اخبار آلتکوین

اولین استیبل کوین با پشتوانه فیات در شبکه کاردانو عرضه شد؛ مروری بر آخرین اتفاقات اکوسیستم کاردانو

شبکه بلاکچینی کاردانو بالاخره اولین استیبل کوین با پشتوانه ارز فیات خود را با نام «USDM» به بازار عرضه کرد. این استیبل کوین قابلیت صدور و بازخرید با دلار آمریکا را دارد و با استیبل کوین‌های DJED و iUSD کاردانو که به ترتیب الگوریتمی و مصنوعی هستند متفاوت است.

به گزارش میهن بلاکچین، این استیبل کوین توسط شرکت مهن فایننس (Mehen Finance) راه‌اندازی شده و با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. به گفته متیو پلومین (Matthew Plomin)، یکی از بنیانگذاران این شرکت، مسیر راه‌اندازی استیبل کوین USDM در بلاکچین کاردانو با توجه به مشکلات بوجود آمده برای بانک‌های آمریکایی در سال ۲۰۲۳ آسان نبوده است.

وایت پیپر استیبل کوین USDM در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ منتشر شد. پلومین همچنین خاطرنشان کرد شرکت مهن فایننس قصد داشته USDM را سال گذشته به بازار راه‌اندازی کند اما با ورشکستگی بانک‌های سیلیکون ولی (Silicon Valley)، سیلورگیت (Silvergate) و سیگنیچر (Signature Bank)، «همه‌چیز تغییر کرده است.»

استیبل کوین USDM کاردانو
منبع: X

به گفته تیم توسعه، پروژه استیبل کوینی USDM ابتدا قصد داشته با بانک کراس ریور (Cross River) همکاری کند اما به محض همکاری شرکت سیرکل (Circle)، دومین شرکت استیبل کوینی بزرگ جهان با این بانک، همکاری آنها متوقف شده است:

وقتی آنها با سیرکل قرارداد امضا کردند، دیگر به ما اهمیتی ندادند. این یکی از دلایل تاخیر در عرضه بود.

شرکت مهن فایننس در حال حاضر از خدمات شرکت پلید (Plaid) برای صدور و بازخرید استیبل کوین USDM استفاده می‌کند. پلید یک شبکه انتقال پرداخت بین بانک‌های آمریکایی است و با هدف تسهیل تراکنش‌های حوزه فین‌تک و ارز دیجیتال فعالیت می‌کند.

به گفته بنیانگذار شرکت مهن فایننس، در حال حاضر پلتفرم‌های مختلفی از پروتکل‌های وام‌دهی گرفته تا صرافی‌های غیرمتمرکز آمادگی خود برای استفاده از استیبل کوین USDM را اعلام کرده‌اند. انتظار می‌رود فرآیند اضافه شدن USDM به این پلتفرم‌ها یک تا دو روز زمان ببرد. این یعنی استیبل کوین USDM در این هفته به تدریج به شبکه کاردانو وارد خواهد شد.

بر اساس داده‌های موجود در وب‌سایت شرکت مهن فایننس، صدور و مدیریت استیبل کوین USDM توسط قراردادهای هوشمند و اوراکل‌های غیرمتمرکز انجام می‌شود که شفافیت و امنیت آن را تضمین می‌کند.

از هایدرا چه خبر؟

همزمان با راه‌اندازی استیبل کوین با پشتوانه فیات USDM در بلاکچین کاردانو، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیانگذار این شبکه شایعات منتشر شده مبنی بر رها شدن توسعه راهکار لایه ۲ هایدرا (Hydra) را تکذیب کرد.

پروتکل هایدرا در ماه می سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد و بر افزایش ظرفیت پردازش تراکنش‌ها و کاهش کارمزد آنها در شبکه کاردانو متمرکز است. توسعه این راهکار بخشی از فاز باشو (Basho) در رودمپ کاردانو است. با این حال، در ماه‌های اخیر گمانه‌زنی‌های مختلفی مبنی بر توقف توسعه این راهکار لایه ۲ منتشر شده است.

علاوه بر این، کانال یوتیوب کریپتو وایزر (The Cryptoviser) روز گذشته در ویدیویی مدعی شد با توجه به صحبت‌های هاسکینسون از ترکیب راهکار مقیاس‌پذیری هایپرلجر فایرلی (Hyperledger Firefly) با شبکه کاردانو، تیم توسعه این بلاکچین احتمالا هایدرا را کنار گذاشته‌ است.

در واکنش به این ادعاها، هاسکینسون در توییتی نوشت:

تیم توسعه هایدرا هیچ‌وقت چنین انگیزه‌ای نداشته و با مشارکت‌های زیاد جامعه، آماده بهبود و توسعه این پروتکل است.

بنیانگذار کاردانو همچنین در توییت دیگری نوشت:

شایعات و دشمنی زیادی در مورد کاردانو مطرح شده که در مورد منشا آنها مطمئن نیستم. حدس می‌زنم بخشی از چرخه بازار فرا رسیده که همه نسبت به پتانسیل و رودمپ کاردانو عصبانی هستند و به همین خاطر موج جدیدی از دشمنی و شایعات را برای ما ایجاد می‌کنند.

بر اساس داده‌های وب‌سایت دیفای لاما (DefiLlama)، ارزش کل قفل شده (TVL) در اکوسیستم دیفای شبکه کاردانو در سال جاری رشد چشمگیری کرده و به اوج ۵۲۰ میلیون دلار رسیده است. با این حال، این شبکه از نظر TVL هنوز با رقبای خود از جمله اتریوم، BNB اسمارت چین، سولانا و ترون فاصله زیادی دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا