اخبار عمومی

نرخ بهره آمریکا در ۵.۵٪ ثابت ماند + پوشش سخنرانی جروم پاول

نتیجه نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) دقایقی پیش اعلام شد و مطابق با پیش‌بینی‌ها، نرخ بهره در همان محدوده ۵.۵۰٪ ثابت باقی ماند. این رقم بالاترین نرخ بهره در اقتصاد آمریکا در ۲۲ سال اخیر است. تا دقایقی دیگر جروم پاول در خصوص این تصمیم سخنرانی خواهد کرد.

فدرال رزرو آمریکا برای اولین بار در ماه مارس سال ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) افزایش نرخ بهره را آغاز کرد و از آن زمان بارها این نرخ را افزایش داده است. با این حال، در جلسه ماه ژوئن FOMC بالاخره این روند افزایشی متوقف شد اما دوباره در ماه آگوست ۰.۲۵٪ دیگر افزایش یافت.

تحلیلگران و فعالان بازارهای مالی معتقدند فدرال رزرو ممکن است در آینده با توجه به نرسیدن به هدف تورم ۲٪، باز هم نرخ بهره را افزایش دهد. مقامات فدرال رزرو نیز افزایش نرخ بهره در آینده را رد نکرده‌اند. جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو اواخر ماه آگوست در یک سخنرانی در نشست اقتصادی جکسون هول (Jackson Hole) خاطرنشان کرد فدرال رزرو همچنان به هدف ۲٪ تورم پایبند است و در صورت نیاز باز هم نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

وی در این سخنرانی افزود:

هدف تورمی ما ۲٪ بود و همچنان هم همان است. ما متعهد به ایجاد و حفظ سیاستی هستیم که به اندازه کافی سختگیرانه و محدودکننده است و می‌تواند تورم را با گذشت زمان به سطح موردنظرمان کاهش دهد. ما تا وقتی که مطمئن شویم روند تورم به طور پیوسته‌ نزولی شده است، به سیاست‌های محدودکننده خود ادامه خواهیم داد.

نشست بعدی FOMC در تاریخ ۱ نوامبر (۱۰ آبان) برگزار خواهد شد. در حال حاضر، ۷۲.۸٪ از فعالان بازار معتقدند فدرال رزرو در این جلسه باز هم نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. در مقابل، ۲۷٪ معتقدند احتمالا نرخ بهره ۰.۲۵٪ دیگر بیشتر خواهد شد.

پیش‌بینی نرخ بهره ماه نوامبر - منبع: CME Group
پیش‌بینی نرخ بهره ماه نوامبر – منبع: CME Group

تا دقایقی دیگر، کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول رییس فدرال رزرو آغاز خواهد شد و به سوالات خبرنگاران در رابطه با سیاست‌های بانک مرکزی در ماه‌های پیش رو پاسخ خواهد داد. مهم‌ترین نکات سخنرانی جروم پاول که ساعت ۱۰ شب به وقت تهران آغاز می‌شود در همین مطلب به صورت زنده به‌روزرسانی می‌شود.

در سخنرانی جروم پاول چه گذشت؟

جروم پاول، رییس فدرال رزرو آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست FOMC در رابطه با وضعیت اقتصادی آمریکا و روند احتمالی تغییرات نرخ بهره در ماه‌های آتی صحبت کرد و به سوال خبرنگاران پاسخ داد. در ادامه گزیده صحبت‌های پاول پوشش داده شده است:

جروم پاول در این کنفرانس اعلام کرد در حالی که نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای از کاهش فشار قیمت‌ها دیده می‌شود، همچنان تا هدف تورم ۲٪ فاصله زیادی باقی مانده است.

پاول در این رابطه گفت:

تورم از اواسط سال گذشته تا حدودی تعدیل شده و به نظر می‌رسد انتظارات بلندمدت از تورم نیز با توجه به طیف وسیعی از نظرسنجی‌ها از خانواده‌ها، مشاغل و تحلیلگران ثابت مانده است. با این وجود هنوز تا کاهش پایدار تورم تا ۲٪ راه زیادی باقی مانده است.

به گفته پاول، فدرال رزرو هنوز کاملا متقاعد نشده است که تورم در مسیر درستی قرار دارد. وی افزود:

ما می‌خواهیم شواهد قانع‌کننده‌ای ببینیم که واقعا به سطح مناسبی رسیده‌ایم. در حال حاضر پیشرفت کرده‌ایم و از آن استقبال می‌کنیم اما قبل از اینکه به نتیجه برسیم باید بیشتر پیشرفت کنیم.

پاول در واکنش به سوال خبرنگاران خاطرنشان کرد پیش‌بینی مقامات فدرال رزرو مبنی بر کاهش کمتر نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ عمدتا ناشی از خوش‌بینی آنها نسبت به رشد اقتصادی است تا نگرانی در رابطه با تورم مداوم:

به طور کلی، تقویت فعالیت‌های [اقتصادی] مستلزم رویکرد متفاوت برای نرخ بهره است که در نتیجه نشست کنونی منعکس می‌شود.

رییس فدرال رزرو در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا هدف نهایی سیاست‌های فدرال رزرو «فرود نرم» یا سافت لندینگ است، پاسخ منفی داد. با این حال وی خاطرنشان کرد فرود نرم همچنان یک احتمال است و همیشه آن را نتیجه‌ای قابل قبول می‌داند. به گفته پاول، رسیدن به فرود نرم ممکن است تحت تاثیر عوامل خارجی که تحت کنترل فدرال رزرو نیستند باشد. علاوه بر این وی بر اهمیت رویکرد دقیق فدرال رزرو در بازگرداندن ثبات قیمت‌ها تاکید کرد.

پاول در صحبت‌هایش خاطرنشان کرد بازگرداندن ثبات قیمت‌ها اولویت اصلی بانک مرکزی است و انجام ندادن آن عواقب جدی برای اقتصاد به همراه دارد. به گفته وی، در صورتی که قیمت‌ها ثبات پیدا نکنند تورم بازمی‌گردد که می‌تواند بر رشد اقتصادی تاثیر بگذارد. در نهایت چرخه مداوم تورم و سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو می‌تواند دوره بدی را برای اقتصاد بوجود بیاورد.

پاول در این کنفرانس خاطرنشان کرد در صورت نیاز ممکن است نرخ بهره دوباره در آینده افزایش یابد. به گفته وی، تصمیم‌ها در رابطه با نرخ بهره با توجه به داده‌ها گرفته می‌شود. وی خاطرنشان کرد فدرال رزرو سال گذشته برای افزایش نرخ بهره سریع عمل کرد اما امسال فرصت دارد تا به آرامی منتظر داده‌ها بماند و بر اساس آنها تصمیم بگیرد.

بررسی دات پلات فدرال رزرو

با توجه به نمودار دات پلات و خلاصه پیش‌بینی‌های فدرال رزرو، مقامات فدرال انتظار دارند تا پایان سال جاری یک بار دیگر نرخ بهره افزایش یابد. بر اساس این پیش‌بینی‌ها، نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۵.۶٪ خواهد رسید. این یعنی احتمالا این نرخ در ماه نوامبر یا دسامبر یک چهارم واحد افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این، مقامات فدرال رزرو پیش‌بینی کرده‌اند نرخ بهره دو بار و هر بار به اندازه ۰.۲۵٪ در سال آینده کاهش یابد و به ۵.۱٪ برسد. در حال حاضر مقامات فدرال معتقدند سال آینده تعداد دفعات کمتری نرخ بهره کاهش پیدا خواهد کرد.

توجه به این نکته مهم است که این پیش‌بینی‌ها، بر اساس دیدگاه‌های فردی هستند و با داده‌های آتی از تورم می‌توانند تغییر کنند. همچنین جروم پاول خاطرنشان کرد نباید پیش‌بینی‌های دات پلات را به عنوان برنامه رسمی تغییرات نرخ بهره درنظر گرفت.

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا