اخبار خارجی

گزارش گلس‌نود: دنیای بیت کوین جایی برای «توریست‌ها» نیست

گزارش گلس‌نود درباره وضعیت شبکه بیت کوین نشان می‌دهد فعالیت سوداگران و کسانی که به طور تفننی در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بودند به حداقل رسیده است و شرایط سخت بازار خرسی فضای بیت کوین را از کسانی که به بیت کوین تنها به چشم ابزاری برای رسیدن به دلار بیشتر نگاه می‌کنند، خالی کرده است. داده‌های گلس‌نود نشان می‌دهد برخلاف تعداد آدرس‌ها و موجودیت‌های فعال در شبکه بیت کوین که به کف کانال خود در بازار خرسی رسیده است، میزان دارایی هولدرهای کوچک و تعداد کیف پول‌های با موجودی غیر صفر، با سرعت چشم‌گیری در حال افزایش است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، شرکت تحلیل داده گلس‌نود در گزارش آنچین هفتگی خود در ۴ جولای (۱۳ تیر) اظهار داشت بیت‌کوین در ماه ژوئن (خرداد) با ۳۷.۹٪ کاهش قیمت، یکی از بدترین ماه‌های خود را در ۱۱ سال گذشته تجربه کرده است. به علاوه میزان فعالیت در شبکه بیت کوین مشابه عمیق ترین بخش از بازار نزولی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است:

شرایط شبکه بیت کوین به وضعیتی نزدیک می‌شود که تقریبا همه سوداگران و «توریست‌های» فضای بیت کوین، به طور کامل از جمع هولدرها کنار گذاشته‌ شده‌اند.

با این حال، علی‌رغم عقب‌نشینی تقریبا کامل «توریست‌ها»، گلس‌نود افزایش ذخیره بیت کوین توسط دو دسته از هولدرها اشاره کرد. مطابق مشاهدات گلس‌نود موجودی میگوها (کسانی که کمتر از ۱ بیت کوین دارند) و نهنگ‌ها (کسانی که ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ واحد BTC دارند)، «به طور معنی‌داری» در حال افزایش است.

از میان این دو دسته هم افزایش دارایی میگوها به طور ویژه جلب توجه می‌کند. به نظر می‌رسد که هولدرهای کوچک بیت کوین سطوح قیمت فعلی را جذاب می‌بینند چرا که ماهانه به طور متوسط ۶۰٬۵۰۰ BTC که برابر با ۰.۳۲٪ از کل عرضه در گردش بیت کوین است به دارایی آن‌ها اضافه می‌شود. گلس‌نود این نرخ انباشت بیت کوین را تهاجمی‌ترین نرخ در تاریخ خواند.

گلس‌نود با اشاره به کاهش فعالیت تریدرهای کوتاه‌مدت اظهار داشت تعداد آدرس‌ها و موجودیت‌های فعال در شبکه بیت کوین از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) روند نزولی داشته است. موجودیت (Entity) به یک شخص یا نهاد گفته می‌شود که با مجموعه‌ای از آدرس‌ها در شبکه بیت کوین فعالیت می‌کند و رفتار آن مجموعه آدرس‌ها در کنار هم به عنوان رفتار آن موجودیت بررسی می‌شود.

مطابق گزارش گلس‌نود، تعداد آدرس‌های فعال از بالای ۱ میلیون آدرس فعال روزانه در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) به حدود ۸۷۰٬۰۰۰ آدرس فعال روزانه کاهش یافته است. تعداد موجودیت‌های فعال در شبکه بیت کوین هم در حال حاضر تقریبا ۲۴۴٬۰۰۰ واحد در روز است که به گفته گلس‌نود مطابق با پایین‌ترین حد در بازارهای نزولی قبلی است.

فعالیت آدرس‌های متعدد متعلق به یک شخص یا موسسه بیت کوین
میانگین متحرک ۷ روزه تعداد موجودیت‌های فعال. این تعداد در حال حاضر در حد پایین کانال فعالیت در بازار خرسی (قرمز رنگ) است؛ منبع: گلس‌نود

تحلیلگران گلس‌نود افزودند:

نکته قابل توجه در این شاخص مقاومت هولدرها است. جنبه دیگر نوسان تعداد موجودیت‌های فعال، افزایش مستمر خط حداقل تعداد موجودیت‌های فعال در مرور زمان است.

رشد تعداد موجودیت‌های فعال نیز به پایین‌ترین حد خود از بازار نزولی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ رسیده است و در حال حاضر برابر با ۷۰۰۰ موجودیت جدید در روز است.

تعداد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین همچنان «راکد و با نوسان کم» است و نشان‌دهنده کم بودن تقاضای جدید است؛ اما این موضوع که هولدرها همچنان ثبات دارند را نیز می‌رساند.

میانگین متحرک ۷ روزه تعداد تراکنش‌های بیت کوین (آدرس‌های متعدد متعلق به یک شخص یا موسسه جدید)
میانگین متحرک ۷ روزه تعداد تراکنش‌های بیت کوین (بر حسب موجودیت‌ها)؛ منبع: گلس‌نود

گلس‌نود نوشت تعداد آدرس‌هایی که دارای موجودی غیر صفر هستند به رکوردزنی ادامه می‌دهند و در حال حاضر به بیش از ۴۲.۳ میلیون آدرس رسیده است.

در بازارهای نزولی گذشته زمانی که قیمت بیت کوین سقوط می‌کرد شاهد خالی شدن کیف پول‌ها بودیم. اما در شرایط فعلی این‌طور نیست. گلس‌نود نوشت این موضوع افزایش تاب‌آوری مشارکت‌کنندگان معمولی بازار را نشان می‌دهد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا