اخبار بیت کوین

فروش بیت‌کوین‌های صرافی Mt. Gox آنقدرها که انتظار می‌رود «بی‌رحمانه» نخواهد بود؛ اما «بیت کوین کش» در خطر است!

به گفته تحلیلگران شرکت مدیریت دارایی دیجیتال کوین‌شیرز (CoinShares)، ترس از بازپرداخت بدهی صرافی Mt. Gox بیش از حد است. این در حالی است که تحلیلگر دیگری به خطر سقوط قیمت بیت کوین کش اشاره کرده که بسیار شدیدتر از ریزش بیت کوین خواهد بود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، Mt. Gox قبل از اینکه به صورت ناگهانی ورشکست شود و بیشتر کوین‌های خود را به دلیل سرقت «از دست بدهد» در مقطعی بزرگترین صرافی بیت کوین جهان بود. این صرافی در نهایت اکثر کوین‌های خود را بازیابی کرد و در یک فرآیند طولانی ورشکستگی برای بازپرداخت مشتریان سابق خود قرار گرفت. اکنون بازپرداخت بدهی این صرافی با توجه به میزان فشار فروش احتمالی که در صورت فروش بیت کوین‌ها توسط طلبکاران می‌تواند ایجاد شود، به یک منبع بزرگی از عدم قطعیت در بازار تبدیل شده است.

تاثیر توزیع بیت‌کوین‌های Mt. Gox

کوین‌شیرز در گزارش خود بیان کرده است که بسیاری از طلبکاران Mt. Gox برای به حداقل رساندن بار مالیاتی خود، احتمالا قصد دارند بیشتر کوین‌های خود را حفظ کنند. این شرکت خاطر نشان کرد هنگامی که فروش اتفاق بیافتد، احتمالا بیت کوین‌ها در تعداد بسیار زیادی از صرافی‌ها پخش خواهند شد. در نتیجه، نقدینگی سمت خرید، فرصت کافی برای جذب فشار فروش را خواهد داشت:

اگر ما این واقعیت را بپذیریم که طلبکاران حدود ۱۵٪ از بیت کوین‌هایی را که در زمان هک صرافی در اختیار داشتند، اکنون دریافت خواهند کرد، با توجه به رشد بی‌سابقه قیمت بیت کوین از آن زمان، آنها تقریبا ۱۳٬۶۰۰٪ در سود خواهند بود. بسیاری از این افراد اگر تصمیم به فروش فوری بگیرند، مجبور به پرداخت مالیات گزافی خواهند شد و به احتمال زیاد تعداد زیادی از طلبکاران فقط بخش کوچکی از دارایی خود را می‌فروشند و بقیه آن را فعلا هولد می‌کنند.

پشتوانه چنین نتیجه‌گیری این است که در طول ۱۲ سال گذشته، طلبکاران با پیشنهادات متعددی از طرف خریداران کلیم (Claim) که منجر به پرداخت دلاری به آن‌ها می‌شد مواجه بودند. اگر پرداخت دلاری برای آن‌ها قانع کننده بود، بسیاری از طلبکاران تاکنون آن را قبول می‌کردند.

نکته اصلی این است که تخمین دقیقی وجود ندارد مبنی بر اینکه چه تعداد کوین پس از توزیع در بازار فروخته می‌شود. توزیع‌ها در تعدادی از صرافی‌ها (بیت‌استمپ، کراکن، بیت‌بنک (Bitbank)، بیت‌گو (BitGo)، اس‌بی‌آی وی‌سی ترید (SBI VC Trade) و موارد دیگر) در تاریخ‌های مختلف در طول ماه جاری انجام شده و احتمال فروش همزمان و عظیم را کاهش می‌دهند.

کوین‌شیرز معتقد است ترس از فشار فروش احتمالی بیشتر مشکل‌ساز است تا فروش واقعی آن.

شایان ذکر است، انعطاف‌پذیری تاریخی بازار در برابر فروش‌های بزرگ نشان می‌دهد که می‌تواند توزیع‌ ناشی از بازپرداخت Mt. Gox را به طور موثر جذب کند. این عوامل در مجموع تأثیر احتمالی بازپرداخت‌ها را بر بازار کاهش می‌دهند.

بیت کوین کش بیشتر در خطر است!

پیتر چانگ (Peter Chung) رییس بخش تحقیقات Presto Labs اظهار داشته که بازپرداخت بدهی صرافی Mt. Gox برای بیت کوین کش (BCH) نزولی است نه BTC. صرافی Mt. Gox به مشتریان سابق خود ۷۳ میلیون دلار BCH که بیش از ۲۰٪ از حجم معاملات روزانه این توکن است، بازپرداخت خواهد کرد.

این تحلیلگر در مقاله‌ای نوشت:

ترس از اینکه فروش فشار ناشی از بازپرداخت بدهی صرافی Mt. Gox باعث کاهش قیمت بیت کوین (BTC) شود، بی‌اساس است. اما می‌تواند یک سناریوی نزولی برای بیت کوین کش (BCH) باشد.

علاوه بر تقریبا ۹ میلیارد دلار BTC که این صرافی برای مشتریان خود ارسال می‌کند، همچنین ۱۴۳٬۰۰۰ BCH به ارزش حدود ۷۳ میلیون دلار بازپرداخت خواهد شد. بیت‌کوین کش دارای حجم معاملات روزانه ۳۰۸.۸ میلیون دلاری است که این بازپرداخت حدود ۲۴٪ این مقدار ارزش دارد.

پیتر چانگ با اشاره به اینکه ارزش معاملات روزانه بیت کوین ۵۰ برابر بیت کوین کش است، گفت:

تحلیل ما نشان می‌دهد که فشار فروش برای BCH چهار برابر بیشتر از BTC خواهد بود: ۲۴٪ از ارزش معاملات روزانه برای BCH در مقابل ۶٪ از ارزش معاملات روزانه برای BTC.

چانگ نیز معتقد است که بیت کوین فروش محدودی داشته باشد، زیرا هرکسی که می‌خواست می توانست مطالبات (Claim) خود را در بازارهای ادعای ورشکستگی بفروشد. در روزهای اولیه ورشکستگی FTX نیز بسیاری از معامله‌گران که به بازپرداخت سریع طلب خود خوشبین نبودند، دقیقا همین کار را انجام دادند.

چانگ گفت:

طلبکاران ضعیف در طول ده سال گذشته به دلیل پیشنهادات زیاد، شانس زیادی برای خروج داشتند. بنابراین می‌توانیم با خیال راحت فرض کنیم که گروه فعلی طلبکاران متشکل از گاوهای BTC هستند که دست‌های الماسی دارند.

استدلال چانگ این است که معامله‌گران قصد دارند با BCH به صورت یک «ایردراپ» رفتار کنند و بلافاصله آن را بفروشند زیرا فورک بیت کوین کش سه سال پس از ورشکستگی Mt. Gox رخ داد.

منبع
دیلی هودلکوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا