اخبار بیت کوین

نوسانات قیمتی شرکت‌های S&P 500 بیشتر است یا بیت کوین؟

همواره اولین صفتی که در مورد بیت کوین به کار برده می‌شود، عدم ثبات و نوسانات غیرعادی قیمت آن است. تحقیق جالبی انجام شده که در آن نوسانات قیمت اولین رمز ارز جهان را با سهام شرکت‌های شاخص اس اند پی مقایسه کرده‌است. نتیجه کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم.

مقایسه بیت کوین با سهام

Vaneck شرکت سرمایه‌گذاری در بازار سهام است. این شرکت تحقیق جالبی انجام داده است. در این پژوهش نوسانات قیمت برخی از سهام بازار امریکا با تغییرات قیمتی بیت کوین مقایسه شده است. مطابق این گزارش، نوساناتی که BTC در ۹۰ روز گذشته به ثبت رسانده از ۱۱۲ سهام شرکت‌های شاخص S&P ۵۰۰ کمتر بوده و در واقع قیمت این ارز دیجیتال در مقایسه با قیمت این سهام، ثبات بالاتری داشته است. این تحقیق محدود به ۹۰ روز گذشته نبوده است. در یک سال اخیر نیز bitcoin از ۱۴۵ شرکت این شاخص بازار سهام، عملکرد بهتری را به ثبت رسانده است.

یکی از انتقادهای جدی که سرمایه‌گذاران سنتی (برای مثال وارن بافت) به بیت کوین داشته‌اند، بی ثبات بودن قیمت آن است. از این رو این سرمایه‌گذاران به این رمز ارز توجهی نداشتند. اما این تحقیق، این باور غلط را به چالش کشیده و با ارائه آمار و اعداد نشان داده است که این حرف، بی اساس است. در بخشی از این گزارش آمده است:

هرچند نوسانات قیمت بیت کوین بسیار بالاست، اما این نکته بسیاری از سرمایه‌گذاران و محققان را متعجب خواهد کرد که بسیاری از دارایی‌های بازار سهام امریکا، نوسانات بیشتری در مقایسه با بیت کوین دارند. یکی از دلایل نوسانات بالای قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر را می‌توان به کم بودن ارزش بازار آن نسبت داد. بازار بیت کوین در سال‌های اخیر بسیار کمتر از بسیاری سهام در بازار سهام امریکا بوده و طبیعتا تغییرات قیمتی در چنین بازاری راحتتر صورت خواهد گرفت.

این اولین باری نیست که عملکرد بیت کوین با عملکرد دارایی‌های بازار سهام مقایسه می‌شود و در آن مشخص می‌شود که بیت کوین عملکرد بهتری داشته است. عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای برتر بازار ارزهای دیجیتال عملکرد بهتری را در سال ۲۰۱۹ داشته‌اند. اگر سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۹ مبلغ ۱,۰۰۰ دلار را در ۱۰ رمز ارز اول بازار سرمایه‌گذاری کرده بود، سودآوری آن بهتر از سایر بازارهای مالی بود.

منبع
decrypt

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا