بانک HSBC یک پلتفرم بلاکچینی را برای توکنیزه کردن شمش‌های طلا راه‌اندازی کرد

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

بزرگ‌ترین بانک اروپا یعنی HSBC، به دنبال بهبود معاملات یکی از بزرگ‌ترین کلاس‌های دارایی جهان یعنی طلا با استفاده از فناوری بلاکچین است. 

این بانک بزرگ بریتانیایی، بلاکچین را با بازار ۱۳ تریلیون دلاری طلا پیوند خواهد زد تا سرمایه‌گذاران سازمانی بتوانند  شمش‌های فیزیکی طلای خود را در صندوق بانکی HSBC به صورت توکن‌های دیجیتال بر بستر بلاکچین معامله کنند. در این فناوری ابتدا مالکیت شمش طلا توکنیزه شده و سپس در پلتفرم تجاری HSBC معامله می‌شود.

به گفته یکی از مدیران این بانک، استفاده از فناوری بلاک چین سریع‌تر بوده و کم‌تر دست و پا گیر است. این پلتفرم بلاکچین مکان‌یابی و نظارت بر ذخایر طلای سرمایه‌گذاران را آسان‌تر کرده و شماره سریال هر شمش طلا را دائما در یک دفتر دیجیتال ثبت می‌کند. 

HSBC انتظار دارد اکثر مشتریان این پلتفرم سرمایه گذاران سازمانی باشند؛ اما امیدوار است در صورتی که قوانین اجازه دهند، روزی برسد که سرمایه‌گذاران خرد نیز از این فناوری برای تجارت مستقیم طلای فیزیکی استفاده کنند.

بخش اعظم معاملات طلا در لندن و سایر نقاط جهان به صورت دستی و در فرابورس ثبت می‌شود و دیجیتالی کردن این بازار یک هدف بلندمدت بوده است.

در لندن، نزدیک به ۷۰۰ هزار شمش طلا ذخیره شده و انجام معاملات این بازار در بستر بلاکچین، کار را برای مؤسسات مالی ساده‌تر می‌کند.

بانک HSBC یکی از چهار شرکت اصلی فعال در بازار طلای لندن است. با توجه به اینکه حجم معاملات روزانه این بازار به ۳۰ میلیارد دلار می‌رسد، ورود این بانک بزرگ به فضای بلاکچین یک گام مهم و رو به جلو برای بازار طلا خواهد بود.