نمیده هم جای نگرانی داره. قرارداد هوشمند این پلتفرم هم تابعی داره که قابل ارتقا هست و امکان سرقت دارایی‌ها رو افزایش میده.

اما بنیان‌گذار بلست که از قضا بنیان‌گذار بازار NFT بلر (Blur) هم هست، همه این ادعاها رو رد کرده و گفته این پلتفرم مثل همه راهکارهای لایه ۲ از قبیل پالیگان، آربیتروم و آپتیمیزم از امینت بالایی داره.

علاوه بر این، تاکید کرده داشتن کد دعوت و سود بالای این پلتفرم نشون‌دهنده کلاهبردار بودن اون نیست و در واقع سهم کاربران رو به رسمیت میشناسه.