صرافی متمرکز

بررسی هک 7 صرافی برتر کریپتو در سال 2019

هک اخیر صرافی کریپتویی آپ بیت (Upbit)، خطر نگهداری ارز های دیجیتال در صرافی ها را بیش از پیش آشکار ساخت. در این نوشتار به بررسی هفت مورد از هک های برجسته صرافی های کریپتو (Crypto) در سال ۲۰۱۹ پرداخته می شود که در هر کدام از این هک ها به نسبت هک های قبلی جسارت بیشتری به خرج داده شده است. درسی که از این هک ها می گیریم این است که اگر کلید های خود را نداشته باشیم، کریپتو ها متعلق به خودمان نیستند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

۱- صرافی کریپتوپیا (Cryptopia)

صرافی

در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ بود که یک حفره امنیتی در این صرافی کشف شد و این صرافی متحمل ضرر های برجسته ای شد. تخمین زده می شود که حدودا ۱۶ میلیون دلار دارایی کریپتویی از این صرافی دزدیده شده باشد. این هک به قدری تکان دهنده بود که کریپتوپیا توضیحی برای آن نداشت. این صرافی نیوزیلندی، مدتی بعد از هک، مجددا خواست که فعالیت های خود را از سر بگیرد اما نتوانست و سرانجام پرونده ورشکستگی تشکیل داد.

۲- صرافی کریپتویی دراگون اکس (Dragon EX)

این صرافی سنگاپوری در ۲۴ مارس هک شد. مقدار وجوه هک شده در ابتدا فاش نشد اما چند روز بعد معلوم شد که حدودا ۷ میلیون دلار در اثر این حفره امنیتی هک شده است. این صرافی وعده بازگشت کامل وجوه قربانیان را نداد بلکه در عوض، یک طرح جبرانی را اعلام کرد که در آن وجوه قربانیان از طریق تتر (Tether) و دراگون توکن (Dragon Token) پس داده خواهد شد.

۳- صرافی بیت هامب (Bithumb)

هکر ها این صرافی را در ماه مارس برای ۱۳ میلیون دلار توکن ایاس (EOS) نشانه گرفتند و بعدا این صرافی واقع در کره جنوبی متوجه شد که ۶.۲ میلیون دلار ریپل (XRP) را نیز از دست داده است. این صرافی در اواخر ۲۰۱۸ نیز هک شد. بیت هامب این هک ها را داخلی می داند و متوجه شده که یک برداشت غیر عادی از یکی از کیف پول های آن صورت گرفته است. این صرافی ادعا می کند که به وجوه کاربران در این هک آسیبی نرسیده است.

۴- صرافی بایننس (Binance)

صرافی

هکر ها در ماه می مقدار عظیم ۷۰۰۰ بیت کوین (bitcoin) را از بایننس دزدیدند. این آسیب پذیری در کیف پول آنلاین این صرافی پیدا شد. بایننس از لحاظ حجم معاملات بزرگترین صرافی کریپتویی جهان است. این صرافی ادعا می کند که وجوه دزدیده شده تنها ۲ درصد از کل وجوه کیف پول را در زمان هک تشکیل داده بود. وجوه دزدیده شده سریعا از طریق شبکه ای از کیف پول های کوچکتر و کوچکتر انتقال داده شدند. بایننس برداشت و واریز در این صرافی را برای یک هفته متوقف کرد و به تقویت پروتکل های امنیتی خود پرداخت. این صرافی سرویس های خود را در ۱۵ می دوباره باز کرد. بایننس وعده بازگشت وجوه کاربران را از وجوه ذخیره اضطراری خود داده است.

۵- صرافی بایترو (BiTrue)

این صرافی سنگاپوری حدود ۴.۲ میلیون دلار از وجوه کاربرانش را در ماه ژوئن از دست داد. هکر ها اینبار ریپل و کاردانو (ADA) را نشانه گرفتند و از حفره امنیتی موجود استفاده کردند. آنها دریافتند که هکر ها بعدا ۹.۳ میلیون ریپل و ۲.۵ میلیون کاردانو را به صرافی های مختلف انتقال داده اند. این صرافی سعی دارد که در مشارکت با صرافی های دیگر اقدام به مصادره این وجوه کند و قول داده که وجوه همه قربانیان را برگرداند.

۶- صرافی بیت پوینت (BitPoint)

این صرافی ژاپنی ۲۸ میلیون دلار را در جولای از دست داد و در اثر این هک ۵۰,۰۰۰ کاربر لطمه خوردند. هنوز مشخص نیست که هکر ها چگونه امنیت بیت پوینت را شکسته اند، اما این هک باعث شد که بیت پوینت برای یک ماه معاملات خود را متوقف کند. این صرافی به زودی بعد از این هک، وعده بازگشت وجوه کاربران را داد. بیت پوینت که تنها ۵ ارز اصلی را پشتیبانی می کند، دوباره در آگوست شروع به کار کرد.

۷- صرافی آپ بیت

این هک اخیر در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۹ به وقوع پیوست و باعث از دست رفتن حدودا ۴۹ میلیون دلار شد. یک تراکنش غیر عادی در این روز صورت گرفت و باعث از دست رفتن ۳۴۲,۰۰۰ اتر در عرض چند دقیقه شد. این صرافی مدعی است که این هک به وجوه کاربران ضربه ای نزده است. آپ بیت همه عملکرد ها را برای حداقل دو هفته معلق کرده است.

این هک ها نشان دهنده ریسک های خطرناکی هستند که صرافی ها و کاربران با کیف پول های خصوصی و عمومی خود انجام می دهند. امیدواریم که در سال ۲۰۲۰ از این خطرات در اکوسیستم کریپتو کاسته شود. نظر شما چیست؟ آیا دارایی های کریپتویی خود را در صرافی ها نگه می دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا