بلاک چین، ایده ای مناسب برای کالاهای فیزیکی!

بلاک چین در بازارهای بسیاری مانند بانکداری و خرده فروشی باعث ایجاد شور و شوق فراوان می شود، ولی این درباره ی بازار کالاهای فیزیکی صادق نیست.

بازار کالاهای فیزیکی به این دلیل چیز خاصی نیاز ندارد برای بلاک چین مناسب است. شور زیادی برای استفاده از بلاک چین در معاملات فرانت اِند و طبقات بین انواع دارایی ها وجود داشته و این موضوع فقط مختص به کالاها نمی باشد. با این حال یکی از شاخصه های این بازار، سرعت می باشد؛ اگر شما از رقبا کندتر باشید، ضربه خواهید خورد.

بلاک چین و بازار کالاهای فیزیکی

پس انتخاب های ما تنها به ثبات، در دسترس بودن و تحمل توزیع (partition tolerance) محدود می شود. بصورت کلی، می توان دو گزینه را انتخاب کرد. اگر هدف شما سرعت است، باید بر در دسترس بودن و تحمل توزیع تمرکز کنید، به این معنی که هر بخش از سیستم می توانند به صورت مستقل از یکدیگر عمل کنند. در چنین سیستمی، بسیار محتمل است که داده از طریق یک یا چند بخش سیستم بلافاصله در دسترس قرار گیرد. ولی این، ممکن است باعث ایجاد بی ثباتی های بین این بخش های مجزا شود.

این مدل برای سیستمی مثل ویزا کارآمد است. در ویزا، در دسترس بودن و سرعت سلطنت می کنند. ثبات خوب است ولی اصلاح خطاها راحت تر از مدیریت در دسترس نبودن و قطعی سیستم بوده و تاخیرات طولانی در پرداخت مانند دشنامی به خرده فروشان برجسته و با حجم فعالیت بالاست که سعی در خدمت رسانی به صفی از مشتریان را دارند.

بر عکس، بلاک چین، ثبات و در دسترس بودن را فراهم می کند. تمام شرکت کنندگان بصورت منظم داده های یکسانی را دریافت می کنند،‌ چرا که دفتر کل تغییرپذیر نیست. به همان اندازه که دسترسی بالاست، غیرمتمرکز بودن نیز بالاست، بدین معنی که احتمال قطعی بسیار کم است. با این حال بر خلاف اصول تکنولوژی دفترکل توزیع شده، تحمل توزیع بسیار پایین است. در نتیجه سرعت نخواهید داشت، که البته معمولا برای پردازش پس از معاملاتی که ارسال کالا ممکن است روزها و یا حتی هفته ها به طول انجامد، مشکلی ایجاد نمی کند. در دنیای کنونی، انجام درست کارها بسیار ارزشمندتر از انجام سریع آنهاست.

بلاک چین بازی را عوض می کند!

معاملات فیزیکی نفت، به خصوص پردازش پس از معامله، یکی از کاندیدهای قدرتمند برای یکی از کاربرد های مرتبط و انقلابیِ بلاک چین است. این بازار، بازاری غیرمتمرکز است که ثبات و دسترسی به داده، بر نیاز به سرعت اولویت داشته و به این صورت بهبودهای قابل توجهی در بهره وری، دقت و محافظت در برابر کلاهبرداری دست خواهد یافت. این صنعت مدت هاست که به دنبال راهی بهتر برای انجام کارها بوده ولی تا الان فقط توانسته است با راه حلی متمرکز که برای این صنعتِ بسیار رقابتی، حساس و پراکنده نامناسب بوده، پاسخ دهد. از این دید اگر نگاه کنیم، بلاک چین عملا بازی را تغییر خواهد داد.

با گذشتن از شور و شوق حول بلاک چین و رسیدن به درک بهتری از نقاط قوت این تکنولوژی، به دو چیز خواهیم رسید. اول، شرکت ها و افراد آینده دار کمتری را خواهیم دید که در جایی که نباید در حال فعالیت هستند. دوم، به پیشرفت بسیار بیشتری خواهیم رسید. هم اکنون در حال مشاهده تفاوت هایی که بلاک چین در پردازش پس از معامله برای کالاها ایجاد می کند هستیم، که بلاک چینی بالغ در دنیایی از کالاهای فیزیکی دارد و این راه با مرسولات نفت خام که ارزش و هیجان پشت این پدیده دیجیتال را درک کردند شروع می شود.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع blockchaintechnews
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر