اخبار خارجی

کاهش بی سابقه قیمت طلا از سال ۲۰۱۳؛ روند بیت کوین اما مثبت!

بیت کوین شاهد هفته سختی بوده است به طوری که قیمت این ارز دیجیتال به کمترین مقدار خود طی یک ماه اخیر رسیده است. اما در بازارهای طلا، معامله کنندگان درگیر بزرگترین کاهش قیمت طی هفت سال اخیر بوده اند. طبق پیگیری اطلاعات قیمت طلا در تاریخ ۲۹ فوریه، روز جمعه بدترین روز طلا از سال ۲۰۱۳ بوده است.

کاهش ۷ درصدی قیمت طلا در ۵ روز

طی پنج روز گذشته، طلا تحت تاثیر فروش عمده به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است. از تاریخ ۲۴ الی ۲۹ فوریه، قیمت طلا مجموعا ۷.۴ درصد کاهش یافت و سپس اندکی بازیابی شد.

این عملکرد نامطمئن و شکننده، طلا را در موقعیتی همانند طلای دیجیتال یعنی بیت کوین قرار داده که شاهد کاهش قیمت هفتگی ۹ درصدی بوده است.

طبق گزارش کوین تلگراف، بیت کوین پس از بازیابی از کف قیمت ۴ هفته ای خود به قیمت میانگین پیش بینی شده برگشته است و از آن زمان تاکنون در صدد بازیابی میانگین متحرک ۲۰۰ روزه خود بر روی قیمت ۸۸۰۰ دلار است.

در حالی که طلا در بازار بورس نزولی با شرایط خوبی مواجه است، طرفداران این فلز گران بها دلیلی برای خوشحالی دارند. پیتر شیف (Peter Schiff) از این فرصت استفاده کرده و به انتقاد از کسانی پرداخته است که معتقدند بیت کوین یک دارایی امن است.

شیف: ذخیره ارزش بودن طلا رد نمی‌شود

با تغییر روند قیمت طلا، شیف هم‌چنان به این فلز گران بها ایمان دارد در حالی که تایید می‌کند چنین کاهش قیمتی بسیار نادر است.

وی در توییتر نوشت:

کاهش ۴ درصدی قیمت طلا در یک روز بسیار نادر است. اما این اتفاق هر از چندگاهی رخ می‌دهد.

هرچند کاهش ۴ درصدی قیمت بیت کوین کاملا رایج است و اغلب کاهش قیمت بیشتر از این مقدار را نیز ثبت می‌کند. نوسان قیمت امروز این فلز گرانبها باعث نمی‌شود که ذخیره ارزش بودن آن رد شود.

در این خصوص آنتونی پامپلیانو در مخالفت با شیف با طعنه گفته است باید شرایط نامناسب طلا را به پیتر شیف متذکر شویم.

در این بین شرایط نامناسب بازار بورس ادامه می‌یابد، به طوری که داو جونز در روز چهارشنبه با کاهش روزانه رکوردشکن خود مواجه بوده است. معامله کنندگان از آن زمان متفق القول بیان کرده اند که فدرال رزرو نرخ بهره کوتاه مدت خود را به طور چشمگیری در سال ۲۰۲۰ کاهش می‌دهد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا