اخبار خارجی

۱۱۲ میلیون دلار از آپشن‌های اتریوم به زودی منقضی می شود؛ قیمت اتر چگونه خواهد بود؟

۱۱۲ میلیون دلار آپشن‌های اتریوم در تاریخ ۲۸ آگوست (۷ شهریور) منقضی خواهد شد اما اطلاعات نشان می‌دهد معامله‌کنندگان حتی با کاهش قیمت اتر به کمتر از ۴۰۰ دلار هم‌چنان خوش‌بین هستند.

قراردادهای باز آپشن‌های اتر طی ۳ ماه گذشته ۵ برابر شده و در حال حاضر به ۴۵۲ میلیون دلار رسیده است.

منقضی شدن ۱۱۲ میلیون دلار در روز جمعه می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر بازار بگذارد، اگرچه این موضوع به تعادل بین استراتژی‌های گاوها و خرس‌ها بستگی خواهد داشت.

قراردادهای باز آپشن‌های اتریوم
قراردادهای باز آپشن‌های اتریوم

نمودار فوق نشان می‌دهد بازار آپشن‌های اتر طی ماه گذشته چگونه بوده است.

اگرچه به نظر می‌رسد قراردادهای باز نسبت به بازار ۱.۹ میلیارد دلاری آپشن‌های بیت کوین بسیار کم است، اما آپشن‌های اتر طی چند ماه گذشته رایج‌تر شده‌اند.

حجم معاملات بر روی قیمت ۴۰۰ دلار

تمام استراتژی‌های بازار آپشن‌ها، صعودی یا نزولی نیست. هدف کلی کسب سود از یک استراتژی درآمد ثابت است.

منقضی شدن قراردادهای باز آپشن‌های اتر

اگرچه میانگین قراردادهای باز آپشن‌های کمتر از ۳۲۰ دلار، موضوع قابل توجهی است، اما در ماه گذشته این رقم بر روی ۲۵۰ دلار بود. گفتنی است آپشن‌های در سود (in-the-money) ۱۵ درصد کمتر از قیمت کنونی اتر است.

در حال حاضر ۹۷,۰۰۰ آپشن اتر با قیمت ۴۰۰ دلار وجود دارد و تمام آنها تا ماه مارس ۲۰۲۱ منقضی خواهند شد. با تحلیل تاریخ انقضای آتی در روز ۲۸ آگوست، می‌توان احساس واقعی سرمایه‌گذاران را سنجید.

انقضای روز جمعه تعادل خوبی دارد

صرافی دریبیت (Deribit) در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارد و به این دلیل، بازار اتر آن به دقت تحلیل خواهد شد.

بازار آپشن‌های اتر صرافی دریبیت

اولین نکته‌ای که باید موردنظر داشت، تعادل بین آپشن‌های کال (خرید) و آپشن‌های پوت (فروش) است. از آنجایی که قیمت اتر در حال حاضر تقریبا ۳۹۰ دلار است، باید به نزدیک‌ترین سطح قیمت انقضای آپشن‌ها (strike) توجه کرد.

در حال حاضر ۲۷,۸۰۰ آپشن کال و ۳۱۴۰۰ آپشن پوت در محدوده قیمت ۳۸۰ الی ۴۰۰ دلار وجود دارد. این موضوع بدان معنا است که حداقل برای انقضای ماه آگوست، به نظر می‌رسد تعادلی بین استراتژی‌های صعودی و نزولی آپشن‌ها وجود دارد.

4

بازار قراردادهای آتی هم‌چنان منسجم و قوی است

برخلاف بازار آپشن‌ها، بازار قراردادهای آتی همواره تعداد برابری از فروش و خرید استقراضی دارند.

این موضوع، ویژگی اصلی ابزار اوراق مشتقه است، اگرچه عدم تعادل لوریج استفاده شده توسط هر کدام از این دو سمت می‌تواند بر بازار نقدی تاثیرگذار باشد.

هر زمان که خریداران قراردادهای آتی تمایل به پرداخت هزینه بیشتر از قیمت فعلی بازار برای ایجاد وضعیت‌های لوریج دارند، مازاد عرضه ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از نرخ سالانه می‌شود.

به این شرایط، کونتانگو (Contango) گفته می‌شود که طی آن، قیمت‌های نقدی از قیمت‌های آتی کمتر و نشان‌دهنده مازاد عرضه در بازار در کوتاه‌مدت است.

5

مازاد عرضه قراردادهای آتی اتریوم طی یک ماه در سطح مناسب و سالم ۱۳ درصد قرار دارد. این موضوع نشان می‌دهد که فروشندگان تقاضای پول بیشتری دارند تا انجام معاملات را به تعویق بیاندازند.

اوراق مشتقه اتر هم‌چنان صعودی است

نوسان کوتاه‌مدت قیمت به راحتی باعث ایجاد اضطراب در بین بسیاری از معامله‌کنندگان می‌شود و مطالعات رفتار اقتصادی ثابت کرده است که تاثیرات روانی ضررها بسیار بیشتر از سود است.

کاهش قیمت ۹ درصدی اخیر از ۴۴۰ دلار نسبت به روند صعودی ۲۰۰ درصدی در پنج ماه گذشته ناچیز است.

فارغ از قیمت خرید میانگین، ادامه اصلاحیه‌های قیمت به ویژه پس از روندهای صعودی چشمگیر، برای کسب سود ضروری و مهم است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا