اخبار خارجیاخبار عمومیتحلیل اقتصادی

مدیرعامل جی پی مورگان: نفت، جنگ اوکراین و تنش چین خطرات پیش‌روی اقتصاد هستند

جیمی دیمون (Jamie Dimon) مدیرعامل جی پی مورگان پیش‌بینی‌های خود در خصوص اقتصاد آمریکا و احتمال وقوع رکود اقتصادی را بیان کرد. وی با اشاره به موضوعات افزایش نرخ بهره، سیاست پولی سخت‌گیری کمی (Quantitative Tightening)، قیمت نفت، جنگ اوکراین و مسأله چین گفته است که ابرهای طوفان‌زایی در آسمان اقتصاد مشاهده می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Bitcoin.com، جیمی دیمون رییس و مدیر ارشد جی پی مورگان در همایش با مشتریان در هفته گذشته، پیش‌بینی‌های خود درباره آینده اقتصاد آمریکا را به اشتراک گذاشت.

اگرچه دیمون خاطرنشان کرده است که اقتصاد آمریکا قدرتمند است و ترازنامه مالی مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها در شرایط خوبی قرار دارند، اما در ادامه تاکید کرده است که هنگام پیش‌بینی‌ شرایط باید طرز فکر متفاوتی داشته باشید. وی گفت:

شرایط چگونه است؟ ابرهای طوفان‌زایی در آسمان اقتصاد آمریکا مشاهده می‌شود. افزایش نرخ بهره، سخت‌گیری کمی، نفت، جنگ اوکراین و چین این ابرها را شکل می‌دهند. به نظرم احتمال استراتژی فرود نرم (Soft Landing یا کاهش ملایم در رشد اقتصادی به طوری که از رکود جلوگیری کند) ۱۰٪ است. احتمال وقوع فرود سخت (Hard landing یا فرو رفتن اقتصاد در رکود هنگام تلاش دولت برای مهار تورم) ۲۰٪ و احتمال وقوع رکود خفیف حدود ۳۰٪ است. احتمال وقوع رکود شدیدتر نیز ۲۰ الی ۳۰ درصد است. شاید در این وضعیت، شرایط بدتری رخ دهد.

پیش‌بینی دیمون بیانگر صحبت‌های وی در ماه ژوئن است. وی در آن زمان هشدار داده بود که طوفان اقتصادی پیش روی ما قرار دارد. او به سرمایه‌گذاران توصیه کرده بود که خود را آماده کنند.

اگرچه دیمون احتمال وقوع شرایطی بدتر از رکود اقتصادی را پیش‌بینی کرده است، اما در بازدید اخیر خود از شعبه اولنی‌ویل بانک جی پی مورگان گفته بود:

آینده هر شرایطی را با خود به همراه داشته باشد، جی پی مورگان برای آن آماده است.

تحلیلگران مختلف پیش‌بینی کرده‌اند که ممکن است اقتصاد آمریکا در سال جاری وارد رکود شود. مایکل گاپن (Michael Gapen) رییس اقتصاددانان بانک آو آمریکا روز دوشنبه گفته است که احتمال زیادی در خصوص وقوع رکود خفیف در سال جاری وجود دارد. وی پیش‌بینی‌ کرده است که فدرال رزرو با جنگ تورمی خود، سهوا این رکود را ایجاد کرده است. گاپن در این خصوص گفته است:

این چرخه احتمالا به رکود خفیف منجر شود. شاید بپرسید که چطور به این نتیجه رسیدم. تاریخ گویای این موضوع است. دستیابی به فرود نرم واقعا دشوار است.

دیوید مریسل (David Mericle) اقتصاددان گلدمن ساکس روز یک‌شنبه گفته است:

نتیجه کلی ما این است که مسیر امکان‌پذیر اما دشواری برای دستیابی به فرود نرم وجود دارد. چندین عامل فراتر از کنترل فدرال رزرو وجود دارد که می‌توانند مسیر دستیابی به فرود نرم را آسان یا دشوار و پیچیده سازند و احتمال موفقیت را افزایش یا کاهش دهند.

منبع
bitcoin.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا