اخبار خارجی

۱۰ درصد موجودی بیت کوین تنها در اختیار ۵ صرافی بزرگ است

اکوسیستم بیت کوین هم‌چنان تحت تسلط چند پلتفرم و شرکت معدود است. طبق اطلاعات منتشرشده توسط Chain.info، در حال حاضر تقریبا ۱۰.۶ درصد موجودی در گردش بیت کو‌‌ین در اختیار ۵ صرافی متمرکز است.

بیش از ۱.۹۶ میلیون بیت کوین در اختیار صرافی‌های کوین‌بیس، هیوبی، بایننس، OKEx و کراکن قرار دارد.

کوین‌بیس به لطف خدمات تصدی خود سهم بیشتری از این بیت کو‌‌ین‌ها را در اختیار خود قرار داده است، به طوری که ۹۴۴,۹۰۴ بین کوین در ۴.۳۹ میلیون کیف پول مختلف موجود است.

بیت کوین - صرافی

هیوبی با در اختیار داشتن ۳۲۳,۶۶۵ بیت کوین، در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن، صرافی بایننس با ۲۸۹,۹۶۱ بیت کو‌‌ین در ۲.۷ میلیون آدرس در رتبه بعدی است. صرافی OKEx نیز با ۲۷۶,۱۸۴ بیت کوین در ۳۳۹,۰۰۰ کیف پول در رتبه چهارم و پس از آن صرافی کراکن با ۱۲۶,۵۱۰ بیت کو‌‌ین در ۶۷۲,۰۰۰ آدرس در رتبه پنجم قرار دارند.

هفت صرافی بعدی شامل صرافی‌های بیت‌فلایر (Bitflyer)، بیترکس (Bittrex)، بیتفینکس (Bitfinex)، پولونیکس (Poloniex)، کوین‌چک (Coincheck)، Gate.io و بیت‌استمپ (Bitstamp) مجموعا اندکی بیشتر از ۲۱۰,۰۰۰ بیت کو‌‌ین در اختیار دارند.

اطلاعات نشان می‌دهد علیرغم ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و شعار “اگر کلیدهای خود را در اختیار نداشته باشید، بیت کو‌‌ین ندارید” (Not your keys, not your Bitcoin)، بسیاری از کاربران هنوز ترجیح می‌دهند تا خطرات امنیتی موجود در نگهداری بخش عمده‌ای از سرمایه‌های خود در صرافی‌های متمرکز را بپذیرند.

میزان موجودی بیت کوین که در این ۵ صرافی متمرکز قرار دارد ممکن است حتی بیشتر از ۱۰ درصد نیز باشد. چینالیسیس اخیرا تخمین زده است که ۳.۷ میلیون بیت کو‌‌ین که طی ۵ سال گذشته انتقال نیافته‌اند احتمالا برای همیشه از دست رفته‌اند. اگر این موضوع صحت داشته باشد می‌توان گفت در حال حاضر تقریبا ۱۵ درصد موجود بیت کو‌‌ین در اختیار این ۵ پلتفرم متمرکز است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا