متوسط ترید و تحلیل تکنیکال

آموزش کامل تریدینگ ویو (Tradingview)؛ معرفی و نحوه استفاده از ابزارهای تحلیل

سایت Trading View بستری برای مشاهده قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال، سهام و کالاها بوده و همچنین پیاده‌سازی ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال است. با آموزش تریدینگ ویو با ما همراه باشید.

یکی از ابزارهای ضروری در تحلیل ارزهای دیجیتال، دسترسی به نمودار لحظه‌ای قیمت‌هاست. همچنین برای تحلیل قیمت یک رمز ارز باید ابزارهای مختلف در تحلیل تکنیکال را مورد استفاده قرار دهیم. سایت تریدینگ ویو این نیازها را به رایگان در اختیار ما قرار داده ‌است. همچنین با استفاده از سایت Trading View به تحلیل سایر تحلیلگران و فعالان بازار ارزهای رمزنگاری شده دسترسی خواهیم داشت.استفاده از این وبسایت برای افرادی که در بازار رمز ارزها فعالیت دارند، بسیار توصیه می‌شود. این سایت ابزارهای مفید و امکانات کاربردی مختلفی را ارائه می‌دهد که ما در این مقاله قصد داریم آنها را معرفی کرد و نحوه کار با تریدینگ ویو را آموزش دهیم. همچنین این سایت ابزاری بسیار کاربردی دارد که سیگنال‌های خرید در بازار ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد که این ابزار را نیز آموزش خواهیم داد. در بخش دوم این مقاله، برای افراد حرفه‌ای که قصد دارند در این سایت اندیکاتور شخصی خود را بسازند، آموزش اندیکاتورنویسی در Trading view را آموزش می‌دهیم.

این مقاله در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹ بروزرسانی شده است

بخش اول: آموزش تریدینگ ویو

تریدینگ ویو چیست؟

برای استفاده بهتر از ابزارها و امکانات سایت Trading View باید در آن ثبت نام کرد. استفاده از این وبسایت تحلیلی رایگان بوده اما اکانت رایگان آن دارای محدودیت‌هایی است. برای دسترسی به امکانات بیشتر باید اکانت‌های مدت‌دار این سایت را خریداری کرد. اما ورژن رایگان نیز تقریبا تمامی نیازهای اولیه ما را پوشش می‌دهد. فرآیند ثبت نام در تریدینگ ویو بسیار آسان است که در ادامه آن را آموزش خواهیم داد. ابتدا وارد سایت تریدینگ ویو شوید و بر روی Start free trial کلیک کنید. در صفحه بعد انواع اکانت‌ها در این وبسایت را مشاهده می‌کنید. مطابق تصویر از بخش Basic بر روی Start now کلیک کنید.

ثبت نام در سایت تریدینگ ویو

در مرحله بعد گزینه Email را انتخاب کنید. در صفحه بعد ابتدا یک Username انتخاب کنید، در جعبه بعد ایمیل خود را وارد کنید و در جعبه بعد رمز عبوری برای خود انتخاب کنید. مطابق تصویر زیر دو ترم بعدی را تایید کنید و بر روی Create Account کلیک کنید.

ساخت اکانت رایگان در Trading view

پس از انجام این مرحله،برای شما ایمیل تایید حساب ارسال خواهد شد که با تایید آن، ثبت نام شما تکمیل شده و می‌توانید از این وبسایت استفاده کنید. در ادامه ابزارهای تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال و آموزش تریدینگ ویو را نشان خواهیم داد. برای استفاده از ابزارها و امکانات تحلیل تکنیکال از منوی اصلی بر روی Chart کلیک کنید:

نمودار قیمت در سایت تریدینگ ویو

این بخش یکی از مهمترین کاربردهای سایت تریدینگ ویو را مشاهده می‌کنید. نمودار قیمت تمام ارزهای دیجیتال که در صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال لیست شده و معامله می‌شوند را می‌توانید مشاهده کنید. تقریبا تمام ابزارهای ترسیمی، اندیکاتورها و اسیلاتورها مورد استفاده در تحلیل تکنیکال در دسترس است. ابزارهای trading view در سه بخش مختلف نمایش داده شده که در تصویر زیر آنها را آموزش خواهیم داد. ابزارهای سمت چپ که با شماره ۱ نشان داده‌ایم، ابزارهای بخش بالا که با شماره ۲ نشان داده‌ایم و ابزارهای سمت چپ که با شماره ۳ نمایش داده‌ایم. در بخش مرکزی تصویر نیز نمودار قیمت دارایی مورد نظر را مشاهده خواهید کرد. نمودار قیمت، از دو محور افقی که زمان معاملات و محور عمودی که قیمت معاملات است، تشکیل می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین در سایت Trading view

آموزش ابزارهای باکس شماره یک

این بخش شامل ابزارهای ترسیمی در تحلیل تکنیکال است. ترسیم خطوط حمایت و مقاومت افقی، خط روند، خطوط کمکی عمودی، کانال قیمت، ابزار چنگال اندرو، ابزار گن،سطوح فیبوناچی، فیبوناچی زمانی، ترسیم اشکال هندسی مثلث و مستطیل، خطوط منحنی، نوشتن متن بر روی نمودار، لیبل قیمتی، فلش‌های جهت دار، ابزارهای مورد نیاز در ترسیم الگوهای کلاسیک و هارمونیک، ابزار موج شماری الیوت، محاسبه اختلاف قیمت، اختلاف زمان، اشکال گرافیکی از جمله ابزارهایی است که در باکس شماره یک یا همان جعبه سمت چپ نمودار به صورت ثابت قرار دارند.

اگر ابزار مورد علاقه خود را با ستاره نشانه گذاری کنید، می‌توانید آنها را به نوار ابزار دسترسی آسان اضافه کنید تا زمان زیادی را صرف پیدا کردن آنها نکنید.

آموزش ابزارهای باکس شماره دو

اولین مورد در ابزارها بخش بالای نمودار، جستجوی نماد معاملاتی است. با کلیک بر روی آن می‌توانید، نمادهای مختلف را جستجو کنید. همچنین می‌توانید نمودار معاملات دارایی مورد نظر را در صرافی خاصی مشاهده کنید، مثلا نمودار قیمت btcusdt در صرافی بایننس.

انتخاب تایم‌فریم

در کنار جستجوی نمادها،کلمه D را مشاهده می‌کنید. این بخش برای انتخاب تایم فریم نمودار قیمت استفاده می‌شود. تایم‌فریم یک ماهه، هفتگی، روزانه، ساعتی و دقیقه‌ای را می‌توانید برای نمودار خود انتخاب کنید.

انتخاب نمودار

بخش بعد، انتخاب نوع نمودار است. نمودار کندل استیک، خطی، میله‌ای و سایر نمودارهایی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد را می‌توانید از این بخش انتخاب کنید.


مطالعه بیشتر: معرفی کامل نمودار تیک (Tick Chart) و مزیت‌های استفاده از آن!


مقایسه نمودار قیمت دو دارایی مختلف

بخش بعد، یکی از ابزارهای مفید تریدینگ ویو است که قصد داریم آن را آموزش دهیم. این آیکون که علامت + درون یک دایره است، به منظور مقایسه نمودار قیمت دو دارایی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال ممکن است بخواهید روند قیمتی بیت کوین و طلا را در یک نمودار قیمتی واحد مشاهده کنید. این آیکون، چنین امکانی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

اندیکاتور و اسیلاتورها

بخش بعد برای انتخاب اندیکاتور یا اسیلاتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بخش را می‌توان یکی از مهمترین بخش‌های سایت Trading View در نظر گرفت. تعداد بسیار زیادی از اندیکاتورها و اسیلاتورهایی که در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد را می‌توان در این بخش مشاهده کرد. با کلیک بر روی این آیکون، پنجره‌ای مشابه تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

اندیکاتور در سایت تریدینگ ویو

در این بخش می‌توانید نام اندیکاتور یا اسیلاتور مورد نظر خود را سرچ کرده و با انتخاب آن، ابزار را بر روی نمودار مشاهده کنید. تقریبا تمام اندیکاتورها در سایت تریدینگ ویو وجود دارند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ما اندیکاتور RSI را سرچ کرده‌ایم. برای RSI تعداد زیادی اندیکاتور وجود دارد. آنچه در قسمت Built-INS مشاهده می‌کنید، اندیکاتور اصلی بوده که توسط توسعه‌دهنده آن و با فرمول اصلی آن، در این سایت محاسبه می‌شود.اما در ادامه تعداد دیگری اندیکاتور RSI را مشاهده می‌کنید که در کنار آنها نام فردی که آن را کدنویسی کرده و همچنین تعداد لایک‌های این اندیکاتور توسط کاربران سایت تریدینگ ویو را مشاهده می‌کنید. این بخش مربوط به ابزارهایی است که توسط مردم نوشته شده و در سایت تریدینگ ویو به اشتراک گذاشته شده است. در زمان استفاده از این ابزارها توجه داشته باشید که از ابزار اصلی استفاده نمی‌کنید و ابزاری است که توسط دیگر افراد اصلاح شده و یا با دیگر اندیکاتورها ترکیب شده است. در ادامه مهمترین اندیکاتورهایی که در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی خواهیم کرد.


مطالعه بیشتر: آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال؛ بخش اول: آشنایی با مفاهیم


میانگین های متحرک (Moving Averages): از میانگین های متحرک محبوب می‌توان به میانگین متحرک‌های ۵۰ و ۱۰۰ روزه اشاره کرد. این اندیکاتورها برای شناسایی روندها بسیار مفید هستند. هم چنین گاهی اوقات می‌توانند به عنوان سطح مقاومتی یا حمایتی عمل کنند. لازم به ذکر است که از میانگین‌های متحرک نمایی یا EMA نظیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ یا ۲۰۰ روزه هم می‌توان استفاده کرد.

اندیکاتور RSI استوکاستیک: اندیکاتوری مفید برای رصد روندهای قیمت و شناسایی محدوده‌های فروش و خرید بیش از حد هستند. تجربه نشان داده است که در روند نزولی، این اندیکاتور عملکرد ضعیفی دارد.

اندیکاتور MACD : برخورد و تقاطع بین میانیگن‌های متحرک اندیکاتور مک دی، برگشت احتمالی قیمت را نشان می‌دهد. این اندیکاتور به صورت گرافیکی و تصویری در زیر نمودار قیمت رسم می‌شود. می‌توان رنگ آن را تغییر داد و بعضی از موارد جانبی آن را حذف کرد.

اسیلاتور WT : اخیرا از این اندیکاتور زیاد استفاده نمی‌شود زیرا در روندهای نزولی عملکرد ضعیفی نشان داده است. اما در روندهای صعودی، عملکرد خیلی خوبی دارد. این اندیکاتور همراه با اندیکاتور RSI، سیگنال‌های قوی ارائه خواهد داد.

اندیکاتور TD ترتیبی: این اندیکاتور فقط با ارزهای دیجیتال دارای ارزش بازار زیاد نظیر بیت کوین یا اتریوم عملکرد خوبی نشان می‌دهد. این اندیکاتور برای شناسایی وضعیت موج فعلی مفید است.

باندهای بولینگر (Bollinger Bands) : این اندیکاتور نیز در روند نزولی عملکرد ضعیفی دارد، اما برای ایجاد کانال‌ها برای نوسان قیمت، عملکرد بسیار خوبی دارد. هم چنین نزدیک تر شدن باندها می‌تواند بیانگر نوسان قیمت باشد.

ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) : این اندیکاتور ابزار بسیار قدرتمندی در تحلیل ارزهای دیجیتال است. ابر ایچیموکو برای شناسایی روندها و هم چنین دستیابی به سطوح نوسان قیمت (سطوح مقاومتی و حمایتی) مفید است.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که هر از گاهی ضروری است تا نتایج را به روزرسانی کنید و از اندیکاتورهای جدید استفاده کنید. اگر فقط از چند اندیکاتور ثابت استفاده کنیم، ممکن است فرصت‌های بسیار زیادی را از دست بدهیم. ما همیشه از تمام اندیکاتورها استفاده نمی‌کنیم زیرا گاهی اوقات باید از لحاظ صرفه‌جویی در وقت نیز به این موضوع نگاه کرد. به دنبال اندیکاتورهای جدید باشید، آن ها را یاد بگیرید و سیگنال ها را یادداشت کنید، منتظر بمانید و بررسی کنید که کارآمد هستند یا خیر. نتایج را ثبت کنید و آنها را ارزیابی کنید. این عمل را تکرار و از عملکردهای موجود نتیجه گیری کنید. همواره توصیه می‌کنیم که اندیکاتورها را در بازه‌های زمانی مختلف به کار بگیرید. هرچه بازه‌های زمانی به یکدیگر نزدیک تر باشند، سیگنال قوی تری ارائه خواهند داد. یادگیری و فهمیدن اندیکاتورها، باعث افزایش اعتماد شما به معاملات خواهد شد. برای آموزش اندیکاتورها میتوانید به اینجا مراجعه کنید.

هشدارها

این آیکون، تصویر ساعت بوده که در نوار بالای سایت مشاهده می‌کنید. سایت تریدینگ ویو امکانی را فراهم کرده که می‌توانید بر روی نمودار قیمت دارایی‌ها، آلارم یا هشدار تنظیم کنید. نحوه کار این آلارم به این صورت است که هنگامی که قیمت یک دارایی به سطح مورد نظر شما رسید، این سایت به شما آلارمی نشان داده و یادآوری می‌کند که دارایی به قیمت مدنظر شما رسیده است. مثلا شما این آلارم را برای قیمت بیت کوین بر روی قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار تنظیم می‌کنید؛ زمانی که قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید، هشدار نمایش داده می‌شود.

اسنپ شات از نمودار

در سمت راست جعبه بالایی تصویر، آیکون دوربین را مشاهده می‌کنید. این ابزار به منظور عکس گرفتن یا اسنپ شات از نمودار تعبیه شده است.

آموزش ابزارهای باکس شماره سه تریدینگ ویو

ابزارهای این بخش برای رصد و پیگیری سریع کوین‌ها است. گزینه های مهم این بخش عبارتند از: واچ لیست یا لیست دارایی‌های تحت نظر که در این قسمت می‌توانید کوین‌هایی که به طور روزانه رصد می‌کنید را اضافه کنید تا دسترسی سریع به اطلاعات تغییرات قیمت و هم چنین دسترسی به نمودارها داشته باشید بدون آنکه نیازی به تایپ کردن اسم آنها باشد. برای مثال بیت کوین، اتریوم، ریپل، طلا را می‌توان در این لیست قرار داد تا در زمان جستجوی آنها صرفه جویی کرد. سایر ابزارها نظیر زبانه رویدادها برای بازار ارزهای دیجیتال نمی‌باشند و یا مربوط به شبکه های اجتماعی، پیام های شخصی، اعلان ها، ایده های معاملاتی و غیره هستند.

سیگنال خرید و فروش تریدینگ ویو

در این بخش یکی از محبوبترین ابزارهای سایت Trading view را آموزش خواهیم داد.این ابزار تحلیلی طرفداران بسیاری دارد. این بخش تنها در زمان شما برای انتخاب دارایی‌ها با پتانسیل بالا، کارایی دارد و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود بدون تحلیل شخصی، خروجی این بخش را در معاملات خود استفاده کنید. این بخش از سایت تریدینگ ویو را می‌توانید از قسمت پایین سمت چپ پیدا کنید. با کلیک کردن بر روی گزینه Crypto Screener ، صفحه جدیدی باز خواهد شد که در آن می‌توانید تمام کوین‌ها و نوسان آنها را بر اساس چندین پارامتر پیگیری کنید. برای تنظیم ابزارهای دلخواه مطابق تصویر زیر بر روی Filters کلیک کنید:

سیگنال خرید و فروش در سایت تریدینگ ویو

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در این بخش دنیایی از انتخاب‌های مختلف در اختیار شما قرار دارد. مزیت این بخش در اینجاست که در بازار ارزهای دیجیتال تعداد بسیار زیادی رمز ارز وجود دارد. شما به عنوان تریدر احتمالا فرصت کافی برای بررسی تمام آنها را به صورت تک به تک نخواهید داشت. با استفاده از ابزار اسکرینر سایت تریدینگ ویو می‌توانید فیلترهایی را بر اساس استراتژی شخصی خود تنظیم کنید. در ادامه بخشی از آنها را آموزش خواهیم داد.

  • انتخاب یک صرافی خاص: شما به راحتی می‌توانید صرافی مورد نظر خود را انتخاب کنید تا تنها رمز ارزهایی که در این صرافی معامله می‌شود، به نمایش درآید.
  • انتخاب کوین‌ها یا توکن‌هایی که در ۲۴ ساعت اخیر بالاتر یا پایین‌تر از مقدار مورد نظر شما نوسان داشته‌اند. همچنین می‌توانید تعیین کنید که کوین‌هایی که مارکپ کپی بالاتر از مقدار مورد نظر شما را دارند، نمایش داده شود. این گزینه را می‌توانید طوری تعیین کنید که تنها ۱۰۰ ارز اول بازار را نمایش دهد.
  • انتخاب دارایی‌ها بر اساس اندیکاتورها احتمالا مهمترین کاربرد ابزار اسکرینر در سایت تریدینگ ویو است. می‌توانید فیلتر را طوری تنظیم کنید که تنها دارایی‌هایی که RSI آنها بالای ۵۰ است را نمایش دهد (یا هر تنظیم دیگری که مطابق استراتژی شماست). علاوه بر RSI، اندیکاتور میانگین متحرک ساده و نمایی، ایچیموکو، بولینگر باند، CCI، MACD، مومتنوم، استوکاستیک RSI و دیگر اندیکاتورها در این فیلتر حضور دارند. می‌توانید تنظیم کنید که دارایی‌هایی که شرایط اندیکاتور آنها مطابق استراتژی شما قرار دارد را نمایش دهد. با این کار به راحتی یک کلیک می‌توانید تمام کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال را در یک لحظه تحلیل کرده و تنها آن دسته از دارایی‌ها که مطابق استراتژی شما در محدوده خوبی قرار گرفته‌اند به نمایش کذاشته شود. این ابزاری بسیار سودمند برای تریدرها و معامله‌گران بازار است و در زمان آنها صرفه‌جویی زیادی صورت خواهد گرفت.
نکته: استفاده از اکانت رایگان تریدینگ ویو محدودیت‌های در بخش اسکرینر دارد. برای استفاده از تمامی امکانات این بخش باید یکی از اکانت ها را خریداری کنید.

بخش دوم: آموزش اندیکاتور نویسی در تریدینگ ویو

آموزش اندیکاتور نویسی در Trading view

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، بخش دوم این مقاله مخصوص حرفه‌ای‌های بازار بوده و آموزش ساخت اندیکاتور و استراتژی شخصی تریدر در سایت تریدینگ ویو خواهد بود.

بدون داشتن ابزار معاملاتی و اندیکاتورهای مناسب نمی‌توانید تحلیل تکنیکال کارآمدی انجام دهید. یک استراتژی معاملاتی منسجم به شما کمک خواهد کرد تا از اشتباهات رایج اجتناب کنید، مدیریت ریسک خود را بهبود بخشید و قابلیت شناسایی و بهره بردن از فرصت‌ها را افزایش دهید. در این مقاله، آموزش ساخت اندیکاتور شخصی و مطابق استراتژی خود در سایت Trading view را مطالعه خواهید کرد.

آموزش ساخت اندیکاتور شخصی در تریدینگ ویو

پلتفرم تریدینگ ویو ویژگی‌های بسیار زیادی دارد. در این بخش بر روی قابلیت شخصی‌سازی این پلتفرم معطوف خواهیم بود. ما از پاین اسکریپت  (Pine Script) زبان برنامه‌نویسی تریدینگ ویو استفاده خواهیم کرد که کنترل بر روی نمودارها را امکان‌پذیر می‌سازد.

پاین اسکریپت چیست؟

پاین اسکریپت یک زبان اسکریپت‌نویسی است که می‌توان از آن برای اصلاح نمودارهای قیمتی در سایت تریدینگ ویو استفاده کرد. این سایت ویژگی‌های بسیار زیادی برای اصلاح نمودارها در اختیار شما قرار داده است، اما پاین اسکریپت به شما امکان می‌دهد تا از ویژگی‌های موجود فراتر بروید. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید رنگ کندل استیک‌ها را تغییر دهید یا استراتژی جدیدی را آزمایش کنید، ویرایشگر پاین یا همان پاین ادیتور (Pine Editor) به شما این امکان را می‌دهد تا نمودارهای همزمان خود را شخصی‌سازی کنید. هدف ما در این مقاله، بررسی بعضی از مفاهیم مقدماتی و معرفی اندیکاتورهایی است که می‌توانند در معاملات ارزهای دیجیتال مفید واقع شوند.

اعمال تنظیمات

شروع کار با پاین اسکریپت بسیار ساده است. هر کدی که می‌نویسیم بر بستر سرورهای   TradingView  اجرا می‌شود، بنابراین می‌توانیم به ویرایشگر دسترسی داشته باشیم و اسکریپت خود را از مرورگر و بدون دانلود برنامه یا اعمال تنظیمات اضافی توسعه دهیم. در این مقاله به ایجاد نمودار جفت ارز BTC/BUSD خواهیم پرداخت.

در صفحه جفت ارز BTC/BUSD در تریدینگ ویو با نمودار زیر مواجه می‌شوید:

نمودار قیمت بیت کوین

در این قسمت می‌خواهیم به نمودار با جزئیات کامل دسترسی داشته باشیم، در نتیجه بر روی دکمه مورد نظر کلیک می‌کنیم. پس از کلیک کردن بر روی این دکمه، نمودار با جزئیات بیشتر، ابزار ترسیم نمودار و گزینه‌هایی برای رسم خطوط روند و سایر موارد نشان داده می‌شود.نحوه ایجاد اندیکاتور های TA در پلتفرم TradingView

در این مقاله به نحوه استفاده از ابزارهای مختلف موجود نمی‌پردازیم، اما اگر می‌خواهید تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم که با این ابزارها آشنا شوید. در قسمت پایین سمت چپ (همانطور که در تصویر مشخص شده است) تب‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید. بر روی گزینه Pine Editor  کلیک کنید.

ویرایشگر پاینویرایشگر پاین

در این ویرایشگر کارهای باورنکردنی می‌توان انجام داد. بر روی Add to Chart  کلیک می‌کنیم تا پاورقی‌ها (Annotation) نمایش داده شود. توجه داشته باشید اگر همزمان چندین پاورقی اضافه کنیم ممکن است شرایط از کنترل خارج شود، بنابراین بین مثال‌ها، پاورقی‌ها را پاک می‌کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید از قبل چند خط کد وارد کرده‌ایم. بر روی Add to Chart کلیک می‌کنیم تا تاثیر آن را مشاهده کنیم.4

اندیکاتوری که ما نوشته‌ایم در قسمت پایین نمودار قیمت اضافه شد. نمودار جدید همان اطلاعات را نشان می‌دهد. از بخشMy Script  بر روی ضربدر کلیک کنید تا نمودار دوم حذف شود. اکنون به بررسی کد می‌پردازیم:

("study("My Script

خط اول صرفا ایجاد پاورقی است. این قسمت فقط اسمی که می‌خواهید بر روی اندیکاتور یا نمودار خود بگذارید را از شما درخواست می‌کند که در این مثال،My Script  است، اما پارامترهای انتخابی دیگری وجود دارد که می‌توان آنها را اضافه کرد. یکی از این پارامترها، همپوشانی (Overlay) است که به تریدینگ ویو می‌گوید اندیکاتور را به جای بخش جدید، بر روی نمودار موجود قرار بدهد. همانطور که از مثال اول ما می‌توانید مشاهده کنید، مقدار پیش‌فرض آن بر روی false قرار دارد. اگرچه تاثیر آن را اکنون مشاهده نمی‌کنیم، اما‌ overlay=true اندیکاتور را به نمودار موجود اضافه می‌کند.

(plot(close

این خط کد، دستورالعمل رسم قیمت پایانی یک دارایی دیجیتال (مثلا بیت کوین) است. کد plot صرفا به ما یک نمودار خطی ارائه می‌دهد، اما در ادامه مشاهده خواهیم کرد که چگونه نمودار کندل استیک و نمودارهای میله‌ای را رسم کنیم.

اکنون کدهای زیر را امتحان می‌کنیم:

//@version=4
(study("My Script", overlay=true
(plot(open, color=color.purple

پس از افزودن این کدها، باید نمودار دوم را مشاهده کنید (همانند نمودار اول است که به سمت راست حرکت کرده است). تنها کاری که کردیم، رسم قیمت شروع است و از آنجایی که قیمت شروع روز جاری همان قیمت پایانی روز گذشته است، منطقی است که شکل یکسانی داشته باشند.

اکنون با کلیک راست و انتخاب گزینه حذف اندیکاتور ها (Remove Indicators)، پاورقی‌های کنونی را پاک می‌کنیم. بر روی Bitcoin/BUSD بروید و کلید Hide را کلیک کنید تا نمودار کنونی نیز پاک شود.

بسیاری از معامله‌گران نمودارهای کندل استیک را ترجیح می‌دهند زیرا نسبت به یک نمودار ساده، اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهند. در مرحله بعد، قصد داریم نمودار کندل استیک را کدنویسی کنیم:

//@version=4
study("My Script", overlay=true)
plotcandle(open, high, low, close)

این کد برای شروع کار خوب است، اما عدم وجود رنگ باعث می‌شود که کمی نامشخص باشد. اگر قیمت شروع بیشتر از قیمت پایانی باشد، کندل‌های قرمز و اگر قیمت شروع کمتر از قیمت پایانی باشد کندل‌های سبز رنگ خواهیم داشت. یک خط بالاتر از تابع ()plotcandle اضافه می‌کنیم:

//@version=4
(study("My Script", overlay=true
colors = open >= close ? color.red : color.green
(plotcandle(open, high, low, close

این کد، تمام کندل استیک‌ها را بررسی می‌کند که قیمت شروع بیشتر یا برابر با قیمت پایانی است یا خیر. در این صورت یعنی قیمت در بازه زمانی موردنظر کاهش یافته است، بنابراین رنگ کندل استیک قرمز خواهد بود. در غیر این صورت، کندل استیک به رنگ سبز درخواهد آمد. تابع ()plotcandle را اصلاح می‌کنیم تا این رنگ‌ها اعمال شوند:

//@version=4
(study("My Script", overlay=true
colors = open >= close ? color.red : color.green
(plotcandle(open, high, low, close, color=colors

اندیکاتور های کنونی را حذف کنید و این اندیکاتور را به نمودار اضافه کنید. اکنون نموداری داریم که همانند نمودار رایج کندل استیک است. با این تفاوت که این نمودار را شما نوشته‌اید.5

ساخت اندیکاتور میانگین‌های متحرک (MA)

به اولین اندیکاتور شخصی‌سازی خود به اسم میانگین متحرک نمایی یا EMA می‌پردازیم. اندیکاتور میانگین متحرک نمایی یک ابزار ارزشمند است زیرا به ما امکان می‌دهد تا اطلاعات بازار را فیلتر کنیم و روند قیمت صحیح‌تری را به دست آوریم. میانگین متحرک نمایی اندکی با میانگین متحرک ساده (SMA) فرق دارد و بیشتر به نوسانات ناگهانی واکنش می‌دهد و اغلب برای روندهای کوتاه‌مدت استفاده می‌شود.

میانگین متحرک ساده

6

میانگین متحرک ساده را نیز رسم‌ می‌کنیم تا بتوانیم این دو میانگین متحرک را مقایسه کنیم. خط کد زیر را به اسکریپت خود اضافه کنید:

((plot(sma(close, 10

این کد، میانگین ۱۰ روز گذشته را رسم می‌کند. می‌توانید عدد داخل پرانتز را تغییر دهید تا تاثیر دوره‌های مختلف را بر روی منحنی مشاهده کنید.

میانگین متحرک نمایی (EMA)7

شناخت و توضیح EMA مقداری پیچیده‌تر است، اما نگران نباشید. مرحله به مرحله باهم پیش می‌رویم:

EMA = (Close – Previous Day’s EMA) * Multiplier – Previous Day’s EMA

عبارت فوق چه چیزی به ما می‌گوید؟ هر روز بر اساس میانگین متحرک روز قبل، میانگین متحرک جدیدی محاسبه می‌کنیم. ضریب (Multiplier) به صورت زیر محاسبه می‌شود:

(Multiplier = 2 / (Length of EMA + 1

همانند میانگین‌های متحرک ساده، باید طول مدت EMA را نیز مشخص کنیم. تابع رسم EMA همان تابع SMA است. EMA را در کنار SMA رسم کنید تا بتوانید آنها را مقایسه کنید:

//@version=4
(study("My Script", overlay=true
((plot(sma(close, 10
((plot(ema(close,10

اسکریپت‌های موجود

تاکنون کدها را به صورت دستی نوشتیم تا متوجه آنها شوید. اما اکنون نکته‌ای را معرفی می‌کنیم که می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان ما شود، مخصوصا اگر در حال نوشتن اسکریپت‌های پیچیده‌تر باشیم و نخواهیم از ابتدا این کار را انجام دهیم. در قسمت بالا سمت راست ویرایشگر، بر روی New کلیک کنید. منویی با اندیکاتورهای تکنیکال مختلف باز خواهد شد. بر روی Moving Average Exponential کلیک کنید تا کد منبع اندیکاتور EMA را مشاهده کنید.8

در ادامه توابع ()input را مشاهده خواهید کرد. این توابع بسیار مفید هستند. می‌توانید بر روی این قسمت کلیک کنید.9

با کلیک بر روی Settings، مقادیر موجود در پنجره ظاهرشده را تغییر دهید.10

چند تابع ()input در اسکریپت بعدی اضافه می‌کنیم تا تغییرات را نشان دهیم.

ترسیم اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی دیگر از اندیکاتورهای مهم در تحلیل تکنیکال است. به  RSI، اندیکاتور روند معاملات نیز می‌گویند یعنی نرخ خرید و فروش دارایی را می‌سنجد. مقدار RSI از صفر تا صد است و نشان می‌دهد که دارایی موردنظر در وضعیت اشباع خرید یا اشباع فروش قرار دارد. معمولا اگر مقدار RSI کمتر یا برابر با ۳۰ باشد، دارایی در وضعیت اشباع فروش و اگر بیشتر یا برابر با ۷۰ باشد در وضعیت اشباع خرید قرار دارد. اندیکاتور RSI معمولا در دوره‌هایی بر مبنای ۱۴ (۱۴ روز یا ۱۴ ساعت) محاسبه می‌شود، اما می‌توانید بر اساس استراتژی خود، این مقدار را تغییر دهید.

این اندیکاتور را به نمودار اضافه کنید. اکنون باید چند فلش را مشاهده کنید. RsiLE فرصت بالقوه برای خرید یک دارایی را نشان می‌دهد زیرا ممکن است در وضعیت اشباع فروش قرار داشته باشد. RsiSE نیز بیانگر زمان مناسب برای فروش دارایی در زمان اشباع خرید است. توجه داشته باشید که همانند سایر اندیکاتورها، صرفا به این اندیکاتور هم نباید به عنوان مدرک قطعی از افزایش و کاهش قیمت متکی باشید.

بک تستینگ

مهمترین بخش در نوشتن یک اندیکاتور یا استراتژی، آزمودن آن است. اگرچه عملکرد گذشته نمی‌تواند نتایج آینده را پیش‌بینی کند، اما بک تستینگ اسکریپت‌ها می‌تواند کارایی آنها را در انتخاب سیگنال‌ها به ما نشان دهد. با ذکر مثال ساده زیر ادامه می‌دهیم. ما می‌خواهیم استراتژی ساده‌ای ایجاد کنیم که با رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۱,۰۰۰ دلار، پوزیشن لانگ در بازار آتی بیت کوین فعال شود و با رسیدن قیمت بیتکوین به بیش از ۱۱,۳۰۰ دلار، این پوزیشن بسته شود. بعداً می‌توانیم مشاهده کنیم که این استراتژی تا چه حد کارآمد بوده است.

//@version=4
(strategy("ToDaMoon", overlay=true
(enter = input(11000
(if (price <= enter
(exit = input(11300
price = close
    strategy.entry("BuyTheDip", strategy.long, comment="BuyTheDip
(if (price >= exit
    strategy.close_all(comment="SellTheNews

در اینجا، ورود و خروج را به عنوان متغیرها در نظر گرفته‌ایم. هم‌چنین متغیر قیمت را ایجاد کرده‌ایم که در هر دوره، بسته می‌شود. سپس، چندین منطق به صورت جمله‌های شرطی داریم. اگر بخش موجود در پرانتزها درست باشد، بلاک پایین آن اجرا خواهد شد. در غیر این صورت از آن رد خواهد شد. بنابراین، اگر قیمت کمتر یا برابر با قیمت ورودی موردنظر ما باشد، اولین جمله، درست (true) خواهد بود و وضعیت سفارش فعال شده و خرید انجام می‌شود. پس از آنکه قیمت به میزان موردنظر افزایش یافت، بلاک دوم فعال شده و تمام سفارش‌های باز را می‌بندد.

بر روی نمودار، فلش‌هایی قرار خواهیم داد که نقطه ورود و خروج ما را نشان دهند. این کد را کپی کرده و به نمودار اضافه کنید.11

پلتفرم تریدینگ ویو به طور خودکار، قوانین جدید شما را بر روی اطلاعات قبلی اعمال می‌کند. هم‌چنین متوجه خواهید شد که از تب ویرایشگر پاین به Strategy Tester تغییر خواهد کرد. این موضوع به شما امکان می‌دهد تا حالت کلی سود بالقوه خود، فهرستی از معاملات و عملکرد هر کدام را مشاهده کنید.12

آزمایش اندیکاتورها

زمان آن رسیده است با استفاده از بعضی از مفاهیمی که تاکنون توضیح داده شده است، اسکریپت خود را بنویسید. ما EMA و RSI را ترکیب کرده و از مقادیر آنها برای تعیین رنگ کندل استیک‌ها استفاده می‌کنیم. از این اندیکاتور نباید به عنوان مشاوره مالی استفاده شود. این اندیکاتور نیز باید همانند سایر اندیکاتور ها با ابزارهای دیگر استفاده شود تا استراتژی مناسب توسعه یابد. اکنون بر روی اسکریپت جدید کار می‌کنیم. تمام اندیکاتور ها را از روی نمودار حذف کنید و نمودار  BTC/BUSD  را نیز پنهان کنید.

بر روی نمودار جدید خود هر اسمی که می‌خواهید بگذارید، فقط مطمئن شوید که مقدار overlay برابر با true باشد (overlay=true).

(study(title="Binance Academy Script", overlay=true

فرمول EMA را به یاد بیاورید. ما باید ضریبی با طول EMA ارائه دهیم. آن را به عنوان یک ورودی قرار می‌دهیم که به عدد صحیح نیاز دارد. هم‌چنین مقدار حداقل و مقدار پیش‌فرضی تعیین می‌کنیم که به ترتیب می‌توانند minval و defval باشند.

(study(title="Binance Academy Script", overlay=true
(emaLength = input(title="EMA Length", type=input.integer, defval=25, minval=0

با استفاده از این متغیرها می‌توانیم مقدار EMA را برای هر کندل محاسبه کنیم.

(study(title="Binance Academy Script", overlay=true
(emaLength = input(title="EMA Length", type=input.integer, defval=25, minval=0
(emaVal = ema(close, emaLength

به RSI می‌پردازیم. طول RSI را نیز به همان شیوه تعیین می‌کنیم:

(study(title="Binance Academy Script", overlay=true
(emaLength = input(title="EMA Length", type=input.integer, defval=25, minval=0
(emaVal = ema(close, emaLength
(rsiLength = input(title="RSI Length", type=input.integer, defval=25, minval=0

اکنون می‌توانیم آن را محاسبه کنیم:

(study(title="Binance Academy Script", overlay=true
(emaLength = input(title="EMA Length", type=input.integer, defval=25, minval=0
(emaVal = ema(close, emaLength
(rsiVal = rsi(close, rsiLength
(rsiLength = input(title="RSI Length", type=input.integer, defval=25, minval=0

در این مرحله، بر اساس مقادیر EMA و RSI، رنگ کندل استیک‌ها را تعیین می‌کنیم. شرایطی را برقرار کنید که ۱) قیمت پایانی کندل بیشتر از EMA باشد. ۲) مقدار RSI بیشتر از ۵۰ باشد. شاید بپرسید چرا؟ کاربرد این اندیکاتورها در تعیین نقطه مناسب برای ترید ارزهای دیجیتال است. برای مثال، زمانی که استراتژی فوق شرایط را مناسب خرید نشان داد، شما بلافاصله پوزیشن خرید خود را فعال می‌کنید. یا برعکس، از آن استفاده کنید تا متوجه شوید که وقت فروش نیست، حتی اگر سایر اندیکاتور ها چیز دیگری بگویند.

بنابراین کد بعدی به شکل زیر خواهد بود:

(study(title="Binance Academy Script", overlay=true
(emaLength = input(title="EMA Length", type=input.integer, defval=25, minval=0
(emaVal = ema(close, emaLength
(rsiVal = rsi(close, rsiLength
(rsiLength = input(title="RSI Length", type=input.integer, defval=25, minval=0
colors = close > emaVal and rsiVal > 50 ? color.green : color.red

به عبارت ساده‌تر، اگر مقدار EMA بیشتر از قیمت پایانی و مقدار RSI بیشتر از ۵۰ باشد، کندل به رنگ سبز خواهد بود. در غیر این صورت به رنگ قرمز تبدیل خواهد شد.

سپس، EMA را رسم می‌کنیم:

study(title="Binance Academy Script", overlay=true)
emaLength = input(title="EMA Length", type=input.integer, defval=25, minval=0)
emaVal = ema(close, emaLength)
rsiVal = rsi(close, rsiLength)
rsiLength = input(title="RSI Length", type=input.integer, defval=25, minval=0)
plot(emaVal, "EMA")
colors = close > emaVal and rsiVal > 50 ? color.green : color.red

در آخر، کندل‌ها را رسم می‌کنیم و اطمینان حاصل می‌کنیم که پارامتر رنگ نیز وجود داشته باشد:

study(title="Binance Academy Script", overlay=true)
emaLength = input(title="EMA Length", type=input.integer, defval=25, minval=0)
emaVal = ema(close, emaLength)
rsiVal = rsi(close, rsiLength)
rsiLength = input(title="RSI Length", type=input.integer, defval=25, minval=0)
plotcandle(open, high, low, close, color=colors)
colors = close > emaVal and rsiVal > 50 ? color.green : color.red
plot(emaVal, "EMA")

اسکریپت آماده است. آن را به نمودار اضافه کنید تا عملکرد آن را مشاهده کنید.

سوالات رایج درباره سایت تریدینگ ویو

آیا نماد بورس ایران در تریدینگ ویو وجود دارد؟

  • خیر – به طور مستقیم نمی‌توانیم نمادهای شرکت‌های لیست شده در بورس اوراق بهادار تهران را در تریدینگ ویو مشاهده کرد. اما نمادهای شرکت‌های موجود در بورس‌ها امریکا و برخی بورس‌های اروپا و آسیا را می‌توانید مشاهده کرد. 

آیا زبان تریدینگ ویو فارسی می شود؟ 

  • خیر – این سایت زبان‌های مختلفی را پشتیبانی می‌کند اما زبان فارسی در میان آنها نیست.

آیا امکان دانلود تریدینگ ویو فارسی وجود دارد؟

  • خیر. سایت تریدینگ ویو نسخه فارسی برای دانلود ندارد.

آیا تریدینگ ویو اپلیکیشن دارد؟

  • بله – نسخه دسکتاپ سایت تریدینگ ویو نیز ارائه شده که نسخه ویندوز آن را می‌توانید از اینجا دانلود کرد. همچنین برای دانلود نسخه تلفن همراه به اینجا مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله طریقه ثبت نام در سایت تحلیلی تریدینگ ویو را آموزش دادیم. همچنین نحوه کار با این سایت و آموزش استفاده از اندیکاتور و اسیلاتور و ابزارهای تحلیل تکنیکال در سایت Trading View را آموزش دادیم. این سایت ابزاری برای فیلتر کردن دارایی‌ها بر اساس استراتژی شخصی افراد تحت عنوان Screener در اختیار ما قرار می‌دهد که می‌توانیم با استفاده از آن سیگنال‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم؛ که در این مقاله با این ابزار نیز آشنا شدیم. در بخش دوم و نهایی نیز نحوه ساخت اندیکاتور با استفاده از زبان پاین ، زبان برنامه‌نویسی سایت تریدینگ ویو آشنا شدیم و این مسئله را با مثال‌هایی آموزش دادیم.

منبع
medium

نوشته های مشابه

70 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا