آموزشکریپتو کده

پروژه پورتال گیمینگ چیست؟ معرفی بزرگ‌ترین شبکه بازی‌های وب ۳ و ارز دیجیتال PORTAL

بازی‌‌‌سازی وب ۳ یک ایده هیجان‌انگیز برای جذب میلیون‌ها نفر به فضای کریپتو است؛ اما یک چالش بزرگ مانع استقبال گیمرها از این بخش می‌شود. در واقع بازیکنان برای انجام بازی‌های مختلف با شبکه‌های متفاوتی سروکار دارند و متعاقبا باید توکن همان زنجیره را در اختیار داشته باشند. به‌علاوه امکان تعامل کامیونیتی یک بازی با شبکه‌های دیگر هم غیرممکن است. پورتال گیمینگ (Portal Gaming) یک پلتفرم بازی است که قصد دارد چالش همکاری میان‌زنجیره‌ای را حل کند تا گیمرها در یک پلتفرم واحد به دنیایی از بازی‌های بلاکچینی دسترسی داشته باشند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم پروژه Portal Gaming چیست، اکوسیستم آن شامل چه بخش‌هایی می‌شود و ارز دیجیتال Portal چیست.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند
نکات کلیدی
📌 پورتال گیمینگ یک پلتفرم بازی است که با ارائه بازهای بلاکچین‌های مختلف در یک پلتفرم واحد، صنعت بازی‌های وب ۳ را متحول می‌کند.
📌 پورتال با استفاده از قابلیت همکاری لیرزیرو، امکان تعامل میان‌زنجیره‌ای را برای گیمرها فراهم می‌کند.
📌 پروژه Portal از بیش از ۴۰ بلاکچین شامل اتریوم، سولانا، آوالانچ و پالیگان پشتیبانی می‌کند.
📌 ۲۰۰ بازی بلاکچینی آماده راه‌اندازی در پلتفرم پورتال هستند.
📌 از ارز دیجیتال Portal برای پرداخت کارمزد شبکه، خرید دارایی‌‌های درون بازی، استیکینگ، خرید نودها و دسترسی به NFTهای انحصاری بازی‌ها استفاده می‌شود.

پروژه پورتال گیمینگ چیست؟

پروژه پورتال گیمینگ چست
منبع: icodrops.com

پورتال گیمینگ (Portal Gaming) یک پلتفرم بازی است که امکان اتصال بازی‌های وب ۳ در بلاکچین‌های مختلف را در یک مکان واحد فراهم می‌کند. این پروژه برای عملی کردن ایده خودش از پروتکل «قابلیت همکاری» شبکه لیر زیرو (LayerZero) کمک گرفته است. پورتال گیمینگ در حال حاضر از بیش از ۴۰ بلاکچین شامل اتریوم، پالیگان، سولانا، آوالانچ و آربیتروم پشتیبانی می‌کند. همچنین بیش از ۲۰۰ بازی بلاکچینی آماده هستند تا هنگام راه‌اندازی پلتفرم در دسترس کاربران قرار بگیرند. به این ترتیب گیمرها در یک بستر غیرمتمرکز علاوه بر بازی‌های مختلف، به‌صورت یکجا به آیتم‌های خود نیز دسترسی دارند.

بازی‌هایی نظیر استار اطلس (Star Atlas)، سایفر اودیسه (Sipher Odyssey)، دیفای کینگدمز (DeFi Kingdoms)، کریپتو یونی‌کورنز (Crypto Unicorns) و ایپ‌آیرن (Apeiron) نمونه‌هایی هستند که قرار است در این پلتفرم ارائه ‌شوند.

یک نکته مهم دیگر در مورد پورتال گیمینگ، معرفی آن به عنوان ۴۷ امین پروژه لانچ‌پول بایننس است. به دنبال این اقدام در ۲۱ الی ۸ فوریه (۲ تا ۸ اسفند ۱۴۰۲) و تقاضای قابل‌توجه کاربران، ۸.۶ میلیارد توکن BNB و FDUSD استیک شد. سپرده‌گذاران می‌توانستند در ازای استیک ۷ روزه دارایی‌های خود، مشمول دریافت توکن Portal (٪۵ از عرضه کل) شوند.

معرفی اکوسیستم پورتال

پورتال گیمینگ محدود به یک پلتفرم بازی نیست و یک اکوسیستم را تشکیل می‌دهد. بخش‌های مختلف اکوسیستم پورتال عبارتند از:

کیف پول پورتال

پروژه پورتال با هدف تسهیل ورود گیمرهای سنتی به فضای بازی وب ۳، کیف پولی را به نام پورتال ولت (Portal Wallet) طراحی کرده است. در این کیف پول نیازی به حفظ کلیدهای خصوصی نیست و کاربران می‌توانند با استفاده از قابلیت‌های لاگین وب ۲ مانند اکانت‌های گوگل، اپل و دیسکورد به سادگی وارد کیف پول پورتال شوند.

برنامه‌نرم‌افزاری پورتال

پورتال یک برنامه نرم‌افزاری هم دارد که کاربران با استفاده از آن می‌توانند از بازی‌های جدید و خاص و همچنین مطالب مربوط به گیمینگ مطلع شوند. به‌علاوه، این برنامه پلتفرمی برای مبادله مستقیم دارایی‌های درون بازی و استیک ارز دیجیتال پورتال است. کاربرد دیگر برنامه پورتال این است که به عنوان یک لایه اجتماعی عمل می‌کند و گیمرها می‌توانند در این اپلیکیشن با یکدیگر تعامل، ملاقات و گفتگو داشته باشند.

یکپارچه‌سازی پورتال با لیرزیرو

مهم‌ترین بخش ارزش پیشنهادی پورتال گیمینگ، فراهم کردن شرایطی است تا بازی‌ها در بلاکچین‌های مختلف بتوانند به یکدیگر متصل شوند. پورتال برای تحقق این هدف از سیستم پیام‌رسانی جدید و کم‌هزینه لیرزیرو (LayerZero) استفاده می‌کند. به‌لطف این همکاری، اکوسیستم‌های مختلف بازی می‌توانند از توکن بومی پورتال (PORTAL) به عنوان ارز پیش‌فرض برای تراکنش‌های روی پلتفرم استفاده کنند و به یکدیگر متصل شوند.

نودهای پورتال

پشتیبانی از اکوسیستم پورتال بر عهده شبکه‌ای از نودها است که توسط کامیونیتی اجرا و اداره می‌شوند. این نودها برای اتصال شبکه لایه اوراکل لیرزیرو به لایه ۳ پورتال، یک لایه همگام‌سازی را تشکیل می‌دهند. به‌عبارت دیگر زمانی‌ که یک تراکنش میان‌زنجیره‌ای در اکوسیستم پورتال انجام می‌شود، لیرزیرو از طریق سیستم پیام‌رسانی خود این تراکنش را تسهیل می‌کند؛ اما بعد از آن نودهای پورتال برای اطمینان از اعتبار و قانونی‌بودن تراکنش‌ها، اعتبارسنجی را انجام می‌دهند. این رویکرد محور اصلی اکوسیستم پورتال است؛ چراکه اعتبار تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای و امنیت کل اکوسیستم را تضمین می‌کند.

کاربران می‌توانند نودهای پورتال را از طریق سرویس‌های مبتنی بر ابر یا به‌صورت محلی در دستگاه‌های خودشان اجرا کنند و در ازای اعتبارسنجی توکن Portal بگیرند.

ارز دیجیتال پورتال چیست؟

ارز دیجیتال Portal چیست
منبع: coinbay.io

پورتال گیمینگ یک توکن بومی دارد که با نماد PORTAL در بازار رمزارزها شناخته می‌شود. ارز دیجیتال پورتال یک توکن اومنی چین است و برای اینکه بتواند مستقل از زنجیره عمل کند، از فناوری لیرزیرو کمک می‌گیرد. از توکن Portal در موارد مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از:

 • کارمزد تراکنش: از ارز دیجیتال پورتال برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و پاداش دادن به اپراتورهای نود استفاده می‌شود.
 • پرداخت هزینه‌ها: کاربران می‌توانند در بازارهای غیرمتمرکز مانند مجیک ادن از توکن Portal برای مبادله دارایی‌ بازی‌های تحت حمایت پلتفرم استفاده کنند. پورتال به دلیل ماهیت اومنی چینی می‌تواند میان زنجیره‌ها جابه‌جا شود و در بازی‌های مختلف پشتیبانی‌شده توسط پورتال، مورد استفاده قرار بگیرد.
 • اعطای حق حاکمیت: دارندگان ارز دیجیتال پورتال در تعیین مسیر و تصمیم‌های مهم پلتفرم مانند نحوه توزیع و کاربردهای توکن حق رای دارند.
 • استیکینگ: کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را سپرده‌گذاری کنند و از مزایای ارائه شده توسط بنیاد پورتال (Portal Foundation) و شرکای پلتفرم بهره‌مند شوند. استیک‌کننده‌های پورتال علاوه بر سود حاصل از کارمزد تراکنش‌ها، مشمول یک سود پایه می‌شوند که از سمت خزانه به آن‌ها تعلق می‌گیرد. همچنین سپرده‌گذاران دارای حق رای به بازی‌ها هستند تا از این طریق بیشتر در معرض دید کاربران پلتفرم قرار بگیرند. به واسطه این مکانیسم، پروژه‌های جدید هم می‌توانند با استیک پورتال به دیده شدن بازی خود و جذب کاربر کمک کنند.
 • دسترسی انحصاری: دارندگان ارز دیجیتال پورتال می‌توانند NFTهای انحصاری را از شرکای پورتال بخرند.
 • خرید نودها: ‌اپراتورهای نود پورتال می‌توانند از این توکن برای خرید نود استفاده کنند. 

توکنومیکس Portal

توکنومیکس Portal
منبع: Coinmarketcap.Com

عرضه کل توکن پورتال ۱ میلیارد واحد است که حدود ٪۱۶.۷ آن در زمان راه‌اندازی عرضه شده است. در توکنومیکس پورتال بخش اعظمی از توکن‌ها به تیم، مشاوران و خزانه تعلق یافته است. از دارایی‌های موجود در خزانه برای پاداش دادن به توسعه‌دهندگان بازی و اپراتورهای نود استفاده می‌شود. نحوه تخصیص توکن پرتال به شرح زیر است:

 • لانچ‌پول بایننس: ٪۵
 • تیم و مشاوران: ٪۲۳
 • خزانه: ٪۲۳
 • فروش خصوصی: ٪۲۲
 • فروش عمومی: ٪۱۱
 • مشوق‌های کامیونیتی ۱: ٪۱۰
 • مشوق‌های کامیونیتی ۲: ٪۴
 • ذخیره نقدینگی: ٪۲

آزادسازی توکن‌های پورتال طبق جدول زمانی زیر انجام می‌شود:

توزيع توکن Portal
منبع: Coinmarketcap.Com

به گزارش میهن بلاکچین‌ در زمان نگارش این مقاله، پورتال گیمینگ با مارکت کپ۸۱۴۳۳۱ میلیون دلار در رتبه ۳۴۳ بازار رمزارزها قرار دارد. حجم معاملات ۲۴ ساعته آن نیز به میزان ۱۷,۵۵۸,۳۴۹ دلار است. عرضه در گردش پورتال برابر با ۱۶۷,۱۳۴,۶۱۵ واحد و عرضه کل آن ۱ میلیارد واحد است. در حال حاضر قیمت Portal در محدوده ۰.۸۳ دلار قرار دارد. بیشترین قیمت این توکن در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ در محدوده ۴.۳ دلار و کمترین قیمت آن در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ با قیمت ۰.۷۶ دلار بوده است.

بنیانگذاران و شرکای پورتال گیمینگ

در مورد اعضای اصلی و بنیانگذاران پورتال گیمینگ اطلاعاتی در دسترس نیست؛ اما ظاهرا این پروژه با مشاوران برجسته‌ای در حوزه وب ۳ و گیمینگ همکاری می‌کند. همچنین شرکت‌هایی مانند لیر زیرو، مجیک ادن، WME و M80 Esports نیز در بخش‌های توسعه تجاری با پورتال همکاری می‌کنند.

جذب سرمایه و سرمایه‌گذاران پورتال گیمینگ

طبق داده‌های سایت کرانچ بیس (Crunchbase)‌ تنها دور جذب سرمایه پروژه پورتال در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ (۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۲) برگزار شده است. ۵ سرمایه‌گذار فرشته از این پروژه حمایت کرده‌اند؛ اما درمورد میزان سرمایه به‌دست آمده اطلاعاتی فاش نشده است.

ارز دیجیتال پورتال را از کدام صرافی‌ها بخریم و در کدام کیف پول‌ها نگهداری کنیم؟

در حال حاضر ارز دیجیتال پورتال در صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس، بای‌بیت، گیت، کوکوین، اچ‌تی‌اکس، مکسی و بیت‌گت قابل‌دسترس است. همچنین برای خرید توکن Portal می‌توانید از طریق صرافی‌ غیرمتمرکز یونی سواپ اقدام کنید.

با توجه به اینکه ارز دیجیتال Portal بر بستر شبکه اتریوم است، برای نگهداری توکن پورتال می‌توانید از از ولت‌های سازگار با استاندارد ERC-20 نظیر متامسک و تراست ولت استفاده کنید.

جمع‌بندی

پورتال گیمینگ (Portal Gaming) یک پلتفرم بازی است که بازی‌های بلاکچینی پشتیبانی‌شده را در یک مکان واحد ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر گیمرهای شبکه‌های مختلف می‌توانند از طریق حساب کاربری پورتال به بزرگ‌ترین شبکه بازی‌های وب ۳ دسترسی داشته باشند. بازیکنان می‌توانند بدون نیاز به پل‌زدن، سواپ یا خرید توکن‌های اضافی، از توکن پورتال در بازی‌های پشتیبانی شده استفاده کنند. به‌نظر می‌رسد این رویکرد اولا موجب جذب میلیون‌ها گیمر به فضای وب ۳ می‌شود و ثانیا مسئله نقدینگی را برای آن‌ها حل می‌کند. نظر شما در مورد پروژه پورتال گیمینگ چیست؟ آیا پورتال می‌تواند دروازه‌ای برای پذیرش انبوه کاربران به بازی‌های بلاکچینی باشد؟

سوالات متداول (FAQ)‌

پروژه Portal Gaming چیست؟

پورتال گیمینگ یک پلتفرم بازی میان‌زنجیره است که با پشتیبانی از ۴۰ بلاکچین و ۲۰۰ بازی صنعت بازی وب ۳ را متحول می‌کند.

ارز دیجیتال Portal چیست؟

ارز دیجیتال Portal، توکن بومی پرتال گیمینگ است که به دلیل قابلیت میان‌زنجیره‌ای، فعالیت گیمرها در بازی‌های بلاکچینی را آسان‌تر می‌کند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا