اخبار خارجی

ویتالیک بوترین: با مقیاس پذیری در شبکه اتریوم سال‌ها فاصله داریم

اتریوم تا سالها مسئله مقیاس پذیری خود را با استفاده از لایه اصلی بلاک چین آن حل نخواهد کرد. این جمله نظر ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اصلی شبکه اتریوم، درباره این شبکه بلاکچین است. او گفت: حل مسئله مقیاس پذیری در لایه اصلی بلاک چین اتریوم برای برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها، آخرین مرحله اصلی در بروزرسانی اتریوم ۲ بوده که هنوز سال‌ها با آن فاصله داریم.

مسئله مقیاس پذیری در شبکه اتریوم

مقیاس پذیری اتریوم

در عوض ویتالیک از تمرکز کامل بر روی روش لایه دوم برای رفع مسئله مقیاس پذیری تاکید کرده و استفاده از این راهکار را پیشنهاد می‌کند. اتریوم در مسیر توسعه خود به یک شبکه اثبات گواه سهام و در فاز ۱.۵ خود این تغییرات را به صورت کامل انجام خواهد داد. او ادامه داد:

اگر شما متقاعد نشده‌اید که تمام مراحل در فاز ۱.۵ اتریوم را طی کنید، یک مسیر سازش طبیعی وجود دارد که باید طی شود: شما باید تعداد کمی شاردهای اجرایی (۴ تا ۸) و تعداد زیادی شاردهای اطلاعاتی داشته باشید.

او معتقداست که پروتکل لایه دوم باید بر روی کیف پول‌ها ایجاد شود. مثلا در کیف پول Metamask یا Status. ما نیاز داریم بین چند پروتکل لایه دوم برای انجام تراکنش‌ها، متمرکز شویم. همچنین ویتالیک بوترین معتقد است که روش‌های لایه دوم برای حل مسئله مقیاس پذیری می‌توانند به نوعی بخشی از پروتکل باشند. کاربرانی که از اتریوم ۱ استفاده می‌کنند می‌توانند به عنوان کاربران دنباله رو ما برای آزمایش و اجرا کردن این پروتکل مورد استفاده قرار گیرند.

پیچیدگی این مسئله بدیهی است. زمانی که این پروتکل به عنوان مسیری برای اتصال چند پروتکل لایه دو، مورد استفاده قرار گرفته است اجرای آن سخت و حتی غیرممکن است. به علاوه اگر این راهکار لایه دوم برای حل مسئله دوبار خرج کردن مناسب باشد، مشخص نیست که چرا آنها نمی‌توانند در لایه اصلی بلاک چین اجرا شوند؟

این روش در شبکه لایتنینگ بیت کوین نیز زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است. بطوریکه کل دارایی دیجیتال قفل شده در این شبکه، کمتر از ۱۲ میلیون دلار است. این در حالی است که استقبال زیادی از راهکارهای لایه دوم در شبکه اتریوم صورت نگرفته است که اگر چنین راهکاری مناسب بود، بسیاری از Dapp ها از آن استفاده می‌کردند.

پیشنهاد فاز ۱.۵ اتریوم و انجام آن بسیار غیرمعمول است زیرا ممکن است برخی هیچ ایده‌ای برای کاکرد دقیق شاردینگ در اتریوم ۲ نداشته باشند. توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۹ یک جلسه خصوصی داشتند که در آن نقشه‌راه واقعی بر اساس برخی نظرات توسعه‌دهندگان آن به صورت عمومی منتشر شد. برخی از آنها از طولانی شدن روند این راهکارها متعجب‌اند. به دلیل طولانی شدن این راهکارها و یا اینکه با فاز ۱.۵ اتریوم کدام راهکار عملیاتی خواهد شد، توجه به نظر بوترین می‌تواند مشوق خوبی برای استفاده از راهکار لایه دوم برای رفع مشکل مقیاس پذیری در شبکه اتریوم باشد.

بوترین در همین زمینه گفت:

توجه به اینکه نکته مهم است که بدانیم حداقل در کوتاه‌مدت، ما انتخاب دیگری نداریم. حل مسئله مقیاس پذیری با استفاده از لایه اصلی بلاکچین برای بسیاری از پروژه‌ها تقریبا بی استفاده است و هم اکنون هیچ راه دیگری به جز استفاده از لایه دوم برای رفع مسئله مقیاس پذیری برای ما وجود ندارد. حداقل در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت ما چاره‌ای جز این نخواهیم داشت.

بسیاری از پروژه‌های جدید وجود دارند که معتقدند انتخاب‌های دیگری برای رفع مسئله مقیاس پذیری وجود دارد اما به نظر می‌رسد هنوز زمان دستیابی به یک شبکه بلاک چین مقیاس‌پذیر فرا نرسیده است. در مورد اتریوم می‌توان این موضوع را با قاطعیت بیشتری گفت. زیرا ویتالیک بوترین به عنوان یکی از بنیانگذاران این شبکه بلاک چین چنین نظری دارد.

منبع
trustnodes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا