اخبار خارجی

کاهش موجودی اتریوم؛ نرخ توکن‌سوزی اتر از استخراج آن سبقت گرفت

پیاده‌سازی پروپوزال EIP-۱۵۵۹ باعث شده است کارمزد مبنا در تراکنش‌های اتریوم سوزانده شود و این رمز ارز خاصیت ضد تورمی پیدا کند. روز گذشته تعداد اترهای استخراج شده از اترهای سوزانده شده کمتر بوده است و همین امر باعث شده است قیمت ETH افزایش یابد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Decrypt، با پیاده‌سازی EIP-۱۵۵۹ در شبکه اتریوم در ماه گذشته، بنا بر این نهاده شده بود که نرخ رشد موجودی ETH در گردش اندکی کاسته شود. با این حال در ۲۴ ساعت گذشته نه تنها موجودی کل اتریوم افزایش نیافته است بلکه از آن هم مقداری کاسته شده است.

مقدار اتریوم سوزانده شده نسبت به اتریوم استخراج شده در شبانه‌روز گذشته بیشتر بوده است. این موضوع بدان معنا است موجودی اتر در روز جاری کمتر از دیروز است. متخصصان معتقدند این اولین بار است که شبکه با چنین شرایطی مواجه شده است.

پروپوزال EIP-۱۵۵۹ یک پیشنهاد تغییر در کدنویسی بلاکچین اتریوم بود که بر اساس آن حجم بلاک‌ها می‌تواند افزایش یابد تا تراکنش‌های بیشتری در شبکه ارسال شود. به دلیل افزایش محبوبیت NFTها و برنامه‌های دیفای نظیر پروتکل وام‌دهی آوه (Aave) و صرافی یونی‌سواپ، شبکه اتریوم با ازدحام زیادی مواجه شده بود.

بخشی از این پروپوزال، به ایجاد کارمزد مبنا برای هر تراکنش مرتبط است. به جای آنکه کارمزدها به ماینرها برسد، کارمزد مبنا سوزانده می‌شود. این ایده به منظور کاهش کل موجودی اتر بود که برخلاف بیت کوین، سقف مشخصی ندارد. در نتیجه، از نظر تئوری قیمت اتر افزایش می‌یابد.

اگرچه EIP-1559 نرخ رشد موجودی اتر را کاهش می‌دهد، اما لزوما باعث کاهش موجودی اتریوم نمی‌شود زیرا ماینرها هم‌چنان در صدد حفظ اترهایی هستند که تازه استخراج شده‌اند. تا زمانی که مقدار اترهای جدید بیشتر از کارمزد مبنا باشد، موجودی اتر افزایش می‌یابد. اما این موضوع حداقل در شرایط کنونی رخ نداده است.

از روز پنج‌شنبه تا جمعه، رشد موجودی اتر منفی بوده است. اترهای سوزانده شده بیشتر از ۱۲,۵۰۰ الی ۱۳,۰۰۰ اتریوم استخراج شده بود. این شرایط ممکن است به دلیل افزایش کارمزد مبنا طی دوره‌هایی باشد که تقاضا برای تراکنش‌های اتریوم افزایش یافته است.

اسکات لویس (Scott Lewis) هم‌بنیانگذار DeFi Pulse و ایوان ون‌نس (Evan Van Ness) موسس Week in Ethereum News معتقدند که این اولین موضع اتریوم در قبال تبدیل شدن به شبکه ضدتورمی است.

طبق گزارش وبسایت Ultrasound Money، از زمان تغییر کد اتریوم در تاریخ ۵ آگوست تاکنون، بیش از ۱۸۸,۰۰۰ اتر سوزانده شده است. این مقدار معادل با ۷۳۶ میلیون دلار است. این تغییر مستقیما بر قیمت اتر تاثیرگذار بوده و قیمت آن را از ۲۵۱۶ دلار در تاریخ ۴ آگوست به ۳۹۲۶ دلار رسانده است.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا