آیا ETFهای اسپات برای خرید بیت کوین ارزان‌تر از صرافی‌ها خواهند بود؟

بیشتر بخوانید

White Frame Corner
Off-White Arrow

با افزایش احتمال تایید ETFهای اسپات، اریک بالکوناس، تحلیلگر ETF بلومبرگ، گفته کارمزد پایین این صندوق‌ها ممکنه موقعیت صرافی‌ها رو به خاطر کارمزد بالای اون‌ها به خطر بندازه.

هر چند اگه ETFها هم کارمزد خیلی پایینی داشته باشن، به مشکل می‌خورن و نمی‌تونن هزینه‌های خودشون رو پوشش بدن. البته کاربرها هم برای خرید سهام ETF های بیت کوین، باید از یه کارگزار استفاده کن. بعضی از این کارگزارها برای نگهداری سهام هزینه دریافت میکنن ولی بقیه هیچ کارمزدی نمی‌گیرن.

در بین صرافی‌های ارز دیجیتال هم Crypto.com ارزون‌ترین صرافی برای خرید بیت‌ کوین هست و کارمزد اون برای خرید ۲٬۰۰۰ دلاری فقط ۱.۵ دلار هست اما پایین‌ترین کارمزد یه ETF حدود ۴.۸۰ دلار هست. البته این صرافی و برخی صرافی‌های دیگه هزینه برداشت هم دارن.

یه تفاوت دیگه بین خرید بیت کوین از ETF یا صرافی اینه که از ETF فقط میتونید پول نقد دریافت کنین اما از صرافی بین بیت کوین یا پول نقد حق انتخاب دارید. اما در مقابل، بحث حضانت دارایی در ETF ها بسیار مطمئن‌تر از صرافی‌هاست.

تا به اینجا، بایننس ارزون‌ترین صرافی برای خرید و نگهداری بیت‌کوین هست. Bitwise هم ارزون‌ترین ETF برای خرید و نگهداریه و crypto.com ارزون‌ترین صرافی ارز دیجیتال برای خرید و نگهداری بیت‌کوین هست اما برای برداشت هزینه داره.

حالا باید دید آیا بحث رقابت باعث میشه صرافی‌ها مجبور بشن ساختار قیمت‌گذاری خودشون رو در صورت تایید ETFهای اسپات بیت‌کوین تغییر بدن یا نه؟