تحلیل آنچینتحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

۵ دلیل که نشان می‌دهد ۵۳٬۰۰۰ دلار کف قیمت بیت کوین بوده است

علیرغم نوسانات کنونی بیت کوین و سقوط قیمت به کف ۵ ماه اخیر، دلایل مختلفی نشان می‌دهند کفه ترازوی بازار همچنان به سمت خریداران متمایل است و احتمالا دوباره بزرگترین ارز دیجیتال بازار را به مدار صعودی باز خواهند گرداند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر دلایل مختلفی، از شاخص‌های تکنیکال و آنچین گرفته تا وضعیت اقتصاد کلان آمریکا از به کف رسیدن قیمت بیت کوین در اصلاح اخیر خبر می‌دهند. در این مطلب این دلایل را به تفکیک بررسی می‌کنیم.

واگرایی صعودی بیت کوین

بیت کوین ماه جولای را در وضعیتی پرتلاطم آغاز کرده و بیش از ۱۰.۵۰٪ سقوط کرده است. این ارز دیجیتال سه روز پیش به دنبال ترس فشار فروش ناشی از بازپرداخت بیش از ۱۴۰ هزار واحد بیت کوین صرافی Mt. Gox و فروش توسط دولت آلمان، ریزش سنگینی را تجربه کرد و با سقوط به ۵۳٬۵۵۰ دلار، پایین‌ترین قیمت ۵ ماه اخیر خود را تجربه کرد.

ریزش اخیر بیت کوین اما با افزایش شاخص قدرت نسبی (RSI) همراه شد. این واگرایی گسترده معمولا نشان می‌دهد که فشار فروش در حال ضعیف شدن است،‌ حتی اگر قیمت همچنان به ریزش ادامه دهد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در تحلیل تکنیکال این سناریو اغلب بیانگر یک روند بازگشتی احتمالا یا کاهش سیر روند نزولی کنونی است. این یعنی بیت کوین می‌تواند به زودی دوباره به مدار صعودی بازگردد.

الگوی چکش صعودی در کنار وضعیت اشباع فروش RSI

علاوه بر مورد بالا، دو شاخص تکنیکال کلاسیک دیگر نیز از بهبود قیمت بیت کوین پشتیبانی می‌کنند. قیمت بیت کوین روز ۵ جولای پس از ریزش شدید خود یک الگوی چکش صعودی (Bullish hammer) تشکییل داد. مشخصه این الگو، یک کندل با بنده کوچک، سایه پایینی بلند و سایه بالایی کوچک است و از تغییر روند نزولی به صعودی خبر می‌دهد. جالب‌تر اینجاست که این کندل پیش از این نیز در ماه می دیده شده بود.

توییت
منبع: X

در کنار الگوی چکش صعودی، شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه در نزدیکی آستانه اشباع فروش قرار گرفته، وضعیتی که اغلب قبل از دوره تثبیت یا بازیابی قیمت ایجاد می‌شود. تحلیلگری به نام یاکوب کنفیلد (Jacob Canfield) می‌گوید این شاخص می‌تواند سیگنالی برای بازگشت دوباره بیت کوین باشد و این ارز دیجیتال را به بالای ۷۰٬۰۰۰ دلار برساند.

افزایش احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر

فارغ از فاکتورهای تکنیکال، وضعیت اقتصاد کلان آمریکا نیز از افزایش دوباره قیمت بیت کوین حمایت می‌کند.

بر اساس داده‌های فدواچ گروه CME، در حال حاضر سرمایه‌گذاران بازارهای وال استریت ۷۲٪ احتمال می‌دهند نرخ بهره در ماه سپتامبر ۰.۲۵٪ کاهش یابد. جالب‌تر اینجاست که ماه پیش این احتمال تنها ۴۶.۶۰٪ بود.

پیش‌بینی‌ها از نرخ بهره در ماه سپتامبر - منبع: CME
پیش‌بینی‌ها از نرخ بهره در ماه سپتامبر – منبع: CME

یکی از دلایل اصلی افزایش احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر، افت سرعت استخدام در اقتصاد آمریکاست. زمانی که بازار کار ضعیف می‌شود، فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را برای تحریک فعالیت‌های اقتصادی مدنظر قرار می‌دهد. نرخ‌های بهره پایین‌تر جذابیت سرمایه‌گذاری در اوراق خزانه‌داری را کاهش داده و معمولا برای بیت کوین و سایر دارایی‌های پرریسک اتفاقی صعودی درنظر گرفته می‌شوند.

بازگشت دوباره سرمایه‌گذاران ETF

یکی دیگر از شاخص‌های صعودی که نشان می‌دهد بیت کوین به کف خود رسیده، از سرگیری جریان‌های ورودی به صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) آمریکایی پس از دو روز متوالی خروج سرمایه است.

در تاریخ ۵ جولای، همزمان با انتشار آمار مربوط به بازار کار آمریکا، این صندوق‌ها در مجموع ۱۴۳.۱۰ میلیون دلار ورودی سرمایه را تجربه کردند که نشاندهنده افزایش ریسک بین سرمایه‌گذاران وال استریت است.

نمودار جریان سرمایه ETFهای بیت کوین - منبع: Farside Investors
نمودار جریان سرمایه ETFهای بیت کوین – منبع: Farside Investors

از این ورودی، صندوق FBTC شرکت فیدلیتی با ۱۱۷ میلیون دلار در راس کار قرار داشت. BITB بیت وایز، ARKB آرک توئنتی وان‍شرز و HODL ون‌اک نیز به ترتیب ۳۰.۲، ۱۱.۳ و ۱۲.۸ میلیون دلار ورودی را به ثبت رساندند.

در سمت مقابل، ۲۸.۶ میلیون دلار از صندوق GBTC گری اسکیل خارج شد.

افزایش دوباره پایه پولی آمریکا

یکی دیگر از سیگنال‌هایی که از صعود احتمالی بیت کوین خبر می‌دهد، رشد اخیر پایه پولی M2 آمریکاست. پایه پولی M2 شاخصی است که مقدار ارز در گردش را به انضمام موجودی حساب‌های بانکی و بازارهای مالی اندازه‌گیری می‌کند. تا ماه می ۲۰۲۴، این پایه پولی حدود ۰.۸۲٪ در بازه سال به سال افزایش یافته است.

نمودار پایه پولی M2 - منبع: FRED
نمودار پایه پولی M2 – منبع: FRED

رشد عرضه M2 نشان‌دهنده نقدینگی یا پول در گردش بیشتر در اقتصاد است که می‌تواند به سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین منجر شود و سرمایه‌گذاران را از دارایی‌های سنتی با بازدهی پایین از جمله اوراق قرضه دور کند.

کاپیتولاسیون ماینرها و کف قیمت بیت کوین

در حال حاضر، شاخص‌های مرتبط با کاپیتولاسیون یا تسلیم شدن ماینرهای بیت کوین به سطوحی که آخرین بار پس از ورشکستگی صرافی FTX در اواخر سال ۲۰۲۲ مشاهده شد بازگشته است که نشان‌دهنده کف احتمالی برای بازار این ارز دیجیتال است. کاپیتولاسیون ماینرها زمانی رخ می‌دهد که استخراج‌کنندگان این ارز دیجیتال برای تداوم فعالیت‌های خود مجبور به فروش بخشی از بیت کوین‌های خود می‌شوند یا تعداد زیادی به دلیل به صرفه نبودن فرآیند استخراج عملا از این کار کناره‌گیری می‌کنند.

جالب است بدانید در چند ماه گذشته بارها تسلیم شدن ماینرها رخ داده است. یکی از نشانه‌های قابل توجه این اتفاق، کاهش گسترده هش ریت بیت کوین یا همان توان محاسباتی است که ماینرها به شبکه اختصاص می‌دهند.

در حال حاضر، هش ریت نسبت به اوج ۲۷ آپریل خود ۷.۷٪ کاهش یافته و به ۵۷۶ اگزاهش در ثانیه رسیده که پایین‌ترین سطح ۴ ماه اخیر است. این ریزش شدید نشان می‌دهد که برخی از ماینرها پس از فشارهای مالی به دنبال هاوینگ عملا دستگاه‌های خود را خاموش کرده‌اند.

میزان افت هش ریت واقعی شبکه بیت کوین - منبع: CryptoQuant
میزان افت هش ریت واقعی شبکه بیت کوین – منبع: CryptoQuant

با خروج ماینرهای ضعیف‌تر از بازار یا کاهش فعالیت‌ آنها، ماینرهای رقابتی‌تر سود بیشتری به جیب خواهند زد. این اتفاق تداوم فعالیت این دسته از ماینرها را تثبیت کرده و نیاز به فروش بیت کوین آنها را کاهش می‌دهد. اتفاقی که مشابه با چرخه‌های گذشته می‌تواند سیگنالی برای به کف رسیدن قیمت بیت کوین باشد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا