مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ آیا استفاده از یک عبارت بازیابی در تمام کیف پول‌ها ایمن است؟

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی به سوال یکی از کاربران در مورد استفاده از یک عبارت بازیابی در تمام کیف پول ها پاسخ می‌دهد.

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان یک عبارات بازیابی را هم در کیف پول‌های گرم و هم در کیف پول سرد وارد کرد توضیحات کاملی ارائه می‌دهد. اما به هیچ وجه این کار را توصیه نمی‌کند.

عبارت بازیابی کیف پول

عبارت بازیابی کیف پول

در ابتدا باید بدانید که عبارات کلیدی کیف پول‌ها رشته‌ای از کلمات شامل ۱۲ یا ۲۴ کلمه است که در هنگام ساخت کیف پول، باید این عبارات را یادداشت کرده و برای همیشه در جایی امن نگهداری کنید. هر کسی که این کلمات را در اختیار داشته باشد، در واقع به کیف پول شما دسترسی دارد؛ بنابراین حفظ امنیت آنها از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

در این ویدیو می‌بینیم که یک کاربر برای ذخیره راحت‌تر عبارات کلیدی و رمزهای کیف پول‌های مختلف، قصد دارد عبارات Seed را در تمام کیف‌های سرد و گرم خود وارد کند و برای هر کدام رمزهای متفاوتی استفاده کند. او از آنتونی در مورد امنیت این کار سوال می‌پرسد.


بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره دارایی کدام است ؟


 

این کار مسلما راه درستی نیست. آنتونی می‌گوید اگر Seed Phrase یک کیف پول سرد را، به هر نحوی حتی یکبار هم در یک کیف پول گرم وارد کنیم، دیگر نمی‌توان آن را کیف سرد دانست. چرا که عبارت بازیابی در حافظه آن کیف گرم وارد شده و از آن به بعد به اندازه یک کیف گرم امنیت خواهد داشت. بنابراین در صورت هک شدن آن نرم‌افزار، خطای انسانی و یا هر عامل دیگری، ممکن است کلمات بازیابی شما در دسترس دیگران قرار بگیرد.

او در این ویدیو می‌گوید کلمات بازیابی با استفاده از استاندارد BIP39 ساخته می‌شوند. از این رو از امنیت بالاتری از لحاظ آنتروپی لازم برخوردار هستند. توصیه او این است که عبارت بازیابی را در تمام کیف پول هایمان وارد نکنیم. اما در صورت نیاز می‌توان کلمات بازیابی کیف پول‌های سرد را در کیف پول سرد دیگری وارد (Import) کنید؛ به طریق مشابه می‌توان در صورت نیاز عبارات بازیابی کیف پول گرم دیگری را در کیف پول گرم دیگری وارد کرد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا