اخبار بلاکچیناخبار عمومیاطلاعیه صرافی

مهلت رای‌گیری طلبکاران صرافی Mt.Gox به پایان رسید

صرافی ژاپنی Mt.Gox یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های جهان بود که پس از سرقت هزاران واحد بیت کوین کاربران توسط هکرهای ناشناس در سال ۲۰۱۴ تعطیل شد. روند جبران خسارت قربانیان این صرافی پروسه‌ای طولانی و زمان‌بر بوده است. اما اکنون پایان نقطه عطفی دیگر برای این فرآیند رسیده است و مهلت رای‌گیری طلبکاران برای طرح بازپرداخت خسارت آنها (rehabilitation plan) به پایان می‌رسد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، روند رای‌گیری از ۳۱ مه سال جاری آغاز شد و طلبکاران بیش از ۴ ماه فرصت داشتند تا رأی خود را به شیوه الکترونیکی یا دستی ارسال کنند. برای تصویب این طرح، حداقل ۵۰٪ از طلبکاران بایستی نظر مثبت خود را اعلام کرده باشند. آرای طلبکارانی که در این رای‌گیری شرکت نکرده‌اند نیز به‌صورت پیش‌فرض منفی تلقی خواهد شد.

در صورت پذیرش این طرح، طلبکاران بخشی از وجوه ازدست‌رفته خود را با ین ژاپن، بیت کوین و بیت کوین کش دریافت خواهند کرد.

یکی از هماهنگ‌کنندگان گروه طلبکاران که درخواست کرده نامش فاش نشود از درخواست طلبکاران از نماینده دادگاه منطقه توکیه پرده برداشت. بر این اساس، طلبکاران از نماینده دادگاه خواسته‌اند تا در رابطه با وضعیت آرا و عبور از مرز ۵۰ درصدی به آنها اطلاع دهند اما درخواست آنها با پاسخ مواجه نشده است.

وی در گفتگویی با کوین دسک اظهار داشت:

اگر ما می‌توانستیم جزییاتی از این رای‌گیری داشته باشیم، مثلاً پس از سپری شدن نیمی از دوره رای‌گیری، جزئیات می‌توانست نشان دهد که میزان رای‌گیری پایین است. پس می‌توانستیم برای جمع‌آوری منابع مالی تلاش کنیم تا به این موضوع توجه بیشتری معطوف شود.

وی امیدوار است روند رای‌گیری همچنان ادامه داشته باشد و درنهایت طرح بازپرداخت طلبکاران به تصویب برسد چراکه در غیر این صورت، برخی از طلبکاران از این بیم دارند که به جای طرح rehabilitation plan به صرافی ورشکسته Mt.Gox و مدیرعامل آن مارک کارپلس ارجاع داده شوند.

وی افزود:

تفاوت زیادی میان آنچه طلبکاران با طرح بازپرداختی کنونی دریافت می‌کنند و آنچه با ارجاع به صرافی دریافت می‌کنند وجود دارد. بنابراین، سخت است اگر کسی مخالف این طرح باشد.

فرایندی طولانی و خسته‌کننده

یکی دیگر از طلبکاران با نام نیکلاس در گفتگویی با کوین دسک اظهار داشت که نسبت به کل ایده دریافت خسارت بدبین است اما اعتراف کرد که هیچ راهی برای طلبکاران جز تصویب این طرح و حرکت روبه‌جلو باقی نمانده است.

وی اظهار داشت:

وکلا در حال طراحی این فرایند و دریافت هزینه‌اند. بسیاری از ما حتی تصور نمی‌کنیم این روند پس از سال‌ها ناامیدی از صرافی Mt.Gox به نتیجه خوبی برسد. درصورتی‌که این طرح تصویب نشود جهنم بیشتری در انتظار ماست.

طلبکار دیگری گفت که از متولی این رای‌گیری قدردانی می‌کند که با تمام دقت این روند را چه به‌صورت آفلاین و چه به‌صورت آنلاین دنبال کرده است. با این حال، وی عقیده دارد شفافیت و زمان‌بندی می‌توانست بهتر باشد.

این طلبکار در این رابطه گفت:

هیچ دلیلی برای تخصیص چنین زمان طولانی به رای‌گیری وجود ندارد و همه رای‌ها در پایان جمع بسته می‌شوند. ازآنجایی‌که قدرت هر رای متناسب با اندازه طلب هر شخص است، طلبکاران بزرگی چون جاش جونز و Fortress به‌راحتی می‌توانند ۵۰٪ از آرا را به دست آورند.

به عقیده وی، در صورتی که پیشرفت رای‌گیری طلبکاران برای طرح بازپرداخت خسارت به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شد می‌توانست خیلی بهتر باشد.

کیم نیلسون، دیگر طلبکار صرافی Mt.Gox که در روز سرقت کوین‌های مسروقه را بررسی کرده بود در این گفتگو اظهار داشت که هیچ دلیلی برای عصبانیت از روند پیشرفت کار نمی‌بیند.

وی اظهار داشت:

مطمئنا همه می‌توانند تصور کنند چگونه همه این کارها می‌توانست بسیار ساده‌تر انجام داده شود اما همه‌چیز این‌طور کار نمی‌کند. به‌صورت بدبینانه‌ای به افرادی که برای اطمینان از امنیت تلاش می‌کنند حمله می‌کنید. نتیجه بهتر برای طلبکاران احمقانه است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا