اخبار خارجی

مناظره پیتر شیف و آنتونی پامپلیانو؛ بیت کوین بهتر است یا طلا ؟

آنتونی پامپلیانو موسس شرکت Morgan Creek Digital وارد بحث با پیتر شیف منتقد شناخته‌شده بیت کوین شد. این دو فرد تقریبا دو ساعت درباره طلای واقعی و طلای دیجیتال به صحبت پرداختند.

اما صحبت آنها به توافقی منجر نشد.

هرچند این دو فرد موافق بودند که ارزش دلار در حال کاهش است و پتانسیل سقوط بیشتر را دارد.

شیف گفت:

ما تا ابد به چاپ پول می‌پردازیم. بنابراین اکنون که ارزش دلار در حال کاهش است به نظرم ارزش طلا افزایش یابد. طلا می‌تواند به ارزش بسیار زیادی دست یابد زیرا ارزش دلار ممکن است به صفر برسد.

صبحت درباره بیت کوین

پامپلیانو بیان کرد از آنجایی که سالانه به طور میانگین ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ تن طلا استخراج می‌شود و دقیقا نمی‌دانیم که حداکثر موجودی طلا چه مقدار است، طلا یک دارایی پرریسک است. در مقابل، موجودی بیت کو‌ین محدود است. میزان تولید آن مشخص و از نظر ریاضیاتی قابل اثبات است و موجودی آن نیز نمی‌تواند بیشتر از ۲۱ میلیون کوین شود.

به علاوه، علیرغم آنکه امروز قیمت طلا به رکورد جدیدی دست یافت اما عملکرد بیت کو‌ین طی دهه گذشته از طلا بهتر بوده است. پامپلیانو افزود از ابتدای سال تاکنون، قیمت بیت کوین ۴۳.۴ درصد و قیمت طلا ۲۷.۲ درصد افزایش یافته است.

پامپلیانو در آخر خاطرنشان کرد عرضه بیت کوین اخیرا نصف شده است و این موضوع می‌تواند به افزایش تقاضا مخصوصا در بحبوحه کاهش ارزش ارزهای سنتی بیانجامد.

صحبت درباره طلا

صحبت‌های پامپلیانو با اعتراض پیتر شیف متوقف شد. پیتر شیف که از طرفداران طلا است خاطرنشان کرد که تقریبا ۲۰۰,۰۰۰ تن طلا در جهان تولید شده است و اگرچه با قطعیت نمی‌توانیم بگوییم که چه مقدار طلا باقی مانده است، اما نرخ استخراج سالانه آن بیشتر از یک درصد نیست.

شیف هم‌چنین افزود که طلا برخلاف بیت کوین کاربرد واقعی در صنایع مختلف دارد. برای مثال در ساخت تراشه‌های رایانه‌ای و جواهرات استفاده می‌شود. به علاوه، این فلز گرانبها در طول هزاران سال خود را به عنوان ابزار حفظ سرمایه ثابت کرده است، در حالی که فقط ۱۱ سال از پیدایش بیت کوین می‌گذرد.

وی هم‌چنین افزود که بانک‌های مرکزی جهان احتمالا به خرید طلا به عنوان سرمایه ذخیره ادامه خواهند داد، زیرا طلا دارایی شناخته‌ شده‌ای است.

قیمت بیت کوین 1

شیف در ادامه عنوان کرد که پس از دو افزایش اخیر قیمت بیت کوین به بالاتر از ۱۰,۰۰۰ دلار شاهد کاهش قیمت ۳۸ و ۶۳ درصد بوده است. متخصصان بیان کرده‌اند که مطمئن هستند این بار هم بیت کوین با اصلاح قیمت مواجه خواهد شد.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا