مبتدی مقالات عمومی

آیا انتخابات آمریکا باعث برتری چین در حوزه ارزهای دیجیتال می‌شود؟

در حالی که آینده توسعه ارزهای دیجیتال تحت رهبری جو بایدن نامعلوم است، چین پیشتاز این عرصه است. برتری چین در حوزه ارزهای دیجیتال باعث برتری یوان دیجیتالی نسبت به دلار می‌شود و ممکن است سلطه دلار بر دنیا را از بین ببرد. از آنجا که حدود ۲.۵ میلیون چینی در آمریکا زندگی می‌کنند، می‌توانند به روند سلطه یوان چین بر دنیا کمک کنند و این روند را تسهیل ببخشند. در این مقاله، به بررسی تصمیمات بانک مرکزی آمریکا و دیگر صاحب نظران حوزه رمز ارزها در این باره می‌پردازیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

برتری چین در حوزه ارزهای دیجیتال

عرضه ارز دیجیتال کشور چین - برتری چین در حوزه ارزهای دیجیتال - - DCEP - ارز دیجیتال بانک مرکزی

جهان درگیر جنگ مالی است و این فرصتی برای برتری چین در حوزه ارزهای دیجیتال پیش می‌آورد. یوان دیجیتال چین که از آن به عنوان پرداخت الکترونیک ارز دیجیتال (DCEP) هم نام برده می‌شود، به زودی در سراسر جهان قابل استفاده خواهد بود. بانک خلق چین یکی از مترقی‌ترین و توسعه یافته‌ترین بانک‌های جهان است؛ به همین دلیل در زمینه رمز ارزها در حال پیشرفت بوده است، ولی ظاهرا فدرال رزرو ایالات متحده پیشرفتی در این حوزه نداشته است.

و اکنون که سیاست دونالد ترامپ با عنوان “فقط آمریکا” و یا ” آمریکا در راس جهان”  روی پیروزی به خود ندید، برتری چین در حوزه ارزهای دیجیتال بیش از پیش در حال تحقق است.

جو بایدن هنوز خطوط کلی سیاست خود در حوزه تکنولوژی را ترسیم نکرده است، چه برسد به سیاست ارز دیجیتال! این به کشور چین فرصت خواهد داد که پیشتازی خود در رقابت ارزهای رمزنگاری شده را افزایش دهد. حفظ موقعیت آمریکا به عنوان ابر قدرت جهان، به نظر می‌رسد در برنامه کاری جو بایدن جایی نداشته باشد. جو بایدن در سال ۲۰۱۵ که معاون ریاست جمهوری بود، ابراز داشت:

به امید و آرزوی این که ۵۰ سال بعد نبیره‌های ما نگاهی به تاریخ بیاندازند و بگویند که ما (چین و آمریکا) چه تاریخ زیبایی را با هم رقم زدیم.

در سال ۱۹۷۹ بعد از آن که رییس جمهور ریچارد نیکسون روابط چین و آمریکا را عادی نمود، جو بایدن به عنوان یک سناتور عالی رتبه به چین رفت. در جریان دیدارش از دانشگاه سیچوان به عنوان معاون باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ چنین گفت:

در سال ۱۹۷۹ باور داشتم و چنین گفتم. اکنون هم معتقدم که توسعه و ترقی چین نه تنها پیشرفتی مثبت برای مردم چین است، بلکه برای مردم آمریکا و کل جهان نیز بسیار خوب و عالی خواهد بود. چین پیشرفته موجب رشد و رونق اقتصادی می‌شود و شراکتی را با ما ایجاد خواهد کرد که با همکاری هم می‌توانیم با چالش‌های جهانی بهتر روبرو شویم.

در این میان، چین با شتاب جلو می‌رود و اولین ارز دیجیتال جهان را عرضه می‌کند. بنا به گزارش‌های جدید، تمرکز بایدن و کامالا هریس بر اپیدمی ویروس کرونا، برابری نژادی و تغییرات آب و هوایی است. در سیاست خارجی و برنامه رهبری جهان تحت عنوان “الگوی قدرت آمریکا: برنامه بایدن برای رهبری دمکراتیک جهان جهت رویارویی با چالش‌های قرن ۲۱” کلمه “دیجیتال” حتی یک بار هم ذکر نشده است.

علاوه بر این، دوستی بایدن با چین سر درازی دارد و مدت‌هاست که طرفدار رشد و صنعتی شدن آن برای تبدیل شدن به رهبری جهان است. وقتی که یک روزنامه‌نگار رادیوی ملی از او پرسید که آیا تعرفه‌های ترامپ بر بایدن را نگه خواهد داشت، بایدن با قاطعیت یک “نه” بلند در پاسخ گفت.

دلایل احتمالی موفقیت یوان دیجیتال

- DCEP - ارز دیجیتال بانک مرکزی - برتری چین در حوزه ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال یوان دیجیتال (DCEP) از طریق پرداخت الکترونیکی، ارز غالب جهانی خواهد شد. موفقیت یوان دیجیتال فقط به خاطر خوش فکری و آینده نگری بانک خلق چین نخواهد بود، بلکه این واقعیت که بیش از ۱۲ میلیون چینی خارج از چین زندگی می‌کنند نیز یکی از دلایل موفقیت آن خواهد بود – در واقع ۲.۵ میلیون نفر در آمریکا زندگی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند این ارز دیجیتال را استفاده کنند و آن را به صورت جهانی مبدله و توزیع نمایند.

از طریق این افراد، یوان دیجیتال می‌تواند تبدیل به یک ارز بین‌المللی گردد. اگر این افراد در سراسر جهان از یوان دیجیتال استفاده نمایند، ارز چین می‌تواند بر قدرت مطلق ایالات متحده در حوزه مالی فایق آید.

اپیدمی کووید ۱۹ که وابستگی به خدمات و سرویس‌های دیجیتالی را افزایش داده، وضعیت فعلی را موجب شده است. با بالا گرفتن تنش‌ها در آمریکا، چین می‌تواند تاثیر جهانی خود را بیش از پیش افزایش دهد. هر چند که فدرال رزرو پلتفرم‌های دفتر کل توزیع شده را به منظور مبادله و درک مزایای بالقوه آزمایش کرده است، تصمیمی قطعی برای استفاده از چنین ارزی اتخاذ نکرده است.


اگر با مفهوم دفتر کل توزیع شده آشنایی ندارید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد: دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟ +فایل صوتی


ما برای عرضه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تصمیمی نگرفته‌ایم و فکر می‌کنیم که کار و تلاش بسیار زیادی در این زمینه لازم است انجام شود.

پاول پیشنهاد کرد که عرضه صحیح ارز دیجیتال بانک مرکزی مهم‌تر از برنده شدن در رقابت ارز دیجیتال است. در این میان، چین به سرعت می‌تازد و پامپلیانو این موقعیت را یک تهدید اگزیستانسیالیستی برای دلار آمریکا می‌پندارد. پامپلیانو در مورد اظهارات پاول درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی گفت:

چنین که از سخنان آنان برمی‌آید، احتمالا ما دو سال دیگر شروع به عرضه ارز دیجیتال بانک مرکزی خواهیم نمود. این موضوع دو سال آینده نیست؛ این مساله دقیقا به الان مربوط است و اگر به موقع اقدام نکنند، ایالات متحده واقعا از چین عقب خواهد افتاد. چرا که کل موضوع به قابلیت دسترسی محدود و خلاصه می‌شود.

پامپلیانو گفت که قابلیت دسترسی به یک ارز دیجیتال فیات، برنده این حوزه جدید فینتک را مشخص خواهد کرد. اگر من در جایی در این دنیا لم داده‌ام و به اینترنت دسترسی دارم و خواهان یک ارز جهانی هستم، می‌توانم به یوان دسترسی داشته باشم یا به دلار؟!

حق با پامپلیانو است. دلار آمریکا در خطر است. اما، برای بیدار شدن دیر است – شاید خیلی دیر!!

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا