اخبار خارجی

۱۵ سال زندان برای کلاهبردار طرح پانزی بیت کوین

راجر ن.ج.کارلسون سوئدی، به دلیل فریب دست‌کم ۳۵۷۵ نفر در یک طرح پانزی سرمایه‌گذاری در بیت کوین، مجرم شناخته شد. طبق تحقیقات او بیش از ۱۶ میلیون دلار از این طریق کلاهبرداری کرده و می‌بایست ۱۸۰ ماه آینده را در زندان فدرال سپری کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از cryptopotato دادگستری آمریکا اعلام کرده است کارلسون ۴۷ ساله بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ از سرمایه هزاران نفر در طرح پانزی خود سو استفاده کرده است. در این مدت، مجرم بیش از ۳۵۰۰ نفر را متقاعد کرده بود سرمایه خود را به صورت بیت کوین یا دارایی‌های دیجیتالی دیگر در اختیار او قرار دهند. او بعدا از این دارایی‌ها برای مصارف شخصی خود استفاده کرد.

۹ سال پیش این مرد سوئدی و شرکت او به نام Eastern Metal Securities مردم را با طرح تامین مالی بازنشستگی معکوس فریب دادند. کارلسون وعده داد به‌ ازای هر ۱۰۰ دلار سهم، ۱.۱۵ کیلوگرم طلا به ارزش تقریبا ۴۴ هزار دلار در آن زمان، پرداخت کند.

او حتی به قربانیان خود صورت‌حساب‌های مالی جعلی ارائه داد تا خیال آنها را از امن بودن سرمایه‌شان که بیشتر به صورت رمز ارز بود راحت کند.


این کلاهبرداری تا زمان دستگیری کارلسون در سال ۲۰۱۹ در تایلند ادامه داشت و بعدا به آمریکا استرداد شد. با انجام تحقیقات معلوم شد کارلسون تمام مبالغ جمع شده را برای برنامه‌های شخصی مانند خرید اقامتگاهی در تایلند، آپارتمان‌های مجلل و حتی اسب‌های مسابقه، خرج کرده است.

تحقیقات در مورد کلاهبرداری راجر کارلسون، طرحی بسیار بی‌رحمانه را کشف کرد که بیش از یک دهه ادامه داشت و طی آن هزاران نفر از جمله افراد مسن آسیب‌پذیر از نظر مالی قربانی شدند. او با وعده یک سبک زندگی عجیب‌وغریب در خانه‌های مجلل و تعطیلات رویایی، دارایی‌های آن‌ها را سرقت کرد.

۱۲ سال زندان برای خرید سلاح‌های کشنده شیمیایی با بیت کوین

جیسون.و.سیزر (Jason William Siesser) یکی از اهالی میزوری، اخیرا قصد داشت در دارک وب با بیت کوین سلاح کشنده شیمیایی خریداری کند. طبق تحقیقات او می‌خواست با استفاده از آن ۳۰۰ نفر را به قتل برساند.

خوشبختانه با پیگیری‌های مقامات قانونی نیت او برملا شد. آن‌ها بسته‌ای که برای جیسون آمده بود را بررسی کردند و متوجه چیز عجیبی شدند. بدون داشتن هیچ اثری روی بسته نوشته شده بود. در گزارش وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا آمده است:

سیزر تصور می‌کرد آن بسته شامل همان سلاح شیمیایی است که سفارش داده بود. او بسته را تحویل گرفت و آن را به داخل اقامتگاه منتقل کرد.

ماموران با بررسی خانه جیسون سیزر آثاری از مواد شیمیایی خطرناک مانند کادمیوم آرسنید، فلز کادمیوم و مقدار قابل توجهی هیدروکلریک‌اسید پیدا کردند که تصور می‌شود هزینه خرید آنها با استفاده از بیت کوین پرداخت شده باشد. در نهایت سیزر به جرم خود اعتراف کرده و به ۱۲ سال زندان محکوم شد.

با توجه به اخبار کلاهبرداری‌ها به نظر شما آیا بهتر نیست مراجع قانونی بر فعالیت‌های حوزه رمز ارزها نظارت داشته باشند؟

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا