اخبار آلتکوین

93 درصد از 250 کوین برتر بازار در یک ماه گذشته ریزش قیمت داشته‌اند

در بازار ارزهای رمزنگاری شده شاهد ریزش قیمت‌ها هستیم. در ماه سپتامبر، هیجان موجود در حوزه دیفای کمرنگ شد و قیمت رمزارز های این حوزه، روند نزولی را در پیش گرفتند.

در چند ماه گذشته، توکن‌های بسیاری از پروژه‌های حوزه DeFi همچون Yearn.Finance،  Compound، Synthetix و Chainlink، افزایش قیمت شدیدی را به ثبت رساندند. هیجان ایجاد شده پیرامون این ارزهای دیجیتال به حدی بود که بسیاری از تحلیلگران اعتقاد داشتند که روند صعودی بازار، که مدتها منتظر آن بودیم، فرارسیده است. بسیاری از این پروژه‌ها بر مبنای شبکه بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده‌اند و این موضوع باعث شد تا قیمت اتریوم نیز رشد بیش از ۴ برابری را به ثبت برساند. قیمت هر واحد اتر، رمزارز شبکه بلاکچین اتریوم، از ۱۰۰ دلار در ماه مارس به ۴۷۰ دلار در ماه آ‌گوست رسید.

ریزش بازار

به نظر می‌رسد که با فروکش کردن هیجان افزایش قیمت‌ها در پروژه‌های حوزه دیفای و کاهش قیمت توکن‌های این پروژه‌ها، روند کلی بازار ارزهای دیجیتال نیز ریزشی شده و شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار هستیم. برای مثال، در دوهفته اخیر، قیمت اتریوم در محدوده ۳۵۰ دلار نوسان می‌کند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط کوین‌متریک، ۷۲ درصد از ۲۵۰ رمزارز برتر بازار، هفته به هفته ارزش خود را از دست می‌دهند. اگر بازه یک ماه اخیر را مدنظر قرار دهیم، اوضاع بازار شرایط بدتری دارد. در بازه یک ماهه، ۹۳ درصد از ۲۵۰ رمزارز برتر بازار، ریزش قیمت داشته‌اند. رمزارزهای حوزه دیفای نیز شرایط مشابهی را تجربه کرده‌اند. در ماه سپتامبر (۱ ماه اخیر) بسیاری از توکن‌های DeFi بین ۱۵ تا ۸۵ درصد اصلاح قیمت را به ثبت رسانده‌اند. توکن شبکه bZx در ماه گذشته ۸۵ درصد کاهش قیمت داشته است. Curve Down با ۷۸ درصد ریزش، Swerve با ۷۶ درصد، Ren با ۵۷ درصد، Balancer با ۵۳ درصد، THORChain با ۵۲ درصد، Synthetix با ۳۴ درصد و Aave با ۲۹ درصد، همگی ریزش قیمت را تجربه کرده‌اند.

برای درک بهتر شرایط فعلی بازار، نگاهی به شاخص میانگین ۷ روزه بازار می‌اندازیم. این شاخص، نسبت دارایی‌هایی که در ۳۰ روز گذشته سقف جدیدی بالاتر از سقف قبلی ایجاد کرده‌اند را با نسبت دارایی‌هایی که در ۳۰ روز گذشته کف جدیدی به ثبت رسانده‌اند، مقایسه می‌کند. نمودار زیر این مورد را نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه می‌کنید پس از ماه مارس که شاهد ریزش قیمت‌ها بودیم، این میانگین هیچ‌گاه به سطوح منفی نرسیده است. اما با توجه به کاهش شدید قیمت‌ها در بازار، این نمودار مجددا به حالت ماه مارس بازگشته که مشابه وضعیت بازار در دوران رکورد سال ۲۰۱۸ است.

ریزش بازار

ریزش قیمت‌ها و ثبت اصلاح عمیق در برخی ارزهای رمزنگاری شده بسیاری را نگران کرده که روند صعودی به اتمام رسیده است و شاهد بازگشت و تغییر روند در بازار هستیم. برای مثال، در اوایل سال ۲۰۱۷، زمانی که قیمت بیت کوین برای دومین بار به محدوده ۱,۱۸۰ دلار رسید، روند ریزش آغاز شد و بسیاری از رمزارزهای بازار، ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست دادند. هرچند این ریزش بازار ادامه دار نبود و قیمت بیت کوین در انتهای همان سال با رسیدن به ۲۰,۰۰۰ دلار، بالاترین قیمت تاریخ خود را به ثبت رساند.

DeFiWorld در گزارش این هفته خود اظهار داشت که این ریزش قیمت، اصلاح بازار است و امری عادی در چرخه بازار بوده و این اصلاح، بخشی از یک روند بزرگتر خواهد بود و این شرایط بازار یادآور بازار سال ۲۰۱۶ است:

ما در یک چرخه ۴ ساله حرکت می‌کنیم. همه فقط به اتفاقات امروز، این هفته یا این ماه فکر می‌کنند. در حالی که شما باید بازه طولانی‌تر بازار را مدنظر قرار دهید و نگاهتان به آینده بازار باشد. روند بلندمدت بازار مشخص است و آن یک روند صعودی است.

منبع
cointelegraph

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا