تحلیل فاندامنتال

چرا ریپل از بازار عقب مانده؟ بررسی و تحلیل آینده قیمت XRP

در حالی که در هفته‌های اخیر بازار کریپتو صعودی شده و ارزهای مختلف رشد قابل توجهی را تجربه کرده‌اند، ریپل عملکردی که انتظار می‌رفت را از خود نشان نداده و بسیاری از معامله‌گران را ناامید کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر ریپل در حوالی ۰.۶۲ دلار معامله می‌شود اما هنوز بیش از ۸۱٪ از اوج ۳.۳۶ دلاری ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۶) خود فاصله دارد. اما آیا ورق برای ریپل برمی‌گردد و قیمت XRP در ماه‌های پیش رو افزایش می‌یابد؟

عقب ماندن ریپل از بیت کوین و اتریوم

در حالی که قیمت بیت کوین و اتریوم از ابتدای سال جاری تاکنون به ترتیب ۵۸٪ و ۶۸.۵۰٪ افزایش یافته است، ریپل در این بازه تنها ۱.۸۵٪ رشد کرده و عملکرد ضعیفی را به نمایش گذاشته است. علاوه بر این، قیمت جفت ارز ریپل بیت کوین طی ۵ سال گذشته ۸۸٪ کاهش یافته که چندان قابل قبول نیست.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

یکی از دلایل کاهش شدید قیمت ریپل در برابر بیت کوین، جلب توجه سرمایه‌گذاران سازمانی به محصولات سرمایه‌گذاری  BTC از جمله ETF‌های اسپات است. علاوه بر این، نزدیک بودن هاوینگ و پیش‌بینی‌ها از تایید احتمالی ETF‌های اسپات اتریوم تا ماه می باعث شده تا ریپل از دور رقابت با ارزهای بزرگ و حتی کوچک عقب بماند.

اگر از دید تکنیکال به وضعیت فعلی ریپل نگاه کنیم می‌بینیم این ارز دیجیتال همچنان پایین‌تر از خط روند نزولی چندین و چند ساله خود معامله می‌شود. این مقاومت نزولی از دسامبر ۲۰۱۷ پابرجا بوده و هر زمان ریپل به آن نزدیک شده، با فشار فروش فروش شدیدی همراه شده است. در سال ۲۰۲۴ نیز هنوز معامله‌گران نتوانسته‌اند این خط روند را به سمت بالا بشکنند.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

علاوه بر عملکرد نه چندان خوب ریپل در سال جاری، تعداد نهنگ‌های این ارز دیجیتال نیز کاهش شدیدی را تجربه کرده است. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، تعداد آدرس‌های حاوی حداقل ۱۰۰٬۰۰۰ واحد XRP در سال ۲۰۲۴ به طور قابل توجهی کاهش یافته که نشان‌دهنده کاهش علاقه سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال است.

نمودار آدرس‌های حاوی حداقل ۱۰۰ هزار ریپل - منبع: Messari
نمودار آدرس‌های حاوی حداقل ۱۰۰ هزار ریپل – منبع: Messari

در همین حال، هنوز تکلیف پرونده حقوقی ریپل و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) مشخص نشده است. به گفته بیل مورگان (Bill Morgan)، یکی از وکلایی که این پرونده را از نزدیک دنبال می‌کند، جدال حقوقی ریپل و SEC در حال حاضر ابهاماتی دارد و احتمالا تکلیف آن به این زودی مشخص نخواهد شد. به نظر می‌رسد پس از حکم اخیر قاضی پرونده برای تمدید مهلت ارسال مدارک توسط کمیسیون بورس، این پرونده حداقل تا ماه می ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد.

نیمه پر لیوان؛ فراکتال صعودی ریپل از افزایش قیمت احتمالی خبر می‌دهد

با توجه به تحلیل تکنیکال ریپل، قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند تا ماه ژوئن (خرداد) با ۱۵٪ جهش به ۰.۷۵ دلار برسد. این سطح نزدیک به خط روند نزولی مذکور و سطح ۰.۲۳۶ فیبوناچی اصلاحی قرار دارد.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

علاوه بر این، اگر ریپل بتواند تلاقی خط روند نزولی و سطح ۰.۲۳۶ فیبوناچی اصلاحی را به سمت بالا بشکند، ممکن است شاهد صعود بیشتر قیمت تا ۱.۱۱ دلار باشیم.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته - منبع: X/Coosh Alemzadeh
نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته – منبع: X/Coosh Alemzadeh

به گفته کوش عالم‌زاده (Coosh Alemzadeh)، تحلیلگر بازار، چنین روندی مشابه با فراکتال سال ۲۰۱۴-۲۰۱۷ ریپل است و در صورت تکرار تاریخ می‌تواند قیمت این ارز دیجیتال را تا ۳.۵۵ دلار افزایش دهد.

بررسی یک سناریوی نزولی؛ کدام سطوح حمایتی را باید مدنظر قرار داد؟

در سمت مقابل اما اگر قیمت ریپل پس از آزمایش خط روند نزولی کاهش یابد، می‌تواند با ۲۰٪ ریزش تا حوالی حمایت ۰.۵۰ دلاری سقوط کند.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

این حمایت محل تلاقی میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ هفته‌ای ریپل و خط روند صعودی چند ماهه آن است و حفظ آن برای تداوم روند صعودی اهمیت به سزایی دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا