تاریخ هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴

روزشمار هاوینگ بین کوین ۲۰۲۴:

-4
روز
-22
ساعت
-32
دقیقه
-51
ثانیه

زمان هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۴ (تخمینی):

23:40:49 - 1403/01/31
2024/04/19 - 20:10:49 UTC
19,689,218

تعداد بیت کوین در گردش

840,000

شماره بلاک هاوینگ بیت کوین

نمودار لحظه ای قیمت بیت کوین:

$66,746.00
4,319,300,525.00 تومان

نمودار هاوینگ بیت کوین:

اخبار هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین چیست؟
هاوینگ یا Halving در لغت به معنی نصف شدن است. در شبکه بیت کوین به ازای استخراج هر بلاک، پاداشی به ماینر اهدا می‌شود و در زمان هاوینگ، این پاداش نصف می‌شود. این اتفاق هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک در شبکه رخ می‌دهد که زمان آن به صورت تخمینی هر ۴ سال یک بار است. در این صفحه شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۴ را مشاهده می‌کنید.

تاریخچه هاوینگ بیت کوین چیست؟
اولین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۲ رخ داد که در آن پاداش استخراج از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. هاوینگ دوم در سال ۲۰۱۶ رقم خورد و پاداش استخراج به ۱۲.۵ بیت کوین در هر بلاک رسید. در سال ۲۰۲۰ میلادی هاوینگ سوم بیت کوین اتفاق افتاد که در آن پاداش به ۶.۲۵ رسید. چهارمین هاوینگ، که زمان آن سال ۲۰۲۴ میلادی است، پاداش به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت. 

تاریخ هاوینگ بیت کوین به شمسی چه زمانی است؟
همانطور که در بالا اشاره شد، هاوینگ بیت کوین به صورت تخمینی قابل محاسبه است و تاریخ دقیق آن مشخص نیست. با این حال طبق وضعیت فعلی شبکه بیت کوین، چهارمین هاوینگ بیت کوین اواخر فروردین ۱۴۰۳ شمسی رخ خواهد داد (بین ۲۸ فروردین تا ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ شمسی)

پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ چیست؟
در زمان هاوینگ در اثر نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، عرضه بیت کوین نصف خواهد شد. در بازارهای مالی تنها عامل موثر در قیمت، عرضه و تقاضاست. در نتیجه حتی در اثر ثابت ماندن تقاضا، به دلیل کاهش عرضه بیت کوین، انتظار می‌رود قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ صعودی شده و قیمت آن رشد کند. البته باید به این نکته توجه داشت که تقریبا ۹۳ درصد از ۲۱ میلیون بیت کوین موجود تا به امروز استخراج شده و وارد بازار شده است. به عبارت دیگر تنها ۷ درصد از کل بیت کوین‌ها باقی مانده است. به همین دلیل، به مرور زمان تاثیر هاوینگ بیت کوین بر قیمت این رمزارز کمتر خواهد شد.

تاثیر هاوینگ بر درآمد ماینرهای بیت کوین چیست؟
به طور کلی، هاوینگ بیت کوین باعث کاهش درآمد ماینرهای شبکه بیت کوین خواهد شد. پاداش استخراج هر بلاک + مجموع کارمزد تراکنش‌های ثبت شده در آن بلاک برابر با درآمد ماینرهای بیت کوین است. در نتیجه درآمد ماینرها محدود به پاداش استخراج نیست. در زمان هاوینگ فقط درآمد ماینرها از محل پاداش بلاک نصف خواهد شد. اما همچنان درآمد از محل کارمزد تراکنش‌ها ثابت باقی خواهد ماند.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چیست؟
تا به امروز رخداد هاوینگ سه بار در شبکه بیت کوین اتفاق افتاده است؛ در تمام این رخدادها، قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ، روند صعودی خود را آغاز کرده و این روند تا رسیدن به یک قله جدید در نمودار قیمت این رمزارز ادامه داشته است. اما هاوینگ چهارم بیت کوین (هاوینگ بعدی) با این سیکل تاریخی را شکسته است و پیش از هاوینگ، قله جدیدی را ثبت کرد. این قله جدید در اثر تقاضای بسیار بالا برای ETF اسپات بیت کوین در بازار ایجاد شد. از زمان تایید ETF اسپات بیت کوین در آمریکا تا به امروز بیش از ۸۰۰ هزار بیت کوین به واسطه ETF خریداری شده است. به همین دلیل برای اولین بار در تاریخ، در هاوینگ چهارم بیت کوین، قیمت پیش از هاوینگ قله جدیدی را ثبت کرد.

مشاهده ادامه مطلب بستن

مقالات هاوینگ بیت کوین