اخبار عمومی

پیغام روسیه به اپل: تلگرام را نابود کن

پیام‌رسان تلگرام نه تنها در کشور ما چند ماهی است که سر و صدا به راه انداخته، بلکه مسوولان روسیه هم بسیار مصمم هستند تا استفاده از این اپ را در کشور خود متوقف کنند. روسیه حدود دو ماه گذشته تلگرام را کاملا مسدود کرد، ولی این اپ هنوز هم در فروشگاه‌هایی مثل گوگل پلی‌ استور یا اپ‌ استور وجود دارد و افراد به راحتی آن را دانلود و در روسیه یا ایران استفاده می‌کنند. راهکار جدید روسیه برای مقابله با تلگرام، حذف آن از اپ‌ استور اپل است.

حتی پس از تلاش‌های دو ماهه‌ی روسیه در راستای مسدود کردن تلگرام، هنوز هم بیشتر کاربران تلگرام در روسیه از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند.

روسیه از اپل درخواست کرده است تا نه تنها تلگرام را از اپ‌استور حذف، بلکه نوتیفیکیشن‌های آن را هم روی گوشی‌های افراد غیرفعال کند.

در نامه‌ای قضایی، مسوولان روسیه به اپل یک ماه زمان داده‌اند تا تلگرام را از روی اپ‌ استور حذف کنند؛ روسیه گفته است که در غیر این صورت به صورت قانونی با اپل برخورد خواهند کرد.

مشکلات تلگرام در روسیه، که خودش هم در اصل یک پیام‌رسان روسی است، از دو ماه گذشته شروع شدند. روسیه از این پیام‌ رسان درخواست کرد که کلیدهای قفل‌گشایی پیام‌های تلگرام را در اختیار سازمان امنیت فدرال روسیه قرار دهد، تلگرام هم این درخواست روسیه را قبول نکرد.

روسیه طی یک حکم قضایی، فعالیت تلگرام را تا زمانی که کلید قفل‌گشایی پیغام‌ها را ارایه نکند، در کشور خود ممنوع کرد. بر اساس گفته‌ی مسوولان روسیه، تروریست‌ها و مجرمان از تلگرام و محیط امنی که برای فرستادن پیغام در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، برای برقراری رابطه با یکدیگر استفاده می‌کنند.

حتی پس از مسدود کردن تلگرام، باز هم استفاده از این پیام‌رسان در روسیه ادامه داشت. اوایل ماه گذشته هم روسیه برای اینکه جلوی استفاده از تلگرام را بگیرد، بیش از ۵۰ سرویس VPN و دیگر سرویس‌هایی که امکان استفاده از تلگرام را ممکن می‌کردند، مسدود کرد.

حتی پس از تلاش‌های دو ماهه‌ی روسیه در راستای مسدود کردن تلگرام، هنوز هم بیشتر کاربران تلگرام در این کشور از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند؛ آن هم طبق آماری که سازمان نظارت بر اینترنت روسیه یعنی Roskomnadzor رسما اعلام کرده است. این سازمان یکی دو روز پیش بود که اعلام کرد فقط توانسته‌اند ۱۵ تا ۳۰ درصد از فعالیت‌های تلگرام در روسیه را کاهش دهند.

به همین دلیل است که می‌بینیم نهایتا روسیه برای اینکه جلوی تلگرام را بگیرد، با حکم قضایی سراغ اپل می‌رود. روسیه هم‌چنین در حال مذاکره با گوگل برای حذف تلگرام از گوگل پلی‌استور است.

شرکت اپل از حفظ امنیت اطلاعات کاربران صحبت‌های زیادی می‌کند و ما هم هنوز قضایای بین این شرکت و سازمان FBI را فراموش نکرده‌ایم، ولی اپل چند وقت پیش سرورهای کاربران چینی iCloud را نه تنها به داخل کشور چین انتقال داد، بلکه آن‌ها را در اختیار شرکتی قرار دارد که زیر نظر دولت چین فعالیت می‌کند. اپل در چین حتی اپ‌های VPN مختلفی را بنا به درخواست دولت این کشور، حذف کرده است.

باید ببینیم آیا اپل حاضر است همانطور که جلوی سازمان FBI مقاومت کرد، جلوی دولت روسیه بایستد، یا اینکه با اتفاقی شبیه به آنچه در چین روی داده مواجه خواهیم شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا