اخبار خارجی

آیا ارزهای دیجیتال می توانند راه نجاتی برای بحران اقتصادی باشند؟

بدون شک آمریکا و اقتصاد جهانی، فارغ از آنکه رهبران آنها چه چیزی می‌گویند تحت فشار زیادی قرار گرفته اند. تورم و بدهی خانوار آمریکا در حال افزایش سرسام آوری است. آیا ارزهای دیجیتال می‌توانند مشکلات این سیستم بانکداری معیوب را اصلاح کند؟

اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی در حال تلاش برای جلوگیری از فروپاشی است. شاید به همین دلیل باشد که سناتورها و افراد حاضر در وزارت خزانه داری آمریکا بسیار مخالف بیت کوین و ارزهای دیجیتال هستند. این ارزها، تهدید مستقیمی برای سیستم پولی تحت کنترل دولت می‌باشند.

شاید رییس جمهور دونالد ترامپ از عملکرد بازار بورس راضی باشد و مدام به آن اشاره کند، اما به ندرت به وضعیت بدهی یا تورم اشاره می‌کند که از اوایل دهه ۱۹۷۰ در حال افزایش است.

فرزام احسانی موسس و مدیرعامل شرکت VALR dot com با بررسی نمودارها خاطرنشان کرد که شرایط در حال برگشتن به سال ۱۹۷۵ و تاسیس فدرال رزرو است.

 

هنگامی که ارزش دلار در سال ۱۹۷۱ از طلا جدا شد، اوضاع رو به وخامت رفت. قانون ۱۹۰۰ استاندارد طلا، این فلز گرانبها را به عنوان تنها پشتوانه فلزی اسکناس تعیین کرد. هرچند تا سال ۱۹۷۰، آمریکا طلای کافی برای پشتیبانی از تمام دارایی های دلار در اختیار نداشت و استاندارد طلا در ۱۵ آگوست ۱۹۷۱ به پایان رسید.

نمودار فوق نشان می‌دهد در آن زمان چه اتفاقی برای دلار افتاد. ارزش آن طی پنج دهه گذشته به طور چشمگیری کاهش یافته است و توان خرید خانوارهای متوسط کم شده است.

فدرال رزرو آمریکا که احتمالا در رکود بعدی شکست بخورد، با جدیت کامل اقدام به چاپ پول بیشتر به منظور افزایش نقدینگی در بازارهای مالی کرده است.

یکی دیگر از عواقب این موضوع، افزایش بدهی ها است، زیرا بانک ها فشار زیادی بر نرخ بهره وارد می‌کنند و کسانی که پس انداز می‌کنند را جریمه و کسانی که میخواهند پول بیشتری قرض کنن را تشویق می‌کنند.

طبق گزارش سه ماهه فدرال رزرو در خصوص بدهی و اعتبار خانوار، کل بدهی خانوار آمریکا به رکورد ۱۴.۱۵ تریلیون دلار رسیده است. این یک رکورد جدید است که ۱.۵ تریلیون دلار بیشتر از اوج دوران قبل از رکود با بدهی ۱۲.۶۸ تریلیون دلاری در سه ماه سوم سال ۲۰۰۸ است. رهن ها، وام های دانشجویی، وام های خودرو و موجودی کارت های اعتباری باعث به وجود آمدن این آمار وحشتناک شده است.

بدهی کشور نیز در حال افزایش سرسام آور است و در رکورد بیش از ۲۳ تریلیون دلاری قرار دارد.

این موضوع را بسیار شنیده اید اما ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین و اتریوم این مشکل را حل می‌کنند. این نکته دقیقا همان چیزی است که ساتوشی ناکاموتو هنگام نوشتن وایت پیپر معروف بیت کوین در ذهن خود داشت:

بانک ها باید برای نگهداری از پول ما و انتقال الکترونیکی آن مورد اعتماد باشند، اما آنها پول ما را در موج های حباب های اعتباری با کارمزد اندک قرض می‌دهند.

بیت کوین سال جاری و پس از دو رویداد که باعث افزایش تقاضا و قیمت این ارز دیجیتال شد، جایگاه خود را به عنوان ذخیره ارزش تثبیت کرده است.

از طرف دیگر، اتریوم به بنیاد و اساس چشم انداز امور مالی غیرمتمرکز تکامل یافته است که تعداد بانکدارها و سایر افراد سودجو را کاهش می‌دهد.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا