هشدار جی‌پی مورگان: تایید ETFهای اسپات بیت کوین فشار فروش آن را افزایش می‌دهند

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

نیکولاوس پانی‌گیرتزوگلو (Nikolaos Panigirtzoglou)، تحلیلگر بانک جی‌پی مورگان، در تحلیلی پیش‌بینی کرده با تایید ETFهای اسپات بیت کوین فشار نزولی شدیدی بر قیمت بیت کوین وارد میشه. به گفته این تحلیلگر، زمانی که تراست بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC) به ETF تبدیل بشه میلیاردها دلار از بازار بیت کوین خارج میشه.

به نظر این تحلیلگر، در سال جاری مقدار قابل توجهی سهام GBTC در بازار ثانویه با تخفیف بالا با امید به تبدیل آن به ETF خریداری شده و این سرمایه‌گذارانِ سفته‌باز بعد از تبدیل GBTC به ETF سود زیادی نصیبشون میشه.

در نتیجه، تخمین زده میشه که شاهد خروج حدود ۲.۷ میلیارد دلار از GBTC باشیم و اگه این مبلغ به طور کامل از بازار بیت کوین خارج بشه، مطمئنا چنین خروجی فشار نزولی شدیدی بر قیمت بیت کوین وارد میکنه. 

اما اگه بیشتر این ۲.۷ میلیارد دلار به صندوق‌های دیگه بیت کوین مثل ETFهای تازه ایجاد شده پس از تایید SEC منتقل بشن، این تاثیر منفی در بازار به شدت کاهش پیدا میکنه. با این حال، احتمال داره مقداری از این ۲.۷ میلیارد دلار به طور کامل از فضای بیت‌ کوین خارج بشه که طبعا اثر نزولی داره.

در مورد کارمزد GBTC هم که در حال حاضر حدود bp ۲۰۰ هست، اگه این کارمزد به ۵۰ تا bp ۸۰ کاهش پیدا نکنه، پول بسیار بیشتری از ۲.۷ میلیارد دلار از GBTC خارج میشه.

این تحلیلگر که در هر صورت تایید ETFها رو قریب‌الوقوع میدونه، در این تحلیل به تسویه حساب بایننس با دولت آمریکا هم اشاره کرده و اون رو یک اتفاق مثبت برای جذب سرمایه‌گذارهای سنتی و سازمانی به اکوسیستم کریپتو ارزیابی کرده.