اخبار بلاکچین

سوییفت: انتقال دارایی‌های توکنایز شده با استفاده از پروتکل CCIP چین لینک موفقیت‌آمیز بود

سوییفت (Swift) اخیرا آزمایشی را با چندین بانک‌ انجام داده است که از پروتکل CCIP چین لینک (Chainlink) برای اتصال چندین شبکه بلاکچین استفاده کرده است. سیستم ارتباطات مالی بین بانکی سوییفت و پلتفرم خدمات وب ۳.۰ چین لینک طی یک بیانیه مطبوعاتی در روز پنجشنبه اعلام کردند در آزمایش‌های اخیر با موفقیت ارزش توکنایز شده را در چندین بلاک چین خصوصی و عمومی منتقل کرده‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کریپتو پوتیتو، شبکه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (Swift) اعلام کرد با موفقیت انواع آزمایش‌های تعامل‌پذیری بلاکچین را با چندین مؤسسه مالی انجام داده است.

در ماه ژوئن (خرداد)، چین لینک و سوییفت اعلام کردند با ده‌ها موسسه مالی همکاری خواهند کرد تا نحوه اتصال آنها با چندین شبکه بلاکچین را آزمایش کنند. موسسات مالی سیتی (Citi)، سیکس دیجیتال اکسچنج (SIX Digital Exchange یا به اختصار SDX)، پی‌ان‌بی پاریباس (BNP Paribas) و بی‌ان‌وای ملون (BNY Mellon) به همراه چند موسسه دیگر در این آزمایش‌ها با سوییفت همکاری کردند.

برای این منظور، سوییفت به شبکه آزمایشی سپولیا (Sepolia) اتریوم متصل شد و از پروتکل قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای (CCIP) چین لینک استفاده کرد.

به گفته این شرکت، این آزمایش‌ها بخشی از استراتژی گسترده‌تر آن برای اطمینان از قابلیت همکاری امن و جهانی با ظهور فناوری‌ها و پلتفرم‌های جدید است. شرکت سوییفت در چند سال گذشته روی این موضوع کار کرده است تا نشان دهد چگونه زیرساخت آن می‌تواند از اتصال ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و سایر دارایی‌های دیجیتال با سیستم‌های پرداخت جدید و فعلی پشتیبانی کند.

تام چک (Tom Zschach)، مدیر ارشد نوآوری در شرکت سوییفت، در مورد آخرین فعالیت توسعه‌ای این شرکت اظهار داشت:

تعامل‌پذیری در قلب هر کاری است که ما در سوییفت انجام می‌دهیم تا جریان یکپارچه ارزش را در سراسر جهان در مواجهه با افزایش از هم گسیختگی تسهیل کنیم. برای اینکه توکنایز کردن به پتانسیل واقعی خود برسد، مؤسسات باید بتوانند به صورت یکپارچه با کل اکوسیستم مالی ارتباط برقرار کنند.

به گفته این مدیر اجرایی، آزمایش‌ها نشان داده‌اند که زیرساخت فعلی سوییفت می‌تواند نقطه مرکزی این اتصال را فراهم کرده و مانع بزرگ بر سر راه توسعه توکنایز کردن دارایی‌ها را از میان بردارد. در نتیجه، چالش‌های عملیاتی و سرمایه‌گذاری مورد نیاز موسسات برای حمایت از توسعه دارایی‌های توکنایز شده را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

این آزمایش علاوه بر اینکه نشان می‌دهد موسسات مالی می‌توانند از سوییفت برای اتصال به بلاکچین‌های مختلف استفاده کنند، نشان داد که می‌توان از پروتکل CCIP برای انتقال امن داده‌ها به سایر بلاک‌چین‌ها استفاده کرد.

همان طور که پیش از این گزارش کردیم، چین لینک از راه‌اندازی CCIP در ماه جولای (تیر) خبر داد. سرگئی نظروف (Sergey Nazarov)، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل این شرکت اوراکل، قبلا اشاره کرده بود هدف این است که پروتکل CCIP به عنوان یک استاندارد طلایی جدید برای تعامل متقابل زنجیره‌ای معرفی شود.

موفقیت این آزمایش برای توکنایز کردن دارایی‌ها چه معنایی دارد؟

به نقل از کریپتو اسلیت، موسسات مالی در سراسر جهان به صورت فزاینده‌ای با هدف بهبود بازارهای مالی، در حال آزمایش توکنایز کردن دارایی‌ها هستند. در گزارش اخیر اداره پول هنگ کنگ آمده است که توکنایز کردن می‌تواند به بهبود کارایی و شفافیت در بازارهای اوراق قرضه کمک کند.

سوییفت موفقیت این آزمایش را گامی مهم برای توکنایز کردن دارایی‌ها توصیف و خاطرنشان کرد از این یافته‌ها می‌توان برای رفع اصطکاکی که رشد بازار دارایی‌های توکنایز شده را کند کرده است، استفاده کرد.

اصطکاک در اینجا نیاز به تعامل‌پذیری بین شبکه‌های بلاکچین است که چالش عملیاتی و سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای موسسات ایجاد می‌کند. حل این مشکل می‌تواند دریچه‌ای به سوی پذیرش نهادی توکنایز کردن دارایی‌ها باز کند.

این شرکت خاطرنشان کرد ۹۷٪ از سرمایه‌گذاران نهادی بر این باورند که توکنایز کردن مدیریت دارایی را متحول خواهد کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا