اخبار بیت کوین

همه نگاه‌ها به عملکرد بیت کوین پس از هاوینگ؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

بیت کوین اولین هفته معاملاتی پس از هاوینگ خود را در حالی آغاز می‌کند که خریداران مقاومت ۷۰٬۰۰۰ دلاری را هدف قرار داده‌اند. قیمت بیت کوین به دنبال هاوینگ موفقیت آمیز این ارز دیجیتال و آغاز فصل جدیدی در تاریخ آن، نشانه‌هایی از تجدید روند صعودی را نشان داده است.

اما، آیا پس از یک هفته نوسانات شدید و سقوط قیمت بیت کوین به کف ۶ هفته اخیر خود، بازار روزهای بد خود را پشت سر گذاشته است؟ تحلیلگران در بررسی رفتار احتمالی بیت کوین پس از هاوینگ چرخه‌های گذشته این ارز دیجیتال را زیر ذره‌بین می‌برند. در گذشته، بیت کوین معمولا تمایل داشته هفته‌ها و ماه‌ها پس از هاوینگ کاهش یابد و سپس روند صعودی چشمگیر خود را آغاز کند.

با این حال در چرخه فعلی اتفاقاتی افتاده که پیش از این سابقه نداشته است. به عنوان مثال، بیت کوین سقف تاریخی خود را قبل از هاوینگ چهارم زد، بنابراین در سال ۲۰۲۴، در حالی که ماینرها خود را با وضعیت جدید وفق می‌دهند و همچنان چشم‌انداز مشکلات ژئوپولتیک و اقتصاد کلان شکننده وجود دارد، هرچیزی ممکن است رخ دهد.

در این مطلب، نگاه دقیق‌تری به مسائلی که در هفته پیش رو می‌توانند قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار دهند می‌اندازیم.

سفارشات فروش از رشد قیمت جلوگیری می‌کنند

کندل هفتگی بیت کوین پس از یک هفته پر از اتفاق بالاتر از ۶۶٬۰۰۰ دلار بسته شد که بالاترین سطح از ۱۵ آپریل به شمار می‌رود.

در حال حاضر، بیت کوین در کانال ۶۶٬۰۰۰ دلاری معامله می‌شود و بسیاری منتظر آغاز ساعات معاملات وال استریت و فعالیت ETFهای بیت کوین هستند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اما هفته گذشته، بخش زیادی از فروش در بازار در ساعات معاملاتی آمریکا انجام شد. کیث الن (Keith Alan)، یکی از بنیانگذاران پلتفرم متریال ایندیکیترز (Material Indicators) با اشاره به دفتر سفارشات بیت کوین می‌گوید بلاک بزرگی از سفارشات فروش، کمی بالاتر از قیمت اسپات وجود دارد که با هدف جلوگیری از رشد بیشتر قیمت گذاشته شده است:

به نظر می‌رسد این بلاک سفارشات فروش برای جلوگیری از بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین به رنگ سبزرنگ ایجاد شده باشد. من فکر می‌کنم این سفارشات را یکی از ۱۰ شرکت پشت پرده ETFهای بیت کوین برای جلوگیری از بازگشت قیمت به محدوده ۷۰٬۰۰۰ دلار پیش از باز شدن بازارهای بورس و ایجاد فرصت خرید ثبت کرده است.

دفتر سفارشات بیت کوین - منبع: Keith Alan
دفتر سفارشات بیت کوین – منبع: Keith Alan

این سفارش در آخر هفته، همزمان با تعطیلی بازارهای مالی وجود نداشته است، اتفاقی که احتمال دست داشتن شرکت‌های بزرگ در ثبت آن را افزایش می‌دهد:

در واقع ممکن است به این دلیل که این شرکت‌ها نمی‌توانستند در آخر هفته دست به خرید بزنند این سفارش را در آن زمان ثبت نکرده‌اند. انتظار دارم روز دوشنبه نوسانات به بازار برگردد.

هیت مپ لیکویید شدن پوزیشن‌های معاملاتی - منبع: CoinGlass
هیت مپ لیکویید شدن پوزیشن‌های معاملاتی – منبع: CoinGlass

آخرین داده‌ها از دفتر سفارشات بیت کوین در وب‌سایت کوین گلس نیز نشان می‌دهد در زمان نگارش این خبر، بخشی از سفارشات فروش که اکثر آنها در حوالی ۶۶٬۶۰۰ دلار قرار گرفته نهایی شده‌اند.

این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد علیرغم صعود بیت کوین تا اوج هفتگی خود، تعداد زیادی از پوزیشن‌های شورت کوتاه‌مدت هنوز لیکویید نشده‌اند و در ۲۴ ساعت اخیر تنها ۱۷ میلیون دلار لیکویید شده است.

اسکیو (Skew)، معامله‌گر معروف رمزارزها در واکنش به کندل هفتگی بیت کوین آن را «بسیار خوب» توصیف کرد و در توییتی در این رابطه نوشت:

روند ابتدایی هفته برای بیت کوین بسیار اهمیت خواهد داشت. محدوده ۶۵ تا ۶۶ هزار در تایم فریم بلندمدت نسبتا از تداوم صعود بیت کوین جلوگیری کرده بود. من امروز تایم فریم ۴ ساعته را بررسی می‌کنم تا ببینم چه اتفاقی در ادامه خواهد افتاد.

روند احتمالی بیت کوین پیش از آغاز رالی پس از هاوینگ

به دنبال انجام شدن هاوینگ بیت کوین، در حال حاضر بسیاری از معامله‌گران و تحلیلگران از جمله رکت کپیتال (Rekt Capital) به دنبال پیش‌بینی روند آتی این ارز دیجیتال هستند.

همانطور که پیش از این گزارش دادیم، به عقیده رکت کپیتال، چرخه‌های بیت کوین در حوالی هاوینگ به ۵ فاز مختلف تقسیم می‌شوند. اگرچه بیت کوین در چرخه فعلی اتفاقات بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده، به نظر می‌رسد رفتار چرخه‌ای همچنان باقی مانده و می‌توان با توجه به آن روند آتی این ارز دیجیتال را پیش‌بینی کرد.

به گفته رکت کپیتال، در حال حاضر بیت کوین در فاز «انباشت مجدد» قرار گرفته و در این مرحله، قیمت در حال تثبیت شدن است. در فاز انباشت مجدد، قیمت بیت کوین برای مدت نسبتا طولانی اصلاح و تثبیت می‌شود و بسیاری از سرمایه‌گذاران را ناامید می‌کند. با این حال، این تحلیلگر معتقد است این مرحله، سکوی پرشی عالی برای خرید بیت کوین محسوب می‌شود.

وی روز گذشته در توییتی نوشت:

اگر بیت کوین پیش از این سقف و کف محدوده انباشت مجدد خود را نشان داده باشد چه؟ اگر اینطور باشد، تا زمانی که قیمت در این محدوده است بهترین فرصتی است که می‌توان بیت کوین را پیش از رالی پس از هاوینگ خریداری کرد.

فازهای مختلف بیت کوین اطراف هاوینگ - منبع: Rekt Capital
فازهای مختلف بیت کوین اطراف هاوینگ – منبع: Rekt Capital

وی در توییت دیگری در این رابطه نوشته است:

پیش از هاوینگ هر کدام از فازهای اصلاحی بیت کوین فرصتی برای خرید در کف این ارز دیجیتال بود. در ادامه نیز تثبیت احتمالی قیمت در هفته‌های آتی، فرصتی برای خرید خواهد بود.

از اقتصاد کلان چه خبر؟

مشابه با هفته‌های گذشته، این هفته نیز داده‌های مختلفی از وضعیت اقتصاد کلان آمریکا منتشر می‌شوند که می‌توانند بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند.

در راس این داده‌ها، شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) سه‌ماهه اول، آمار مطالبات بیکاری و شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) ماه مارس هستند که مورد آخر روز جمعه ۲۶ آپریل منتشر خواهد شد.

شاخص PCE ابزار ترجیحی فدرال رزرو برای سنجش وضعیت تورم است، به همین خاطر در رادار بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان قرار دارد. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران در بازار دارایی‌های پرریسک از جمله کریپتو به دنبال نشانه‌های مبنی بر کاهش زودتر از هنگام نرخ بهره هستند، با این حال، اظهارات هاوکیش فدرال رزرو از باقی ماندن نرخ بهره در اوج ۲۳ ساله خود برای مدت طولانی‌تری حکایت می‌کند.

در حالی که فدرال رزرو آمریکا هنوز تصمیمی برای کاهش نرخ بهره نگرفته است، بانک‌های مرکزی اروپا و بریتانیا در آستانه کاهش نرخ بهره خود هستند.

نشریه اقتصادی کوبیسی لتر در توییتی در رابطه با هفته پیش رو نوشته است:

آیا شاخص PCE باز هم افزایش بیشتری را در تورم نشان می‌دهد؟ این هفته همه نگاه‌ها به PCE، ابزار ترجیحی فدرال رزرو برای سنجش تورم خواهد بود.

افزایش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین چه معنی دارد؟

همانطور که گزارش دادیم، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین پس از هاوینگ به دلیل استقبال کاربران از پروتکل رونز (Runes) در این بلاکچین در مقطعی به نزدیکی ۲۰۰ دلار رسید و علیرغم کاهش پاداش بلاک به نصف، درآمد ماینرها به طور قابل توجهی افزایش یافت.

چارلز ادواردز (Charles Edwards)، بنیانگذار شرکت کاپریول اینوستمنتس (Capriole Investments) معتقد است هاوینگ اخیر بیت کوین، نشان‌دهنده عصر جدیدی برای این ارز دیجیتال است.

به گفته ادواردز، در حال حاضر هزینه خام مربوط به مصرف برق استخراج هر واحد بیت کوین بیش از ۷۷٬۰۰۰ دلار است و بالاتر از قیمت اسپات این ارز دیجیتال قرار دارد. وی در این باره می‌گوید:

درآمد ماینرهای بیت کوین روز شنبه به ۲۴۴ هزار دلار رسید که شامل پاداش بلاک به اضافه کارمزد تراکنش‌هاست. این اتفاق همزمان با رسیدن تراکنش‌های بیت کوین به بیش از ۲۳۰ دلار (۴ برابر بیشتر اوج کارمزدها در سال ۲۰۲۱) رخ داده است و نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در حال حاضر کمتر از بهای واقعی آن است.

هزینه خام استخراج هر واحد بیت کوین - منبع: Charles Edwards
هزینه خام استخراج هر واحد بیت کوین – منبع: Charles Edwards

ادواردز معتقد است باقی ماندن قیمت بیت کوین در سطوحی پایین‌تر از هزینه استخراج آن بسیار نادر است و مدت زیادی دوام نمی‌آورد:

در آخرین روزهایی قرار داریم که قیمت بیت کوین زیر ۱۰۰ هزار دلار است.

بررسی شاخص ترس و طمع کریپتو

در حالی که احساسات معامله‌گران بازارهای سهام کمی نزولی شده، همچنان طمع بر بازار کریپتو حاکم است و شاخص ترس و طمع با امتیاز ۷۳ از ۱۰۰ درست زیر محدوده «طمع شدید» قرار دارد.

بازگشت طمع به بازار در حالی رخ می‌دهد که شاخص ترس و طمع چهار روز پیش همزمان با اصلاح قیمت بیت کوین به امتیاز ۵۷ کاهش یافته بود. به دنبال آن ریزش، بخش زیادی از سود باز صرافی‌ها کاهش یافت و فاندینگ ریت به سطوح معمول خود بازگشت.

شاخص ترس و طمع کریپتو - منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع کریپتو – منبع: Alternative.me

تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر بازار معتقد است چنین اتفاقی می‌تواند زمینه را برای بازگشت بازار به مدار صعودی فراهم کند. وی در این باره می‌گوید:

فاندینگ ریت برای اولین بار از اکتبر ۲۰۲۳، قبل از آنکه بیت کوین بدون افت معنی‌داری از ۲۷٬۰۰۰ دلار به ۴۶٬۰۰۰ دلار برسد منفی شد که اتفاق خوبی برای بازار است.

نمودار فاندینگ ریت بیت کوین - منبع: Tedtalksmacro
نمودار فاندینگ ریت بیت کوین – منبع: Tedtalksmacro

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا