ویتالیک بوترین: راهکارهای لایه ۲ که از سلستیا استفاده می‌کنند ولیدیوم هستند، نه رول‌آپ!

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

ویتالیک بوترین بحث‌هایی رو در مورد نحوه طبقه‌بندی راهکارهای مختلف لایه ۲ به راه انداخته و میگه ولیدیوم‌ها (‌Validium) رول آپ‌های واقعی نیستن.

در واقع، بوترین در ۱۶ ژانویه (۲۶ دی)، در پلتفرم X نظر دنیل وانگ، بنیانگذار راه حل رول‌آپ اتریوم Taiko رو تایید کرده که گفته بود اگه یک رول آپ اتریوم از زنجیره داده دیگه‌ای (مثل سلستیا) برای دسترسی به داده‌ها استفاده کنه، پس دیگه رول آپ نیست بلکه یک ولیدوم اتریوم هست.

بوترین تاکید کرده ملاک اصلی رول‌آپ بودن ضمانت امنیتی بی‌قید و شرط هست و کاربرها باید بتونن دارایی‌های خودشون رو (با وجود تبانی بقیه) خارج کنن. در نتیجه، اگه در دسترس بودن داده‌ها به یک سیستم خارجی وابسته باشه، این ملاک از بین میره.

ولیدیوم یک راه حل مقیاس‌پذیری اتریوم هست که از اثبات دانش صفر برای فعال کردن تراکنش‌های آفچین استفاده میکنه و برای امنیت و تایید اون‌ها به شبکه اصلی اتریوم متکی هست.

 برخلاف رول‌آپ‌های دانش صفر که دسته‌های تراکنش‌ها رو در شبکه لایه ۲ انجام میدن و اون‌ها رو در لایه ۱ مثل اتریوم تایید می‌کنن، ولیدیوم‌ها داده‌های تراکنش‌ها رو به لایه ۱ ارسال نمی‌کنن و در عوض اعتبارسنج‌ها اثبات معتبر بودن تراکنش‌ها رو ارسال می‌کنن.

شبکه‌هایی مانند سلستیا هم چون یک بلاکچین ماژولار متشکل از لایه‌های مختلف هستن، هر شبکه‌ای که از اون استفاده کنه نمیتونه رول آپ باشه. این نظر ویتالیک با مخالفت‌هایی هم روبرو شده.