اخبار بلاکچین

کوین بیس از معیار H-Index رونمایی کرد؛ انقلابی در تحلیل بلاکچین

در حوزه‌ای که اندازه‌گیری دقیق سلامت شبکه اهمیت زیادی دارد، کوین‌بیس، یک صرافی پیشرو در ارزهای دیجیتال، اخیراً معیار جدیدی به نام H-Index را معرفی کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، این معیار نحوه ارزیابی پذیرش بلاکچین و حل مشکل تحریف‌های ناشی از حملات سیبل (Sybil) و فعالیت‌های مرتبط با ایردراپ را بازتعریف می‌کند.

معیارهای تحریف شده و نیاز به تغییر

معیارهای سنتی مانند تراکنش‌های روزانه مدت‌هاست که سنگ بنای ارزیابی پذیرش بلاکچین بوده است. با این حال، این معیارها اغلب قربانی دستکاری بازیگران مخرب با استفاده از تاکتیک‌هایی مانند حملات سیبل یا پروژه‌هایی می‌شوند که کمپین‌های ایردراپ ایجاد می‌کنند. این فعالیت‌های پلید، آمار معیارها را افزایش می‌دهند، تعامل واقعی کاربر را پنهان و تصویر واقعی پذیرش بلاکچین را مخدوش می‌کنند.

برای پرداختن به این موضوع، کوین‌بیس معیار جدیدی به نام شاخص h را پیشنهاد می‌کند که عمق و وسعت پذیرش بلاکچین را متعادل می‌کند. h-index تعداد آدرس‌هایی را که تراکنش‌هایی از حداقل همان تعداد آدرس‌های ارسالی یکتا دریافت می‌کنند، می‌شمارد.

ارزش کل بازار در حال نزدیک شدن به ۲.۵ تریلیون دلار - منبع: تریدینگ ویو
ارزش کل بازار در حال نزدیک شدن به ۲.۵ تریلیون دلار – منبع: تریدینگ ویو

کوین بیس بیان کرد:

H-Index با نمره ۱۰۰ به این معنی است که ۱۰۰ آدرس دریافت‌کننده مختلف تراکنش‌هایی را از حداقل ۱۰۰ آدرس ارسال منحصر به فرد در یک بازه زمانی معین دریافت کرده‌اند.

حملات سیبل و حملات دراپ

حملات سیبل که با ایجاد چندین هویت جعلی یا نود (Node) انجام می‌شوند، قدرت بسیار زیادی برای دستکاری عملیات شبکه و معیارهایی مانند حجم تراکنش دارند. همچنین، ایردراپ‌هایی که برای افزایش تعامل کاربران در نظر گرفته شده‌اند، اغلب افرادی را که به دنبال سود بیشتر با ایجاد حساب‌های متعدد هستند، جذب می‌کنند و معیارهای مورد استفاده برای سنجش پذیرش بلاکچین را مختل می‌سازند.

معیار H-Index چگونه عمل می‌کند؟

در پاسخ به این چالش‌ها، کوین‌بیس H-Index را معرفی می‌کند. H-Index یک معیار انقلابی است که برای ارائه ارزیابی دقیق‌تری از پذیرش شبکه بلاک‌چین طراحی شده است. بر خلاف شمارش ساده آدرس‌های فعال، H-Index هم تعداد آدرس‌ها و هم تنوع فرستنده‌هایی را که از آنها استفاده می‌کنند، در نظر می‌گیرد. این رویکرد تضمین می‌کند شبکه‌هایی با اکوسیستم متنوع که در آن کاربران با یکدیگر ارتباط دارند، نمرات بالاتری از H-Index دریافت کنند.

بررسی معیار H-Index کوین بیس

بخش تحلیل کوین‌بیس نشان می‌دهد زمانی که h-index اعمال شد، شبکه‌های اتریوم و بیس (Base) گسترده‌ترین فعالیت کاربر را برای هفته منتهی به 6 ژوئن به نمایش گذاشتند و پس از آن Arbitrum و Polygon قرار گرفتند.

معیار H-Index برای چندین شبکه EVM
معیار H-Index برای چندین شبکه EVM؛ منبع: کوین بیس

چالش‌ها

کوین‌بیس تصدیق می‌کند که H-Index یک دارو نیست. تغییرات در معماری بلاکچین و تأثیر کیف‌پول‌های بزرگ همچنان می‌تواند داده‌ها را منحرف کند. با این وجود، این نشان‌دهنده یک گام مهم به سمت درک شفاف‌تر و جامع‌تر پذیرش بلاکچین است. با پاکسازی جریان داده، H-Index قصد دارد چشم‌انداز واضح‌تری را برای حوزه پویای نوآوری بلاکچین ارائه دهد.

کوین بیس معتقد است در حالی که ایرادات این متریک را می‌پذیرد، شاخص H-Index می‌تواند «دیدگاه‌های جدیدی در مورد مقایسه پذیرش بلاکچین‌ها با کاهش تاثیرات بزرگ Sybils و اندازه‌گیری رشد این اکوسیستم‌ها ایجاد کند».

این صرافی کریپتو خاطرنشان کرد که چالش‌ها همچنان پابرجا هستند، از جمله تفاوت‌ها در محیط‌های اجرای بلاکچین که می‌تواند بر قالب‌های تراکنش و تفسیر داده‌ها تأثیر بگذارد. علاوه بر این، Coinbase اذعان می‌کند که تأثیر صرافی یا سایر کیف پول‌های قرارداد هوشمند «می‌تواند اعداد را نیز تحریف کند».

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا