اخبار بیت کوین

ریسک به ریوارد بیت کوین در مقایسه با سایر دارایی‌ها چقدر است؛ تحلیل یکی از مدیران فیدلیتی

یورین تیمر (Jurrien Timmer)، یکی از مدیران شرکت مدیریت دارایی فیدلیتی اینوستمنتس (Fidelity Investments) به‌تازگی تحلیلی از نسبت ریسک به ریوارد دارایی‌های مختلف از جمله بیت کوین را منتشر کرده است.

به نقل از فین‌بولد و به گزارش بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine) در پلتفرم X، به گفته تیمر، مدیر بخش گلوبال ماکرو (Global Macro) در شرکت فیدلیتی، ریسک به ریوارد بیت کوین در دنیای متفاوتی قرار دارد و از سایر دارایی‌ها به میزان قابل توجهی بالاتر است.

موسسات مالی ریسک به ریوارد دارایی‌های مختلف را با مقایسه نوسانات سالانه با بازدهی سالانه آن‌ها ارزیابی می‌کنند. بازده سالانه، میانگین سود سالانه یک سرمایه‌گذاری در یک دوره زمانی معین است که هرچه بالاتر باشد، نشان‌دهنده آن است که سودآوری در بلندمدت بیشتر است.

نوسانات سالانه نیز تغییرات قیمت یک دارایی را در طول یک سال اندازه می‌گیرد و به منزله ریسک یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. نوسانات سالانه بالا به‌معنای تغییر قیمت بیشتر در طول یک سال است؛ در نتیجه پتانسیل بیشتری برای ضرر یا سود وجود دارد.

همچنین، تحلیلگران اغلب نوسانات را با انحراف معیار ارزیابی می‌کنند که هرچه بالاتر باشد، نوسانات بالاتری را نشان می‌دهد و بالعکس.

ریسک به ریوارد بیت کوین در مقایسه با سایر دارایی‌ها چقدر است؟

بازدهی سالانه بیت کوین در حدود ۶۰٪ و انحراف معیار آن بیش از ۶۹٪ است. به گفته تیمر، ریسک به ریوارد بیت کوین در مقایسه با سایر دارایی‌ها در دنیای دیگری قرار دارد و بسیار بالاتر است.

به نمودار زیر دقت کنید. در این نمودار شرکت فیدلیتی ریسک به ریوارد دارایی‌های مختلف را از سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) تا ۲۹ اکتبر ۲۰۲۳ (۷ آبان ۱۴۰۲) بررسی کرده است. در این نمودار، محور  X (افقی) نشان‌دهنده نوسانات سالیانه (انحراف معیار) است که ریسک سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد. محور Y (عمودی) نیز نشان‌دهنده ریوارد یا همان بازدهی سالانه هر یک از دارایی‌هاست.

نمودار ریسک به ریوارد دارایی‌های مختلف در سه سال اخیر
نمودار ریسک به ریوارد دارایی‌های مختلف در سه سال اخیر – منبع:‌ Fidelity Investments

نکته قابل توجه در این نمودار این است که پس از بیت کوین، شاخص SPX با بازدهی بین ۱۶ تا ۲۶٪ و ریسک بین ۱۸ تا ۲۴٪ در رتبه دوم از نظر بهترین عملکرد قرار دارد. چین با دامنه نوسانات سالانه ۲۵ تا ۲۸٪، دومین ریسک بالا را داشته است؛ اما طی سه سال گذشته بازدهی منفی را تجربه کرده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا