اخبار عمومی

سرقت ۱۹ میلیارد دلار ارز دیجیتال در ۱۳ سال گذشته؛ بررسی گزارشی تامل‌برانگیز

اگر در سال‌های اخیر اخبار مرتبط با بازار کریپتو را دنبال کرده باشید، هر از چند گاهی با گزارشات حملات هکری به پلتفرم‌ها و پروتکل‌های مختلف مواجه شده‌اید. نتایج یک گزارش نشان می‌دهد در طول ۱۳ سال گذشته، صنعت کریپتو با ۷۸۵ مورد حمله هکری و اکسپلویت مواجه شده که طی آنها نزدیک به ۱۹ میلیارد دلار دارایی دیجیتال به سرقت رفته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و بر اساس گزارش جدید شرکت کریستال اینتلیجنس (Crystal Intelligence)، از ۱۹ ژوئن ۲۰۱۱ (۲۹ خرداد ۱۳۹۰)، زمانی که نخستین حمله هکری در صنعت کریپتو اتفاق افتاد تا به الان نزدیک به ۱۹ میلیارد دلار دارایی دیجیتال به سرقت رفته که رقم قابل توجهی است. از میان این ۷۸۵ مورد، ۲۲۰ مورد نفوذ امنیتی، ۳۴۵ مورد حمله به پروتکل‌های دیفای و ۲۲۰ مورد مربوط به پروژه‌های کلاهبرداری بوده است.

بزرگترین سرقت در تاریخ ارزهای دیجیتال به طرح پانزی پلاس توکن (Plus Token) در سال ۲۰۱۹ مربوط است که طی آن ۲.۹ میلیارد دلار بیت کوین و اتریوم کاربران به سرقت رفت.

بزرگترین حمله اکسپلویت در دو سال گذشته نیز در فوریه سال جاری رخ داد و هکرها در آن با حمله به پلتفرم PlayDapp، حدود ۲۹۰ میلیون دلار به سرقت بردند. همزمان، پروژه پانزی به نام جی‌پکس اینوستمنت (JPEX investment) در هنگ‌کنگ با کلاهبرداری ۱۹۴.۳ میلیون دلاری یکی از بزرگترین سرقت‌های کریپتویی اخیر را رقم زد.

آمار ارزهای دیجیتال مسروقه طی حملات هکری و کلاهبرداری‌ها در دو سال گذشته - منبع: Crystal intelligence
آمار ارزهای دیجیتال مسروقه طی حملات هکری و کلاهبرداری‌ها در دو سال گذشته – منبع: Crystal intelligence

حملات هکری و اکسپلویت‌ها در صنعت رمزارزها یکی از بزرگترین موانع اعتماد و پذیرش گسترده هستند. پیش‌بینی می‌شود مقدار ارزهای دیجیتال به سرقت رفته از طریق حملات هکری در سال ۲۰۲۴ نسبت به سال ۲۰۲۳ بیشتر شود. تنها در سه‌ماهه نخست سال جاری، ۵۴۲.۷ میلیون دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته که در مقایسه با سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۳، ۴۲٪ بالاتر است.

بیشترین تعداد حمله هکری در چه سالی رخ داده است؟

بر اساس این گزارش، بیشترین تعداد حملات هکری و کلاهبرداری در تاریخ صنعت کریپتو در سال ۲۰۲۳ رخ داده و طی ۲۸۶ حمله مختلف، بیش از ۲.۳ میلیارد دلار به سرقت رفته است. با این حال، علیرغم افزایش تعداد حملات نسبت به سال گذشته، شرکت کریستال اینتلیجنس ۲۰۲۲ را «مرگبارترین سال» از نظر ارزش دلاری دارایی‌های دیجیتال مسروقه می‌داند.

 ارزش دلاری دارایی‌های دیجیتال مسروقه در هر سال - منبع: Crystal intelligence
ارزش دلاری دارایی‌های دیجیتال مسروقه در هر سال – منبع: Crystal intelligence

داده‌ها نشان می‌دهد علیرغم اینکه در سال ۲۰۲۲، تنها ۱۹۹ حمله هکری و کلاهبرداری کریپتو انجام شده (۸۷ مورد کمتر نسبت به سال ۲۰۲۳)، در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار به سرقت رفته که حدودا دو برابر دارایی‌های مسروقه سال گذشته است.

تعداد حملات هکری و کلاهبرداری‌های کریپتویی در هر سال - منبع: Crystal intelligence
تعداد حملات هکری و کلاهبرداری‌های کریپتویی در هر سال – منبع: Crystal intelligence

محققات کریستال اینتلیجنس در این باره می‌گویند:

حتی با وجود بهبود مکانیسم‌های نظارتی و گزارش‌دهی، فعالیت‌های غیرقانونی در بستر شبکه‌های بلاکچینی در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ همچنان به رشد ادامه داده‌اند.

نگاهی دقیق‌تر به آمار حملات سال‌های گذشته داده‌های تامل‌برانگیزی را به ما ارائه می‌دهد. بر اساس این داده‌ها، در سال ۲۰۲۳ در مجموع ۶۸ حمله به دلیل نقص امنیتی رخ داده و طی آن بیش از ۱ میلیارد دلار دارایی دیجیتال به سرقت رفته است.

در سمت مقابل، در سال ۲۰۲۴ طی حملات هکری مربوط به اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، تنها ۸۳۵ میلیون ارز دیجیتال به سرقت رفته است. البته تعداد حملات هکری دیفای در این سال، ۱۱۲ مورد گزارش شده است. این یعنی تعداد حملات دیفای بیشتر بوده اما در مجموع مقدار سرمایه کمتری دزدیده شده است.

ده‌تا از بزرگترین حملات هکری دیفای در دو سال اخیر - منبع: Crystal Intelligence
ده‌تا از بزرگترین حملات هکری دیفای در دو سال اخیر – منبع: Crystal Intelligence

در طول دو سال گذشته، حمله هکری به پروتکل وام‌دهی اویلر فایننس (Euler Finance) بزرگترین حمله مرتبط با صنعت دیفای بوده است. همانطور که گزارش دادیم، در آن زمان ۱۹۷ میلیون دلار از دارایی‌های دیجیتال کاربران اویلر فایننس به سرقت رفت.

در مجموع در دو سال گذشته، طی ۱۰ حمله هکری بزرگ به پروتکل‌های دیفای مختلف، حدود ۵۷۹ میلیون دلار به سرقت رفته است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا