اخبار خارجی

عرضه دفترکل توزیع شده بانک مرکزی اروپا با نام یوروچین (EUROchain)!

در تاریخ ۱۷ دسامبر، بانک مرکزی اروپا (ECB) پروژه جدیدی مبتنی بر گواه اثبات مفهوم به اسم یوروچین (EUROchain) منتشر کرد.

گزارش منتشر شده در وبسایت ECB اذعان داشته است که این گواه اثبات مفهوم دارای چندین ویژگی برجسته است که توسط شبکه تحقیقاتی یوروچین با پشتیبانی اکسنچر (Accenture و R3) و با استفاده از فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) توسعه یافته است. بر اساس پلتفرم کوردا (Corda) که متعلق به شرکت R3 می‌باشد، این پروژه، مطالعه ای است بر این موضوع که حریم خصوصی چگونه با رویه های قانونی نظیر قوانین ضدپولشویی می‌تواند مطابق و همسان شود، در حالی که فناوری DLT به کاهش هزینه تراکنش ها کمک می‌کند.

طبق این گزارش، کاربرد یوروچین بر اساس نوعی از طراحی است که به واسطه هایی بستگی دارد که به حساب های بانک مرکزی دسترسی دارند و می‌توانند از موجودی ذخیره شده در بانک مرکزی استفاده کنند تا ارز دیجیتال بانک مرکزی را به کاربران ارائه دهند. این واسطه ها، تراکنش ها را از جانب مشتریان خود پردازش خواهند کرد. این نمونه ای از نحوه استفاده از DLT در مقیاس بزرگتر توسط بانک های مرکزی است. هرچند همانطور که در این گزارش اشاره شده است، این مورد یکی از کاربردهای معمول و ساده گواه اثبات مفهوم است. در بخش نتیجه گیری این گزارش خاطرنشان شده است که مقیاس پذیری نمونه آزمایشی تحلیل نشده است.

این تحقیق با کاربرد سایر استیبل کوین ها نظیر لیبرا متفاوت است. به نظر نمی‌رسد که یوروچین کاربردهای هر فرد را مورد مطالعه قرار دهد و بیشتر بر استفاده بانک از بلاکچین های شرکتی معطوف است.

در سال جاری پروژه های مشابهی توسط سایر بانک های مرکزی نظیر خدمات FedNow و Payments Canada معرفی شده اند که بر خدمات پرداخت سریعتر معطوف هستند اما لزوما از طرح های DLT بهره نمی‌برند. FedNow می‌تواند به نفع افراد و کسب و کارها باشد. پروژه های اشاره شده در مراحل توسعه مختلفی قرار دارند اما بیانگر تلاش های بانک های مرکزی برای اصلاح خدمات پرداخت می‌باشند.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا