مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ رمزارز چیست؟ یک ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد؟

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. او در این ویدیو کوتاه، به یکی از سوال‌های مهمی که در این حوزه مطرح شده، پاسخ داده است. در این ویدیو او درباره این سوال که، تعریف یک رمزارز چیست؟ و یک ارز دیجیتال دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر ارزها متفاوت می‌کند، توضیح می‌دهد.

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای رمزنگاری شده است، در این ویدیو سعی دارد اطلاعاتی درباره ویژگی‌های منحصر به فرد یک رمزارز ارائه دهد. او معیارهایی را برمی‌شمارد که جزو ویژگی‌های یک ارز رمزنگاری شده است. البته او با تواضع اعلام می‌کند که این معیارها، معیارهای قطعی نبوده و صرفا تعریف شخصی او در مورد ویژگی‌های ارزهای دیجیتال است. اما باتوجه به تسلط او به حوزه ارزهای دیجیتال، راهنمای بسیاری خوبی برای تشخیص یک ارز دیجیتال از سایر ارزها خواهد بود.

بیت کوین چیست ؟

ارز دیجیتال ، رمزارز یا ارز رمزنگاری شده ترجمه‌هایی از کلمه Cryptocurrency هستند. ارزهایی چون بیت کوین و اتریوم و… که به عنوان ارزهای رمزنگاری شده شناخته می‌شوند چه تفاوتی با وبمانی و دیگر ارزهای دیجیتال دارند. بسیاری معتقدند که ارز دیجیتال تعریف و ترجمه درستی از کلمه Cryptocurrency نبوده زیرا هرچند یک Cryptocurrency یک ارز و پول دیجیتال است اما وبمانی نیز یک ارز دیجیتال است. نکته منحصربه فرد و مخصوص در تعریف یک Cryptocurrency، غیرمتمرکز بودن و توزیع شده بودن آن است که در مورد سایر ارزهایی که پیش از آنها وجود داشته، صدق نمی‌کند. متن باز بودن و عمومی بودن سیستم یک رمزارز ویژگی منحصربه فرد دیگری است که تنها در مورد بیت کوین و دیگر ارزها صدق می‌کند. لذا ما با گونه جدیدی از دارایی دیجیتال مواجهیم که با دارایی‌های دیجیتال پیش از این تفاوت‌های اساسی دارد.

تعریف عمومی بودن یک رمزارز

در تعریف و بیان ویژگی‌های یک رمزارز ، می‌توان به عمومی بودن آن اشاره کرد. هرکس در هر کجای دنیا، فارغ از ملیت و منطقه جغرافیایی و همچنین بدون هیچ محدودیتی می‌تواند در این شبکه مشارکت کند و بخشی از شبکه شود. به این ترتیب Node شبکه، مفهوم پیدا می‌کند. تمامی اطلاعات یک رمزارز، شامل تمامی تراکنش‌ها، فرستنده و گیرنده و مقدار دارایی منتقل شده در یک دفتر کل توزیع شده ذخیره می‌شود. برای مثال بیت کوین برای نگهداری این اطلاعات از یک شبکه بلاکچین استفاده می‌کند که به شبکه بلاکچین بیت کوین شناخته می‌شود. ویژگی منحصر به فرد دیگر یک رمزارز ، نبود یک نهاد متمرکز برای تایید تراکنش‌های شبکه است. Node های شبکه بلاکچین وظیفه بررسی و تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. تمامی این تراکنش‌ها کاملا شفاف بوده و همه افراد قادر به مشاهده آنها خواهند بود. این ویژگی شفافیت بسیار بالایی برای ارزهای رمزنگاری شده بوجود آورده است و هیج اطلاعات پنهان و محرمانه‌ای در یک رمزارز وجود ندارد.

منبع
میهن بلاکچین

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا