افزایش تعداد زنان فعال در ارز دیجیتال و بلاک ‌چین در سال ۲۰۲۰!

گزارش های اخیر حاکی از افزایش بی سابقه تعداد زنان حاضر در بازار ارز دیجیتال و بلاک چین است و برخی از صرافی‌ها شاهد افزایش ۱۶۰ درصدی آنها هستند.

اعتقاد بر این است که بخش‌های ارز دیجیتال و بلاک ‌چین تقریبا تحت سلطه مردان است اما با این حال گزارشی که توسط CoinMarketCap در ۳۰ آوریل منتشر شد چیز دیگری می‌گوید. به گفته تحلیلگران، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ تعداد زنان حاضر در صنعت ارز دیجیتال ۴۳.۲۴ درصد افزایش یافته است.

در زیر عوامل اصلی این رشد و علت تفاوت آن در مناطق مختلف آورده شده است.

زنان بیشتر در بیت‌ کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند

بلاک چین

یک مطالعه که در ماه دسامبر توسط شرکت سرمایه گذار بیت کوین Grayscale منتشر شد، نشان می‌دهد که ۴۳ درصد از سرمایه گذاران علاقه مند به بیت‌کوین، زنان هستند که در مقایسه با سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته و همچنان در حال افزایش است.

با سخت‌تر شدن شرایط مالی جهانی، بسیاری از مردم شروع به سرمایه گذاری در املاک، طلا و ارزهای دیجیتال کردند. با فرض اینکه زنان نسبت به مردان در مورد اقتصاد جهانی بدبین تر هستند، اعتماد آنها نسبت به ارز دیجیتال به طرز چشمگیری در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. بدین گونه بسیاری از زنان پناهگاه امنی در دارایی‌های دیجیتال پیدا کردند.

در همین حال ارزهای دیجیتال برای دیگران نیز به یک سرمایه گذاری امیدوارکننده تبدیل شد. Nisa Amoils کارآفرین بلاک ‌چین با اشاره به فرصت‌های جذاب سرمایه گذاری در بازار به عنوان یکی از دلایل اصلی افزایش علاقه زنان به پول دیجیتال، به کوین تلگراف گفت:

زنان می توانند از طریق ترید، سرمایه گذاری و هزینه های مجازی بیت‌کوین درآمد بیشتری کسب کنند. و اقتصاد توکن دسترسی به سرمایه را به عنوان مثال از طریق پیشنهادهای توکن اوراق بهادار دموکراتیزه می‌کند.

بسیاری از پلتفرم‌های تجاری شاهد افزایش تقاضای ارز دیجیتال بوده‌اند. مثلا در ماه مارس صرافی ارزهای دیجیتال کوین‌بیس( Coinbase) به افزایش سپرده‌های ساکنان ایالات متحده به مبلغ ۱۲۰۰ دلار اشاره کرد.

در همین زمان قیمت بیت کوین طی دو ماه گذشته دو برابر شده که همراه با رویداد هاوینگ، باعث حرکت ارزهای دیجیتال شده است. نقش زنان در این موضوع به اندازه مردان بوده است. ۴۹.۸ درصد از زنان بنا به گزارش Grayscale، پیش بینی کرده‌اند که انتشار محدود بیت ‌کوین باعث رشد قیمت آن در آینده می‌شود.

ترید ارزهای دیجیتال در انحصار مردان نیست

به طور کلی رشد قیمت بیت ‌کوین و جذابیت سرمایه گذاری پول دیجیتال باعث افزایش تعداد زنان در صرافی‌های ارز دیجیتال شده است. برای مثال صرافی ارز دیجیتال Bithumb Global به کوین تلگراف گزارش داد که این شرکت در سال ۲۰۲۰ شاهد رشد ۳۰ درصدی کاربران زن بوده است. وینسنت پون(Vincent Poon) مدیر ارشد این شرکت توضیح داد كه زنان از پول دیجیتال برای محافظت از سرمایه خود استفاده می كنند، اگرچه همه آنها به طور فعال ترید نمی کنند:

فکر می کنم زنان به دلیل نوسانات بیت کوین در هنگام سرمایه گذاری، بیت ‌کوین کمتری جمع کنند. فکر می‌کنم آنها تنها به دلیل از دست دادن اعتماد به اوراق بهادار سنتی یا اقتصاد به طور کلی در پاندمیک ویروس، سعی در متنوع سازی یا پوشش ریسک سبد خرید دارند و به عنوان سرمایه گذاری جایگزین به دنبال بیت کوین هستند. تعداد بیشتری از زنان حساب باز می کنند اما لزوما ترید نمی‌کنند. آنها مشغول کاوش هستند.

به گزارش کوین تلگراف، تعداد کاربران زن صرافی‌های ارز دیجیتال برتر از ابتدای سال بین ۲۲ تا ۱۶۰ درصد رشد کرده است. جالب است که کاربران زن در صرافی‌های دارایی دیجیتال CEX.io و EXMO به اندازه Bithumb Global افزایش داشته‌اند.

الكساندر كراوتس(Alexander Kravets) مدیرعامل CEX.io ایالات متحده، آخرین آمار را با کوین تلگراف به اشتراک گذاشت: بر اساس مبنای کاربری کلی ما، CEX.IO سه ماهه اول تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ شاهد رشد ۲۶.۸۶ درصدی کاربران زن بوده است. ماریا استانکویچ(Maria Stankevich) رئیس توسعه تجارت EXMO به کوین تلگراف گفت که بیشترین رشد در تعداد زنان ۱۸ تا ۲۴ ساله و ۳۵ تا ۴۴ ساله رخ داده است. وی افزود:

متوجه شده‌ایم که بعضی اوقات دیگر اعضای خانواده تریدرهای VIP شروع به ترید می کنند. احتمالا آنها می خواهند مهارت‌های جدیدی کسب کنند.

CoinCorner صرافی ارز دیجیتال مستقر در انگلستان نشان داد که سهم زنان در میان کاربران آن ۱۴.۷ درصد است و در سه ماهه اول سال ۴۷ درصد افزایش داشته است. جوآن گلدی(Joanne Goldy) متخصص بازاریابی CoinCorner به کوین تلگراف گفت: در پنج سال اول در CoinCorner، ما علاقه محدودی را از طرف زنان شاهد بودیم زیرا در آن دوره به آرامی از ۱۰ درصد به ۱۴ درصد رسید.

در همین حال OKCoin روی آوری بیشتر زنان را به خدمات خود گزارش داد. هونگ فنگ( Hong Fang) مدیر عامل این صرافی به کوین تلگراف گفت که سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ حدود ۸۰ رشد در کاربران زن دیده شده که ۵۰ درصد از این زنان کاربران جدید نت هستند. وی افزود که ۴۰ درصد این کاربران بین ۲۵ تا ۳۴ سال سن دارند.

صرافی بیتفینکس با ثبت رشد ۱۶۲ درصدی کاربران جدید زن بیشترین رشد را در این زمینه داشته است. جو مورگان مدیر ارشد روابط عمومی این صرافی به کوین تلگراف گفت:

این رشد به وضوح نشان از افزایش علاقه به دارایی های دیجیتال در بین زنان دارد. اینکه چرا زنان تصمیم به ایجاد حساب در بیتفینکس می گیرند شاید تا حدودی به ماهیت متنوع و فراگیر تجارت مربوط شود.

استفاده از ارز دیجیتال آسان می‌شود

پذیرش آهسته اما پایدار فناوری بلاک ‌چین و ارز دیجیتال نیز به تعداد روی به رشد زنانی که مایل به ایجاد این نوآوری در زندگی روزمره خود هستند، کمک می‌کند. در ماه مارس پلتفرم مالی 2gether  فاش كرد كه ۲۳ درصد از كاربران برنامه‌های آن زنانی هستند كه بین ۲۶ تا ۴۵ سال سن دارند و از حرفه‌های  مختلفی مانند حسابداران، وكلا و اقتصاددانان هستند. همانطور که در این گزارش اشاره شده است، امروزه کاربران زن قادر هستند ارزهای دیجیتال را به همان روشی خرج کنند که پول فیات خود را خرج می‌کنند.

علاوه بر این Terra، یکی دیگر از اپراتورهای پرداخت ارز دیجیتال گزارش داد که ۷۴ درصد از کاربران آن زنانی هستند که در ۳۰ تا ۴۰ سال سن دارند و دارایی‌های دیجیتال خود را برای لباس، قهوه و سایر کالاهای روزمره پرداخت می‌کردند. این آمار حاکی از آن است که نه تنها زنان نسل جدید و نخبه‌های کامپیوتر، بلکه افرادی که تخصص فنی و تحصیلی ندارند نیز شروع به استفاده از ارزهای دیجیتال کرده اند.

عامل جغرافیایی

داده های CoinMarketCap نشان می دهد که مشارکت زنان در صنعت ارز دیجیتال به عوامل جغرافیایی بستگی دارد. به عنوان مثال  تعداد کاربران ارزدیجیتال در ایالات متحده و اروپا،‌ مناطقی که بیشترین تقاضای پول دیجیتال را دارند از ابتدای سال ۵۰ درصد افزایش یافته است. این روند با آمارهای 2gether ثابت شده است و نشان می‌دهد که زنان اروپایی که از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند بین ۲۶ تا ۴۵ سال سن دارند.

به گزارش CoinMarketCap در همان زمان کاربران زن در برخی از کشورها افزایش بیش از ۱۰۰ درصد داشته‌اند. به عنوان مثال در اروپا بیشترین تعداد را یونان داشته و رشد ۱۶۳.۶۷ درصدی نشان می دهد. نیکولا کوستوپولوس (Nikolaos Kostopoulos) مسئول پذیرش بازار و یکی از شرکای Harmony، عوامل اقتصادی و کارگری را به عنوان دلیل اصلی افزایش تعداد زنان در بازار ارز دیجیتال یونان، ذکر کرد. وی به کوین تلگراف گفت:

اقتصاد یونان نشانه هایی مداوم از پیشرفت دارد در حالی که بازار کار در حال شکوفایی بود. موج جدید متخصصان جوان به طور جدی به دنبال واسطه هایی برای شناسایی سرمایه گذاری های جایگزین بودند. در حالی که بازار کار رونق می گرفت. به همین ترتیب بلاک‌چین از جمله مهارت‌های مورد تقاضای بالا به ویژه در شرکت‌های مشاوره و فناوری اطلاعات است. زنان بسیاری به صنعت فناوری اطلاعات یونان، با روندی مشابه سازمان‌های دانشگاهی فنی و مهندسی، می‌پیوندند.

در ورود زنان به فضای ارز دیجیتال بعد از یونان،  رومانی با ۱۲۵.۰۹ درصد، پرتغال با ۸۹.۹۵ درصد، اوکراین با ۸۶.۶۸ درصد و جمهوری چک با ۸۵.۶ درصد قرار دارند. در برخی از این کشورها، این رشد را می توان با عوامل اقتصادی از جمله تولید ناخالص داخلی کم و بیکاری زیاد در ارتباط دانست، در حالی که توسعه فعال در بخش فناوری اطلاعات عامل اصلی آن بود.

آلیونا کارپینسکایا(Alyona Karpinskaya) مدیرعامل و بنیانگذار PR-Blockchain، یک آژانس روابط عمومی مستقر در اوکراین با اشاره به این نکته در کوین تلگراف ادعا کرد که افزایش علاقه شدید بانوان اوکراین به ارزهای دیجیتال را می توان به افزایش تعداد شرکت‌های فناوری اطلاعات و زنان تحصیلکرده فناوری نسبت داد. وی گفت که براساس داده های سال ۲۰۱۹، تعداد زنانی که در بخش فناوری اطلاعات در اوکراین فعالیت می‌کنند ۶۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. بنا گفته کارپینسکایا:

با توجه به بیماری همه گیر ویروس کرونا و قرنطینه جهانی بیش از ۵۳ درصد از شرکت های فناوری اطلاعات در اوکراین مشتری های خود را از دست داده‌اند که باعث خسارات مالی قابل توجهی و نیاز متخصصان به جستجوی فرصت‌های مالی جایگزین می‌شود.

هنگامی که صحبت از کاربران ارز دیجیتال زن در کشورهای آسیایی می شود، اندونزی با افزایش ۹۲.۹۲ درصدی تعداد زنان علاقه مند به پول دیجیتال بیشترین پیشرفت را دشته است. طبق گزارش ها در کره جنوبی، کشوری که قدم های بزرگی در جهت قانونی سازی ارزهای دیجیتال برداشته است، زنان در سال ۲۰۲۰ بیش از هر زمان دیگری ارز دیجیتال را برای خرید خرج می کنند.

در همین حال  در آمریکای لاتین، کشور آرژانتین با افزایش ۹۸ درصدی تعداد دارندگان ارز دیجیتال زن رو به رو شده است. والتر سلاما( Walter Salama) بنیانگذار و مدیر عامل شرکت ماینینگ مستقر در آرژانتین BitPatagonia ، از افزایش تعداد زنان آرژانتینی که در بخش فناوری اطلاعات مشغول هستند سخن گفت و آن را به عنوان یکی از دلایل این رشد یادآور شد:

آرژانتین از نظر کارآفرینی از موقعیت جهانی بسیار خوبی برخوردار است. زنان این نسل مشاغل بسیاری را به پیش می برند. با توجه به اکوسیستم بلاک‌چین و ارز دیجیتال در آرژانتین تعداد زیادی از خانم‌ها در پروژه ها سرمایه گذاری می کنند و از اولین پذیرندگان بیت کوین هستند.

دو کشور دیگر آمریکای لاتین که بیشترین افزایش در تعداد زنان را در صنعت ارز دیجیتال نشان می‌دهند کلمبیا با ۸۲.۰۳ درصد و ونزوئلا با ۸۰.۲۳ درصد هستند. از دلایل احتمالی این رشد می‌توان به تورم بالا، محدودیت در معاملات بین مرزی و عدم اعتماد مردم به پول ملی اشاره کرد.

در عین حال آفریقا و چین در تعداد زنان علاقه مند به ارزهای دیجیتال روند منفی داشته‌اند، و چین با کاهش چشمگیر نرخ رشد کاربران زن در سال ۲۰۲۰ روبرو شده است. تحلیلگران این موضوع را به ویروس کرونا و موضع منفی دولت چین در مورد پول دیجیتال نسبت می‌دهند.

نمونه‌های موفق زنان دیگر و برابری جنسیتی

در دنیای ارزهای دیجیتال، تعداد بیشتری از زنان نه تنها ترید پول دیجیتال انجام می‌دهند، بلکه نقش‌هایی را نیز مانند تحلیلگران، توسعه دهندگان و رهبران شرکت.به عهده گرفته‌اند که به طور سنتی در انحصار مردان است. در عین حال آمارها نشان می‌دهد که شرکت‌های بلاکچینی که توسط زنان تأسیس شده‌اند می‌توانند با شرکت‌هایی که توسط مردان اداره می‌شوند، رقابت کنند.

شرکت‌های بزرگ ارز دیجیتال مانند بنکور(Bancor) و بایننس(Binance) نمونه‌های بارز این امر هستند که بنکور را گالیا بنارتزی تاسیس کرده است و هر دو ۴۰ تا ۵۰ درصد کارمند زن دارند. صرافی ارز دیجیتال هیوبی(Huobi) که بیش از ۱۳۰۰ کارمند دارد، سیارا سان (Ciara Sun) را به عنوان اولین مدیر اجرایی زن این شرکت منصوب کرد.

طبق گفته های هونگ فنگ OKCoin تعداد بیشتر زنان، نمونه‌های زنان موفق بازار کریپتو را دنبال می‌کنند. وی گفت: شاهدیم که موسسان استارتاپ و رهبران فکری زن بیشتری وارد ارز دیجیتال می‌شوند. طبیعتا این موضوع تاثیر مثبتی در جذب کاربران زن به پلتفرم‌های ارز دیجیتال داشته است. 

تعداد روزافزون شرکت کنندگان و سخنرانان زن در کنفرانس‌های کریپتویی اثبات واضح این امر است. کریستف اوزکان(Christophe Ozcan) برگزار کننده بلاک چین پاریس به کوین تلگراف گفت که تعداد زنان شرکت کننده در این کنفرانس نسبت به سال گذشته دو برابر شده است:

ما در رویداد قبلی خود در اجلاس بلاک چین پاریس، شاهد رشد ۵۶ درصدی زنان به عنوان شرکت کننده و ۲۲ درصدی به عنوان سخنران نسبت به سال ۲۰۱۸ بوده‌‌ایم.

اوزکان افزود که میانگین سنی شرکت کنندگان زن ۳۳ سال بود، به این معنی که شرکت کنندگان بالغ علاقه بیشتری به ارزهای دیجیتال دارند. امان پولیس(Eman Pulis) مدیرعامل نشست هوش مصنوعی و بلاک چین مالت با تایید این روند به میزان پایین نابرابری جنسیتی در بخش ارز دیجیتال اشاره کرد: در فناوری در حال ظهور مشارکت زنان در همه سطوح از نظر کمیت و کیفیت بسیار دلگرم کننده بوده است. نمایندگان درگیر و سخنگوها در حال روشنگری هستند.

آلیونا کارپینسایا موافقت کرد که عدم تبعیض جنسیتی باعث افزایش تعداد زنان مشغول در فعالیت های ارز دیجیتال می شود. بنابراین به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ بیش از گذشته سال توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی باشد.

با این حال این سؤال باقی مانده است: آیا زنانی كه به تازگی وارد بازار ارز دیجیتال شده‌اند، می توانند موفق باشند؟

سین جو چوانگ(Hsin-Ju Chuang) که آزمایشگاه‌های Dystopia وی به مردم آموزش بلاک‌چین می‌دهد به کوین تلگراف توضیح داد که چرا افزایش تعداد زنان در این صنعت لزوما به معنای این نیست که همه آنها به کاربر حرفه‌ای ارز دیجیتال تبدیل می‌شوند. چوانگ به اهمیت ارائه آموزش‌های بیشتر نیز اشاره کرد:

اکنون که تعداد بیشتری از زنان به این فضا وارد شده‌اند، آیا سازمان های آموزشی قادر هستند به آنها دسترسی پیدا کرده و آموزش داده و به جلوتر سوق داد؟ یعنی آنها را از یک احتکار کننده به یک شرکت کننده فعال شبکه تبدیل کنید؟


54321
امتیاز کاربران

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر