میم کوین GROK همنام چت بات ایلان ماسک، ۱ هفته بعد از راه‌اندازی بیش از ۱۰٬۰۰۰٪ رشد کرد

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

یک میم کوین به اسم گروک (GROK) که با الهام از چت بات جدید هوش مصنوعی ایلان ماسک ساخته شده، چند روز بعد از راه‌اندازی خود حدود ۱۳,۰۰۰٪ رشد کرد.

گروک در ۷ نوامبر (۱۶ آبان)، یعنی دو روز پس از معرفی چت بات Grok راه‌اندازی شد. قیمت این میم کوین در همان روز اول به ۰.۰۰۱۹ دلار و حجم معاملات آن به ۹ میلیون دلار رسید. سپس، قیمت این توکن در ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) به اوج ۰.۰۶۷ دلار و مارکت کپ آن نیز به ۱۶۰ میلیون دلار رسید.

با این حال، ZachXBT، یکی از فعالان بازار کریپتو، در ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) در توییتی مدعی شد گروک توسط یک کلاهبردار ساخته شده است؛ زیرا از حساب کاربری آن در توییتر قبلا برای یک پروژه اسکم به اسم ANDY استفاده شده است. قیمت توکن این پروژه کلاهبرداری اکنون نزدیک به صفر است.

چند ساعت پس از انتشار این توییت، GROK نزدیک به ۸۰٪ سقوط کرد و قیمت آن به ۰.۰۰۷ دلار رسید. توسعه‌دهنده‌های GROK هم برای کاهش عرضه در گردش و برگرداندن اعتماد سرمایه‌گذاران ۱۸۰ میلیون از این توکن (حدود ۲ میلیون دلار) را به آدرس توکن‌سوزی ارسال کردند.

طبق داده‌های DEXTools، هولدرهای برتر GROK از ۲ تا ۶ میلیون دلار در سود هستند اما، نقدینگی جفت‌ارز GROK/USD تا روز دوشنبه فقط ۳.۵ میلیون دلار است؛ به این معنی که یک فروش بزرگ می‌تواند به طور کامل قیمت آن را کاهش دهد.

علی‌رغم اینکه این توکن و توکن‌های مشابه آن به هوش مصنوعی ایلان ماسک هیچ‌گونه ارتباطی ندارند، همنام بودن با این چت بات به محبوبیت آن‌ها کمک کرده است. در واقع، سهولت ساخت توکن و معامله آن‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز منجر به افزایش چنین توکن‌هایی شده است.