ترید و تحلیل تکنیکال

فریاد قربانیان کلاهبرداری بیت کوین به گوش کسی نمی‌رسد!

حتما شما هم زمانیکه قصد داشتید وارد فضای ارزهای دیجیتال شوید، دوستان و آشنایانی داشتید که این جملات را به شما گفته‌اند: «مواظب باش پولت را ندزدند!» «اگر ازت کلاهبرداری کنند دستت به هیچ جا بند نیست!»

شاید بتوان گفت تمام این جملات درست است و در حقیقت در فضای غیرمتمرکزی که نهاد مرکزی وجود ندارد؛ همه چیز فقط و فقط به خود شما بستگی دارد. مردم عموم با این دید سنتی نظام‌های بانکداری وارد این فضا می‌شوند و فکر میکنند حتما بیت کوین هم مدیری دارد و در صورت هرگونه مشکلی می‌توانند به او یا شرکت او رجوع کنند. اما باید بدانید بیت کوین اولین پول غیرمتمرکز دنیاست که تحول بزرگی در نظام‌های پولی ایجاد کرده و هیچکس بجز خود شما مالک پول شما نیست.

یک کاربر بیت کوین برای اولین بار قربانی کلاهبرداری شد، اما هیچ مرجعی برای رسیدگی به تقاضای کمک او وجود ندارد.

  • قربانی کلاهبرداری بیت کوین به دنبال مرجعی بود که از آن تقاضای کمک کند اما چنین مرجعی وجود ندارد.
  • استقلال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند شمشیر دولبه است.
  • در فضای ارزدیجیتال هیچ کس فریاد شما را نمی شنود.

یک کاربر ارز دیجیتال پس از اینکه قربانی کلاهبرداری بیت کوین شد، در انجمن تخصصی بیت کوین در وبسایت ردیت (reddit) به دنبال مرجع قانونی می‌گشت. این کاربر قصد داشت از طریق ردیت ضرر خود به ارزش ۲۰۰ دلار بیت کوین را به مرجع قانونی گزارش کند.

در دنیای ارز دیجیتال هر قدمی که بر می‌دارید می تواند آخرین قدم شما باشد. پاسخ‌هایی که به تقاضای کاربر ردیت داده شد یادآوری می‌کنند که هنگامی شما مسئولیت سرمایه خود را به عهده می‌گیرید، جایی برای اشتباه وجود ندارد.

قربانی کلاهبرداری بیت کوین: کمکم کنید!

مواردی که باید در مورد کلاهبرداران با بیت کوین رعایت کنیم

کاربری با نام کاربری u/Noah0628 یک پست گذاشت که عنوان آن این بود: از من کلاهبرداری شده …به کجا گزارش بدهم.

هنگام استفاده از بیت کوین از من کلاه برداری شد. کجا این آدرس را گزارش کنم؟ هیچ مجری قانونی می تواند به این مساله کمک کند؟ حس می کنم هیچ کس نیست که این مشکل را حل کند.

در پاسخ بسیاری از کاربران به u/Noah0628 گفتند که نمی توان زمان را به عقب برگرداند. به محض اینکه یک تراکنش بیت کوین انجام شد هیچ راهی برای برگرداندن آن وجود ندارد. یکی از کاربران گفت:

تراکنش های بیت کوین قابل برگشت نیستند. نمیتوانی آدرس بیت کوین را به کسی گزارش کنی. آدرس بیت کوین یک توکن یکبارمصرف است. کلاهبردار تنها یک بار از این آدرس استفاده کرده است.

در حالیکه یک حساب بانکی متعلق به کسی است که آن را باز می‌کند اما چنین محدودیت‌هایی برای کاربران بیت کوین وجود ندارد. روی دیگر سکه این است که وقتی کارها مطابق انتظار پیش نمی‌رود، قانون برای همین کاربران یکسان نیست.

یک کاربر دیگر به طعنه پیشنهاد کرد که قربانی از مدیرعامل بیت کوین کمک بخواهد. نکته: چنین مدیر عاملی وجود ندارد.

بهتر. هرچه احمق هایی مثل تو کمتر باشد بهتر است. طمع تو باعث شد سرت کلاه بگذارند. احمق هایی که به خاطر طمع کوین هایشان را از دست می دهند. برو با مدیر عامل بیت کوین تماس بگیر.

در اینجا وضعیت مبهم وجود ندارد

ویژگی مقاوم در برابر سانسور ارز دیجیتال اغلب چاره ای برای قربانیان کلاهبرداری باقی نمی‌گذارد.

این قربانی کلاهبرداری می‌گوید که مسائل غیر قانونی مربوط به بیت کوین در یک وضعیت مبهم به دام می‌افتند. در مورد مقدار متضرر شده این کاربر نوشت:

تقریبا ۰.۰۳ BTC یعنی حدود ۲۰۰ دلار. مقدار زیادی نیست اما قطعا ضرر است. مزخرف است چون از نظر مراجع قانونی وضعیت بیت کوین مبهم است.

با این حال در اینجا وضعیت مبهم وجود ندارد. همانطور که یک کاربر اشاره کرد، وضعیت در واقع یا سیاه است یا سفید:

ها ها مبهم؟ به هیچ وجه. تو مسئولی. ممکن است در آینده بعضی شرکت های خصوصی نوعی بیمه کریپتو به سبک بیمه سپرده گذاری فدرال ارائه بدهند اما آماده عذاب کشیدن و بازپرسی کامل باش. تا آنجا خیلی فاصله داریم. مزخرف است پسر. به هیچ کس اعتماد نکن. حداقل هر کار را سه بار چک کن و اگر درست باشد پس مطمئنا همینطور است.

تنها راه چاره برای قربانی این گونه کلاهبرداری ها گزارش اطلاعات شناسایی به پلیس است. از آنجایی که آدرس بیت کوین تقریبا بلااستفاده است، هر گونه مکاتبات، آدرس‌های ایمیل یا پروفایل های شبکه اجتماعی برای تحقیقات به پلیس کمک می‌کند. اما با این فرض که پلیس محلی نیروی انسانی، منابع و یا تمایلی برای رسیدگی به این گونه جنایات داشته باشد.

در فضای کریپتو کسی فریاد شما را نمی‌شنود

هنگامی که شما تصمیم به استفاده از بیت کوین می‌گیرید، از تمام چیزهایی که در طول زندگی از شما محافظت می‌کردند دور می‌شوید. در فضای کریپتو از نظر قانونی و مالی تنها هستید.

کسی وجود ندارد که به او شکایت کنید؛ هیچ کس با یونیفرم وجود ندارد که مشکل شما را حل کند. برخی مسئولیت چنین چالشی را می پذیرند و دیگران از آنها دوری می‌کنند.

در نهایت وقتی کسی شما را نگاه نمی‌کند، کسی هم فریاد شما را نمی‌شنود.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۳/۶

منبع
ccn

نوشته های مشابه

9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا